| Jurnaldedecembrie a întrebat:

Cum pot sa trec peste o despartire? Stiu ca doar timpul imi va inchide rana deschisa de el dar am multe examene de dat si nu ma pot concentra.Ma gandesc doar la el.Nu vreau sfaturi de genul:
-iesi cu altul(nu pot sa fac asa ceva)sau cu prietenele(chiar nu am chef de asta), trebuie sa invat pentru examene.
M-am gandit sa imi fac o schimbare de look dar nu stiu cand o voi face pentru ca trebuie sa invat; mai am putin timp la dispozitie. O alta problema e ca el imi tot da mesaje in care imi reproseaza tot felul de lucruri, si imi distrage atentia de la invatat.Nu ma lasa inima sa imi inchid telefonul sau sa imi schimb numarul. Orice ar fi stiu ca singura solutie e despartirea.
Cine imi zice cum sa trec peste aceasta despartire si sa ma axez pe invatat? Ma simt ingrozitor si din moment ce ne-am despartit, nu ma mai simt motivata sa invat.

Răspuns Câştigător
| fabiola a răspuns:

Se pare ca esti o fire ambitioasa, dar in acelasi timp sensibila.Ambitia poate invinge sensibilitatea.Impune-ti asta, fa-o ca o razbunare pe sensibilitatea ta.Gandeste-te ca nu te-a meritat iar prin ceea ce faci ii poti demonstra asta.Ranile dor, dar se cicatrizeaza iar solutia de vindecare este la tine! Multa bafta la examene, ia-le cu note mari si vei vedea ca si moralul tau va fi altul!

12 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Anca a răspuns:

Uite un sfat de la o persoana patita.
Semestrul trecut nu m-am prezentat la nici un examen! De ce? Din cauza sentimentelor. Da, m-au dat peste cap, m-au terfelit prin fel si fel de stari de la fericire la disperare. Ca in final, din tot ce am vrut amandoi si am sperat, sa imi dau seama ca, doar eu vroiam asta cu adevarat.
Asa ca, o data cu incheierea sesiunii, s-a incheiat si cu el. La fel de brusc si de neinteles precum a inceput.

Ce am facut? M-am dat cu capu de pereti de nervi. S-au dus toate examenele mele. Eram atat de preocupata sa fac sa ne fie bine incat nu m-am putut concentra sa invat la nici un examen.

Ce a urmat si cum mi-am revenit : L-am sters total din viata mea. Mess, telefon etc. si l-am rugat sa nu ma mai caute pentru ca imi e mai bine fara el si ca singura mea grija de facultatea si sa ma lase in pace sa o urmez.

La inceput imi mai scria, apoi incet incet am inceput sa nu`i mai raspund si cu timpul au palit sentimentele.

Eu, o data cu inceperea sem 2, am aruncat tot din trecut pe "geam" si am inceput sa ma axez DOAR pe scoala si DOAR pe mine.

Poti, sa stii ca se poate.
Trebuie doar sa te gandesti pentru cine faci facultatea pe care o faci si ce iti va aduce in viitor.
Barbatii vin si pleaca, iar lucrurile care nu depind doar de noi niciodata nu sunt sigure 100%.

Astfel ca, m-am izolat in carte, atat de mult incat invatam cu orice ocazie. Ca sa uit, de ciuda pentru ca m-am lasat purtata de val ( eu care nu m-am lasat niciodata in voia sortii.), ca sa remediez lucrurile si ca sa imi fie bine.

Astfel ca, acum la sfarsitul semestrului 2, am rezultat extrem de bune, mai bune ca niciodata, sunt extrem de multumita de mine si ma bucur ca am avut puterea sa renunt la tot si sa ma axez pe mine, ca intotdeauna.

Sterge-l din viata ta, daca ti`o afecteaza. In viata noastra nu merita sa ramana decat persoane care ne ajuta in drumul vietii, ne dau incredere in noi si ne sunt alaturi in ascensiunea pe care o urmarim.

April
| April a răspuns:

Ai nevoie de o hotarare transanta; nu mai trage dupa tine cadavrul unei relatii care sigur nu mai are niciun viitor. Spune-ti ca s-a terminat, inchide definitiv si fara regrete telefonul si concentreaza-te pe invatat.Deocamdata nu e timpul sa-ti faci alt prieten,rana e vie, iar discutiile cu prietenele n-ar fi decat o prelungire inutila a unei stari ca o boala a sufletului.Ia-ti inima in dinti inchide telefonul sau schimba-ti numarul.E singura solutie; altminteri, lancezind intr-o stare maladiva de suflet risti sa pierzi si examenele pe langa relatia pierduta deja.Sa stii ca exista monente in viata cand trebuie sa tai raul din radacina; suferi un timp,poate chiar cumplit, dar apoi rasufli usurata:sufletul se linisteste si poti sa o iei, cu forte noi de la capat.Nu ezita; o despartire nu e o moarte; multe lucruri frumoase te asteapta maine; dar numai daca n-o sa-l tarasi acolo pe ieri.Numai bine.

| ostea a răspuns:

Trebuie să accepți că nu mai sunteți împreună.

De ce nu încerci să te relaxezi? Să asculți muzică liniștită, să vizionezi un film care să te facă să zîmbești.

De ce nu încerci să te descătușezi de acele lanțuri ce te strîng clipă de clipă?
Trebuie și este necesar a nu mai trăii în trecut.

Încearcă să trăiești în acum, nu în viitor, nu în prezent. Doar acum, în această clipă.

Cînd înveți, concentrează-te asupra ceea ce citești și dacă un gînd apare și te neliniștește, depărtează-l, ușor, relaxează-te. Nu este greu dar nici ușor.

Baftă.

Nu uita că soluția problemelor tale sunt în interiorul tău, în tine. Doar caută și acceptă.

| bobby_7474 a răspuns:

Parerea mea este sa pui in balanta ce este mai important pentru tine:prietenul(pe care-l poti inlocuii ori cind si cu ori care)sau examenele,viitorul tau? Eu daca as fi in situatia ta,as inchide tel.m-as concentra asupra studiului,sa reusesc intii pe plan scolar,profesional, apoi cind ai reusit cu succes la examene, as zice? acum ce urmeaza? a...am nevoie de un prieten, cu adevarat prieten,care sa ma inteleaga,sustina, sa ma iubeasca egal de calitati sau defecte, care sa-mi ofere confortul si linistea de care am nevoie! Asa as proceda eu.acuma tu decizi cum vei face!

| birdie14 a răspuns:

Sincer chiar nu cred ca exista solutie la problema ta...iar cu siguranta nimeni nu e capabil sa te ajute.Cat despre examene, incerca sa gaseti o modalitate usoara pentru a invata, asa incat sa ai timp si sa te gandesti ce vei face cu fostul tau prieten.E doar o parere.Chair imi pare rau ca v-ati despartit.Nu am trecut niciodata prin asa ceva, dar ma gandesc ca trebuie sa fie foarte dureros.Incerca sa-ti descarci toate emotiile, plangi, voarbeste cu cineva care te intelege.

| MasQueNada a răspuns:

Cel mai mult te ajuta sa vorbesti cu oricine poti:mama, prietene/prieteni, de cate ori simti nevoia sau de cate ori esti trista, sa plangi daca iti vine, dar sa stii cand sa te opresti si sa nu-ti plangi de mila tie sau lui.
Din pacate nu exista o metoda de-a trece mai usor, decat sa vrei tu. Chiar trebuie sa te concentrezi la altceva, sa nu-ti mai pui intrebari si sa-ti faci o mie de ganduri. Si chiar conteaza sa iesi, desi stiu ca n-ai chef.
O sa treaca >:d

| stelică2695 a răspuns:

Ceti facea el altii poate sa-ti faca mult mai bine si mai frumos, trebuie doar sa arati ca esti dispusa si ai la picioare zeci de barbati, importanat e sa vrei sa-l uiti

| Dunnamite a răspuns:

Daca eram vecini te ajutam euwinking

| YourGirl93 a răspuns:

Daca el e vinovat si-ti mai face si faze din astea intr-o perioada in care tu trebuie sa inveti...cel mai bine e sa-l faci sa se simta ultimul om de pe pamant. Daca as fi in locul tau n-as varsa o lacrima in fata lui si i-as reprosa si mai multe chestii decat mi-ar reprosa el mie. Crede ca e ultimul baiat de pe planeta? Probabil se gandeste ca tu tii la el si de asta profita ca sa te faca sa te simti najpa dar poti sa intorci chestia asta...tongue fii fata desteapta poate se intorce el la tine si atunci pune si tu conditii ca doar daca e sa se intample n-o sa-l accepti asa usor.

| Dena_7223 a răspuns:

Uita.llll

pff in cazul meu e groaznic.ce.am patit eu.pff am fost tratata groaznic.pur si simplu calcata in picioare.de cine? :O...

de o panarama...

din februarie.
pana azi
ultmu cuvant! e Adios.baby

am facut cunostinta cu 2 tipi superi. omg. bani.tot ce vrei. asa ca eu am sarit pe el.il sun.incerc sa ii castig increderea ***. uital.da.l draq.

Nu te lasa CaLcata in picioare de un Nenorocit.nu.l cauta.

Fa.l sa sufere smug

| Dena_7223 a răspuns:

Nu fi nebuna fata ( sylmonely )* - scuze e o metafora :p

.nu plange.bateti joc de el. pune.l sa.ti cumpere haine laughing)

nu te gandi la el.iesi in orash.si multi multi tipi jmk cu bani .masini.lux.smug happy ...gandeste pozitiv.zi si u in gandu tau' ''EL= fraier.ca te.a pierdut...u esti prea papusa pentru elwinking. meriti ceva mult mai mult gandesteteeeeeeeeeeeee bine.
bine si invata in acelashy timp.asta fac si euwinking