| Aaaa_4296 a întrebat:

Ma simt foarte ciudat. De fapt, am ajuns la concluzia ca sunt o ciudata. Sunt introvertita. Imi place sa stau singura cateodata. Imi place sa visez cu ochii deschisi. Imi place sa ma inchid in lumea mea imaginara, acolo unde totul este exact asa cum vreau eu, unde este bine, unde lumea ma intelege, unde lumea se intelege. Acolo unde este intuneric, unde este Soare atunci cand vreau eu. Sunt singura, nu am prieteni. Adica am, foarte putini. Vreo 2.3. Prefer putini decat o armata de oameni falsi langa mine.
Nu am treaba cu nimeni, lumea are treaba cu mine. Toata lumea are ceva cu mine. De ce? Eu nu am facut nimic. Eu imi vad doar de treaba. Sunt mult mai matura de cat cei din jurul meu [colegi]. Nu ma pot imprieteni cu ei. Toata lumea are ceva de comentat la adresa mea.
Am ajuns sa ma urasc, sa nu ma mai intereseze de nimic. Am ajuns sa "traiesc" in lumea mea imaginara. Urasc realitatea. Nu o pot schimba, nu ma pot schimba. Am ajuns sa fiu depresiva, sa plang zilnic. Imi este frica, ca poate intr-o zi am sa fac o prostie.

As vrea sa nu mai fiu asa. As vrea sa ma schimb. Sa fiu optimista, sa am vointa, sa ma lupt pentru ceea ce imi doresc. Dar nu pot. Nu imi pot schimba felul de a gandi, felul de a fi, nu ma mai suport, cateodata imi doresc sa nu ma fi nascut. Am nevoie de ajutor. Ce sa fac sa imi revin? O vizita la psiholog mi-ar face bine?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

In cazurile de genul asta, apelezi la psiholog numai cand esti prea slaba sa mai schimbi tu ceva. Spui ca ti-ai facut lumea ta, populata cu ce doresti tu.De ce nu vrei sa fie mereu soare si zambet in ea? Ce anume te impiedica sa razi si sa te bucuri de fiecare noua zi? Fiecare noua zi,e o noua provocare,te cheama,te amageste,glumeste cu tine.Tu,de ce depui armele inainte sa vezi macar ca ziua a inceput din nou? Cei din jurul tau? Indiferenta e un scut teribil de autoaparare.Vor latra azi, vor latra maine, vor obosi sa latre degeaba.Nu le da atentie,de-asta ai doua urechi,pe una intra, pe una iese, cu riscul sa atingi nesimtirea.De fapt, e autoaparare.Nu te-ai nascut degeaba,nu ai venit intre noi de pomana,ai o misiune de indeplinit, acum te pregatesti pentru ea, esti in faza de nelinisti si framantari interioare.Va trebui sa te lupti,cu cei din jur, cu mintea ta ca sa-ti gasesti echibrul, intre toate astea.Stiu ca poti, ti-ai facut o analiza foarte exacta a ceea ce esti.In acelasi mod,cauta solutii de salvare,nu te resemna in acest "dolce far niente",autodepaseste-te,eu stiu ca poti. Daca nu, incearca psihologul, dar si el tot in tine va cauta si va gasi solutiile.Belive me!

4 răspunsuri:
| sematorka a răspuns:

Parca ma descri pe mine.Nu se poate

| Jurnaldedecembrie a răspuns:

Daca esti zodia FECIOAREI inseamna ca esti putin confuza.In general ceea ce ai scris tu e specific FECIOARELOR.
In caz contrar,poti comunica cu cateva persoane mai mature gen:mama, matusa, etc sau da chiar si la psiholog poti apela.

| Elena_5033 a răspuns:

Cred ca Ideea cu Psihologul e buna,dar din moment ce vrei sa te schimbi si scrii aici si ceri ajutor inseamna ca nu esti o ciudata esti doar confuza, tu ar trebui sa gandesti pozitiv sa fii tu insati pe langa cei pe care ii iubesti descarca.te la cei dragi si o sa vezi ca te poti schimba, gandeste.te de doua ori inainte sa spui sau sa faci ceva e pentru binele tau!

| luana_6378 a răspuns:

Si eu cred ca varianta data de greece12 e buna. Am trecut si eu prin stari d-astea, da' n-au fost de lunga durata. Dc. ti-e jena poti incerca sa vorbesti cu un psiholog online. Stiu ca exista si sityeuri de genul. La un moment dat gasisem si niste articolase interesante. Uite un link http://www.topexperti.ro/, sper sa te ajute!