| Pauu a întrebat:

Ma puteti ajuta si pe mine cu un monolog interior? plz dau fundoi :d

4 răspunsuri:
| viatadecacatt a răspuns:

Monologul interior este o scenă dintr-o lucrare dramatică în care un personaj, fiind singur pe scenă, își exprimă cu glas tare gândurile.
te ajutam daca imi spuneai din ce opera sa iti dau exemplu de un monolog interior

| Sweet111 a răspuns:

Monolog interior, aici ar trebui sa vorbesc eu... cu mine. Eu cel bun cu Eu cel rau sau ceva de genul asta. Da, vorbesc oare cum cu mine, ma auto ascult, imi spun ce ma doare si ce ma apasa. Suna ciudat, suna bizar, oare cum nebunesc acest lucru sa stai si sa vorbesti cu tine, toate ce te trec prin cap.
Da, daca ar fi sa exprim tot ce simt la ora actuala ar fi doar cuvinte din dictionar din categoria "neagra", "intunecata", adusa oare cum emo dar fara taiere de vene. As vorbii doar despre ura, dispretie, dezamagire, dorinta de inexistenta, poate tot ce e rau, tot la ce te gandesti cand simti ca esti un "esec" o nastere esuata. Da, ma gandesc tot timpul ca fiind al 2-lea copil ca eu am fost un esec, o scapare, o dorinta de a fii fata dar iesita un baiat. Un porcusor roz.
Este genul acela de sentiment urat care reuseste sa se strecoare in 5minute peste sutele de sentimente faine, de gingasie, melancolie din ziua respectiva.
Uneori simt ca as prefera sa ma duc sa fac o rezervare la Domnul Dracu.

| Pitika_5185 a răspuns:

Ciudat.Si mie imi trebuie unul maine. Uite ce am facut eu deocamdata.Am luat o foaie si un pixlaughing) si am scris niste idei pe care o sa le dezvolt,dupa te pui in fata oglinzii, gasesti o "tema" de dezbatut(tu cu tine) si asta e monologul interior. Tine cont ca e foarte usor avand in vedere ca te "certi" in gand, fara sa folosesti vocea smug Daca vrei, maine dupa ce vin de la liceu iti las ce am scris eu si poate te ajuta. P.S care e termenul de predare?
P.S 2 : bombonika 19961, e cam usor sa dai copy - paste de pe blogul unui om care a scris niste cuvinte cam greu de inteles. nu crezi ca "profa" sau "profu" se va prinde? Sper sa-ti fie de folos. pupici

| anghelmiki a răspuns:

Si mie imi trebuie dar totusi nu stiu cum sa il fac