| anonim_4396 a întrebat:

Ma puteti ajuta si pe mine? Sunt foarte trista din cauza inceperii scolii...Simt parca ca nu m-am bucurat de fiecare clipa, nu m-am distrat asa cum se cuvenea, ci am stat aproape toata vacanta in casa, iar acum regret si nu pot sa inteleg cand au trecut atat de repede cele trei luni si nu imi vine sa cred ca mai am o zi si ceva de vacanta.Cand ma gandesc ca intru in clasa ca 9-a worried si ma asteapta colegi noi, profesori noi si materii grele imi vine sa urlu. Sper doar ca o sa imi fac prieteni noi si sper sa nu am in clasa numai golani si pitzi sad...Sunt atat de deprimata si am o stare de nedescris...sad. Chiar daca nu stiu daca ma puteti ajuta cu ceva, macar m-am descarcat cumva.Multumesc. happy

8 răspunsuri:
| arysa a răspuns:

Nu conteaza ca ai stat in casa, poate asa te-ai simtit tu bine la acel moment.Trebuie sa te bucuri ca intri la liceu, incepe cea mai frumoasa perioada din viata unui adolescent. O sa cunosti persoane noi si chiar daca o sa mai fie si colegi antipatici, o sa-ti gasesti tu locul intr-un grup in care sa te simti bine. Cel mai important in clasa a 9-a e sa fii deschisa, sa incerci sa te imprietenesti cu lumea, sa fii activa la ore ca sa te ia profii la nume de bine.Ai grija sa te imbraci decent si sa nu te machezi strident ca sa nu isi formeze ceilalti o parere gresita despre tine. Apoi sa nu judeci dupa aparente, asteapta sa cunosti mai bine persoanele inainte de a le cataloga dupa fata lor si de a decide daca le vrei sau nu langa tine. O sa vezi ca vara viitoare o sa iesi cu grupul tau de prieteni de la liceu si nu o sa mai stai in casa.Ai toate viata inainte, nu uita asta.Succes

| Viuvi a răspuns:

Off Doamne...mor de voi!
De toti care se tem de liceu!
De ce va speriati singuri mai?!
Numai tu ti-ai bagat in cap... ah e liceu... ah e mult mai greu!
De unde stii?
Daca asta ti-a zis unu si altu nu te lua dupa ei pentru ca lumea mereu va vorbi!
Si eu intru la liceu si abia astept big grin
Legat de vacanta iti dau dreptate...prea repede a trecut si eu simt ca nu am facut nimic insa daca stam sa ne gandim mereu si sa ne amagim pe chestiile astea ne innebunim singuri!

O sa intri la liceu si ia sa vezi ca totu va fi bine.
De ce ti-e frica de aia nu scapi asa ca.lasa teama de-o parte!
Te-am pupat!
Scuze daca am fost mai dura big grin

| parampam a răspuns:

Ai stat in casa toata vacanta? Nu e nimic! Crezi ca ti-ai pierdut timpul degeaba? Nu e adevarat! Te-ai odihnit, ai stat mai mult timp singura si sunt sigura ca nu ai stat doar degeaba.Vacantele se pot petrece si intr-un mod mai linistit, nu ai tot timpul starea necesara sa iesi afara, sa stai cu ceilalti. E normal sa fii speriata de clasa a 9-a( crede-ma, si eu sunt), dar trebuie sa fie bine.Toti au trecut cu bine de liceu. Din ce am auzit, liceul nu e mai greu decat generala, ba chiar e mai lejer, trebuie sa te axezi mai mult pe ce materii iti plac si care iti vor folosi in viitor.Gandeste pozitiv, desi nu e usor, ai sa vezi ca totul va fi bine! Discuta cu colegele despre cum se simt ele ca incepe liceul, si o sa te simti mai usurata. Succes!

| metonst54 a răspuns:

Impaca-te cu gandul, nu fi in razboi cu elwinking

| gossipgirl a răspuns:

Wow...
Fii mai optimistawinking
Si eu trec a 9a dar de abia astept(bine...am o sora mai mare care e intr-a 10 big grin) laughing Colegi noi, baieti noi :X laughing...altceva fata de generalawinking
N-ai avut timp sa te distrezi in vacanta atunci te vei distra la liceu :angrypentru ca liceul nu-i o inchisoare laughing )
Incearca sa te integrezi din prima la liceu, fiind sociabila, deschisa la nou...
Succes :X

| gabrix a răspuns:

Si eu credeam ca o sa fie foarte aiurea. cu toate astea noi. asta din cauza ca eram obisnuit cu colegii care i'am avut din 1-8 si toate restul. insa m-am acomodat. si a inceput sa imi placa. e mai fain la liceu ca la generala si plus na. facptul k esti la liceu. o sa iti faci si prieteni. inevitabil asta, eu uite trec pe cls'a 12'a si pot sa zic ca or fost cei mai faini 3 ani. asa ca nu fi dezamagita. si gandeste-te ca o sa fie bine. si daca gandesti asa. chiar o sa fie bine. happy

| 133 a răspuns:

Aceeiasi stare am si eu.ca tine.doar ca trec in a 10
sad
dar tot sunt intr-o stare de despresie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un nou an. o noua provocare. o noua treapta spre maturizare si devenire.noi colegi, noi profesori si o multime de cunostinte. bucurate ca asta inseamna viata. inseamna a trai.chiar si intre golani si piti. poti face sa para ca esti ca ei dar sa fii ca tine. un an de teatru.nu e rau.