| Dania Meitoiu a întrebat:

Mai, ce aveti cu cei care asculta manele? Nu sunt toti rromi. Si in plus, gusturile nu se discuta. De ce ii jigniti? Unele manele sunt chiar frumoase, sa fim seriosi. De exemplu, eu ascult orice fel de muzica, in afara de rock si muzica populara.

Răspuns Câştigător
| Biia a răspuns:

Sa stii ca sunt de acord cu tne.Manelele sunt pur si simplu un alt gen de muzica, nu poti sa'i spui unui om ce sa asculte. Daca tie nu iti place nu asculti si gata.Pana la urma oamenii care ii jignesc pe cei care asculta manele nu vor decat foarte multa atentie.
Take care!kiss

16 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Dar tu ce ai cu cei care asculta muzica populara? Crezi ca numai mosi asculta acest gen de muzica? Acum daca esti intr-un grup folcroric si esti adolescent esti privit ca pe un animal cazut de pe Luna:"Yote si la fraierul ala cum danseaza sarba.Haha"
"Fraierii" aia care asculta si danseaza demonstreaza ca inca sunt romani.Ca sa faci o comparitie intre muzica populara si subcultura aia numita manele trebuie sa ai ceva exercitiu.Eu o sa ma refer la strict ce ma intreseaza intotdeauna:mesajul piesei.Melodiile populare sunt satirice, surprind anumite momente din viata romanului si au caracter general.Manelele sunt dedicate in general unei singure persoane, o persoana haladita si smecherita in general care are vreo 3-4 viloaice ridicate din bani facuti mai mult sau mai putin legal.Manelele te indeamna sa te dai mare, melodiile populare sa iti vezi de lungul nasului.Manelele iti arata ca daca esti dezbracata poti face bani intr-o noapte cati altii intr-un an, melodiile populare arata rodul banului muncit si cinstit.Lumea manelelor e cea a bogatilor, tocmai de aia toti isi doresc sa se bage in industria asta.Despre ascultatorii de manele, nu comentez.Imi exersez tolerantawhistling

| doar.pt.voi. a răspuns:

Manele rullllzzzzlove struck.Nu am nimic impotriva celor care asculta alte genuri de muzica.

| divinuu a răspuns:

Eu ascult cel mai mult manele si sunt romanca.Nu inteleg ce va doare pe voihappyDaca mie imi plac nu cred ca ati avea de ce sa va dati cu parerea.Nici eu nu suport rock-ul, dar nu comentez de cei care sunt adepti ai stilului.

| Aiwendil a răspuns:

N-am nimic cu cei care asculta manele.Treaba lor. Dar am ceva cu manelele.Toti oameni educati si destepti spun ca manele nu e muzica. E doar o lalaiala pe un anume ritm.Sa nu mai spun cand incep sa cante despre femei, dusmani, sex, bani etc.Am ramas odata socata cand am vazut un copil cantand manea despre femei. Ce stie ala despre femei la 12 ani? De ce jicnim manelisti? Pentru ca sunt oameni fara cultura.Asta e adevarul. Dupa gusturile tale imi dau seama ce fel de om esti.Ai zis ca gusturile nu se discuta.Se pare ca si tu ai gusturile tale ca si tu urasti muzica populara si rock-ul.Ai vazut.Si tu jignesti rockeri si cei care canta muzica populara.Si unele melodii rock sunt chiar frumoase.La fel si despre muzica populara.
Bye!

| purpleice a răspuns:

Deci fiecare cu gusturile lui daca tie iti plac nu am nimic cu tine e treaba ta, mie nu imi plac deloc in schimb imi place muzica rock.manelele au niste versuri care exprima incultura adica bautura, femei, gagici, sunt barosan, dusmanii ma invidiaza sau eu mai stiu ce, e clar ca cei care canta asta nu sunt foarte destepti sau cultivati. da la nunti merge sa dansezi pe manele.in fine cum am mai spus chiar daca mie nu-mi plac asta nu inseamna ca o sa jignesc pe cineva, fiecare cu gusturile lui, nu te poate obliga nimeni sa asculti cea ce nu-ti place.

| MidnightLady a răspuns:

Daca tu stai frumos la tine acasa si asculti manele la un volum decent sau daca iesi pe strada si iti pui castile in care tocmai a pornit Vijelia, nu am nimic cu tine. Dar daca trec pe langa tine pe strada sau pe langa geamul tau si aud cum urla "valorosii" aia, ce-ai vrea, sa ma inclin cu respect in fata ta?
Eu nu ascult manele si n-am nimic cu cei care le asculta fara poluare fonica. Dar daca stai sa te gandesti ce rasuna din casele, masinile, telefoanele romanilor? Manele, fara numar, fara numar! Ca inca n-am auzit pe nimeni sa asculte Mozart la maxim.
Asa ca pana sa te intrebi ce avem cu manelistii, intreaba-te ce au ei cu noi, de ne obliga sa le ascultam lalaielile.

| virusz a răspuns:

Scuza-mi expresia da' cu intrebarea asta ai dat cu mucii in fasole.Cu asta ai jignit toti romanii.Eu personal nu pot sa accept ideea ca din tigania aia au facut un gen de muzica care(si te rog sa fii atenta) e CANTAT NUMAI DE TIGANI si ASCULTAT NUMAI IN ROMANIA.Nu se poate numi un gen de muzica ceva ce este ascultat numai intr-o tara minoritara.
Ce crezi ca asa zisul 'rege al manelelor' Guta sau cine o fi va intra in istoria internationala pentru cel mai bun cantaret al genului? Niciodata.De ce? Pentru ca nu este un gen de muz este o tiganie.

| Lαααα a răspuns:

Oamenii aia nau toate tiglele pe casa=]]
De ce trebuie` sa asculti un lalait care vb numa` de femei, dusmani si alte rahaturi`?=]]

Bietiii de ei! Un IQ ff scazzut=]]

| pasatGeorge a răspuns:

Daca manele erau originale, adica Made in Romania probabil aveau mai mult lipici la public [ nu ca nu ar avea ]. Insa toate sunt niste plagiaturi si nu merita ascultate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda, atitudinea asta de "ascult orice muzica in afara de rock si populara" e specifica varstei de 10-14 ani. O sa iti dai seama SPER ce avem cu manelele dupa varsta asta.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt partial de acord. Gusturile nu se discuta! Dar, la manele a un pic diferit. In primul rand manelele nu pot fi numite muzica. Asta este clar. Si in al doilea rand manelele sunt ascultate numai in Romania, sau numai de romani. Btw, nu vreau sa zic ca toti romanii asculta manele straight face.
Mie nu imi plac absolut deloc, asa cum nici tie nu iti place muzica rockwinking. Trebuia sa te astepti la o gramada de raspunsuri de genul "Sunt porcarii!" sau asa ceva. Deci, daca tie chiar iti plac nu ii asculta pe ceilalti.
Acum sa inceapa ploaia cu stupizi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Idem.

si eu ascult orice in afara de populara...

p rock ma mai prostesc dau din caplaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa fim seriosi, sunt naspa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand, te descalifici prin faptul ca nu asculti muzica populara. Stii ce inseamna "populara"? Adica a poporului. Deci, daca nu esti din Palestina, muzica asta te reprezinta. manelele sunt o creatie a sub-culturii, a cortului, a satrei, nu a unei societati civilizate. Faptul ca iti place ceva ce ar fi oripilat orice om acum 100 de ani dovedeste ca esti la nivelul cultural al unei moluste. Dupa logica ta, putem intreba: "ce aveti cu violatorii? ca nu toti sunt rromi si unii sunt chiar frumosi, sa fim seriosi"...

| Sânzăăă a răspuns:

Ai dreptate, chiar daca tu crezi ca sunt mai mult la sectiunea 'comics' nu e asa, si da si eu ascult manele, unele sunt funny, si la orice chef asculti o manea. Nu exista nici o persoana in lumea are sa nu fi ascultat manele, vorbesc despre romani, cat si englezii :3, ascultam Bogdan de la Cluj- aragazul, e funny si are ritm! ma face sa ma simt bine si sa cred ca sunt la un chef, ma uitam la comentarii, si pe o pagina nu mai tin minte care scria un englez 'i like the part when he say dalilarila' :]. Am simtit ca nu mai exista cuvantul 'rasism' si am inceput sa cant prin toata casa acea piesa :].

| dany007 a răspuns:

Pfffff 'manele'laughinglaughing mai bine nu... si app cand vb cu cineva si va intreaba ce mel ascultati. sa nu spuneti manele ca se rade lumea d voilaughinglaughing de aceea merge Romania tot in jos pentru ca exista "manelisti'.sad mai bine lasatziva... mai bine un house ceva.