| anonim_4396 a întrebat:

Salutare TPU

Sunt in clasa IX-a la profilul mate-info si intr-un fel regret.
In generala nu am avut cine stie ce profesori (scoala mai proasta) dar am ajuns la un liceu destul de bun insa m-am dat pe profilul mate info dar cu greu inteleg matematica, insa la info ma descurc bine si la celelalte materii
ma puteti ajuta? nu vreau sa ma transfer la alt profil

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Fa schimb de servicii cu colegii. Nu ai vreunul care se descurca la mate si ar avea nevoie de ajutor la info? Freaca profesorul la duda cind nu intelegi/du-te la el si cere-i sa iti recomande probleme/exercitii/carti ca sa intelegi mai bine/sa recuperezi. Nu in ultimul rind, cauta resurse online din domeniul asta. Cu siguranta o sa gasesti ceva. Meditatiile sint, in mare parte, bani aruncati.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Multumesc! cel mai bun raspuns

4 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

Îmi este foarte cunoscută această poveste; știi de ce? Pentru că și eu sunt la un profil mate-info, ba chiar în primul an de liceu, la cel mai bun liceu din oraș.
Îmi este greu, nu înțeleg nimic la matematică, nici la fizică, nici la chimie, sunt total paralelă cu aceste discipline.
Totuși media din liceu nu contează, voi învăța cât de mult pot, ca măcar să am media peste 5.
Ce zici de meditații din partea colegilor care se pricep la matematică?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fa meditatii

| mixxjim a răspuns:

Cu ce sa te ajutam? Vorbeste cu parintii si vezi daca-si permit sa-ti plateasca niste meditatii, eventual chiar la proful cu care faci mate la liceu acum, sa te ajute.