| Sara a întrebat:

Mai,. o adolescenta de 16 ani. pana la ce ora i ti da voie sa stea in oras. ati lasa o sa mearga in club? parintii mei pe sor' mea ii cam interzic asta. ora de interare in casa e cam 10 11. eu nu stiu ce vrea ea, eu nu ma bag pentru ca nu mai locuiesc cu ei, dar eu la 15 16 ani nu eram ca ea. parintii nu au avut atatea dificultati cate au cu ea. am incercat sa i vb sa i zic ca se pot intampla multe dar nu ma intelege, imi tot spune ca prietenii ei tot de aceeasi varsta au mai multa libertate ca ea, iar eu si mama ramanem cu gura inchisa. ori suntem noi prea drastici ori alti parinti isi lasa copii mai libertini sad nu vreau sa devina o strikata de la 16 ani sad. multumesc.

Răspuns Câştigător
| marria a răspuns:

Wow brigaela! zici ca nici n-ai fost adolescenta...pe mine parintii ma lasau afara pana la 11-12 si aveam voie sa merg o data pe saptamana in club, iar daca era aniversarea unei colege/coleg puteam sta si pana la 2 uneori chiar pana dimineata cand pleca toata lumea. Faptul k ei au avut incredere deplina in mine m-a facut sa m apropii de ei si s le povestesc tot ce mi se intampla...cat despre iesiri.nu ieseam asa des decat in vacanta si nu pot spune ca am profitat de libertatea mea dar daca as fi avut restrictii drastice nu cred ca astazi as mai fi fost atat de apropiata de ai mei... iar pedepsele nu le-am suportat niciodata... dc? e destul de mare si cred ca sunficient de matura incat sa inteleaga cand i se reproseaza cv.nu cred ca va fi nevoie sa se recurga la pedepse

16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cred ca 10-10.30 e mai mult decat suficient si o sambata pe luna la club, neintarziind peste 12.00 e absolut suficient. Dar regula sa fie regula: adica pentru cate minute intarzie peste ora fixata atatea zile nu iese din casa/sambete nu merge la club.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Maria, eu am fost adolescenta si stiu care sunt ispitele adolescentei. Stii, tata a murit cand eu aveam 7 ani si mama mi-a zis: gandeste-te ca de fiecare data cand vei veni noaptea acasa, vecinii vor zice: uite-o si pe asta, n-a avut cine sa o educe. Si m-am hotarat sa nu imi fac mama si pe mine de rusine.
Acum sunt incantata ca am facut asa, fiindca am folosit timpul acela sa invat, sa fiu cea mai buna din scoala, din liceu, intre primii 5 in facultate. Cand ai sa ai varsta mea, vei vedea ce importante sunt noptile acelea pierdute in cluburi. Vei vedea cum tenul tau e mai imbatranit decat al meu, cum neuronii tai se scurt-circuiteaza mai des decat ai mei, cum eu am mai multe informatii stocate decat tine. Si ai tai se vor intreba unde au gresit. De ce copilul lor nu e cel mai bun. De ce copilul lor nu termina in fruntea promotiei. Raspunsul va fi: fiindca in loc sa fie parinti, au fost un fel de prieteni, fiindca in loc sa vada binele copilului au preferat o relatie lejera, care sa nu le puna probleme. Crede-ma, stiu bine despre ce vorbesc. Esti un pic prea tanara sa-ti dai seama daca ai facut bine.

auran
| auran a răspuns:

Fiind barbat ar trebui sa stii cum gandesc barbatii
oricat de cumsecade ar fi iubitul ei, fii sigur ca doreste sa fie a lui, crezi ca, conteaza destepatciunea surorii tale atunci cand o va face si eventual daca baiatul nu are destula minte o va lasa gravida?!

| Sara explică:

Vreau raspunsuri si pareri crying are un iubit de vreo 10 luni. il cunostem pe el. este cumsecade. dar niciodata nu putem baga mana in foc, chiar daca si sor'mea e desteapta si imi zice ca nu se va intampla nimica prea curand,,

| Mo a răspuns:

Si eu am tot 16 ani...winking. Parintii ma lasa sa stau afara pana la 11-12.Parintii au incredere in mine si in iubitul meu, si ma lasa sa merg cu el la club sambata seara cam pana la 01:00.Ma inteleg bine cu parintii, le spun tot ce mi se intampla si astfel s-a creat o relatie apropiata intre noi.Atata timp cat am note bune la scoala si ii ascult si ei ma lasa sa merg la club sau sa ies in oras cu fetele...
pa

| kh1ss a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa o lasati sa isi traiasca viata

| gabrielutzu a răspuns:

Cand va veni cu burta la gura si va dori sa faca avort ii va veni mintea la cap dar va fi prea tarziu.

| marria a răspuns:

Ce te face sa crezi ca nu sunt buna la scoala brigaela? am spus ca nu mi-am pierdut noptile in cluburi...am terminat un liceu de informatica cu o medie de 9, 50, studenta la psihologie si invat sa dau anul acesta la arhitectura.nu ma laud doar vreau sa iti arat k poti sa inveti si daca ai libertatewinking

| ellai a răspuns:

Cred ca ar trebui sa aveti mai multa incredera in ea. daca vede k nu o intelege nimeni va ajunge la masuri mai drastice ca de exemplu sa fuga de acasa(in cel mai rau caz)
daca seara vine acasa mai tarziu nu inseamna neaparat k face ceva rau. poate ar trebui sa ii mai mariti putin timpul de stat afara, dar nu cu mult de o data sa nu i se urce la capwinking

| dinusinziana a răspuns:

Si eu am tot 16 ani.laughing ai mei nu ma lasa afara nici macar pana la 9 jumate. ce sa mai spun despre 10-11. aveti grija cu ea.incercati sa-i explicati ce e bine pentru ea.chiar daca nu va intelege. o sa vada ca-i va fi bine peste cativa ani

| AllenTJ a răspuns:

Copii...

| pinkangel a răspuns:

Eu zic ca ar trebui sa'i lasati mai multa libertate... atata timp cat cineva iti impun ceva... vrei si mai mult sa vezi cum este... asa ca lasati'o sa descopere... e bine sa intalneasca multi oameni in viata sa stie cum e fiecare si ca lumea nu e chiar rozwinking si pentru brigaela rolling eyes e important sa fii destept dar sa-ti traiesti si viata... la 16 ani nu cred ca ar trebui sa stea doar sa invete...thinking daca nu se distreaza acum cand o va face? la 30 ani? cand probabil va avea un copil si nu va mai avea timp? viata e frumoasa si e frumoasa pentru ca ne si distram... parintii mei au avut incredere in mine si am o prietena careia i se impuneau unele lucruri... nu e cu nimic mai buna decat mine acum... a fugit de acasa vrand mai multa distractie... ea e putin mai mare... la 19 ani s-a casatorit avaand si un copil... asa ca...winking acordatii mai multa libertate

| eu_4161 a răspuns:

Pai... o adolescenta de 16 ani ar trebui sa fie mai libera...Bine acum nici chiar sa o lasi singura sa se duca in Bulgaria... dar nici sa nu o lasi sa plece pana in oras...Ar trebui...de exemplu sa isi ia telefonul si sa stea in jur de maxim 5 ore...De exemplu eu stau in cartierul Alexandru cel bun...Am 10 ani si ma duc prn Parcul Voievozilor si stau acolo vreo 5 ore

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga crede-ma ca ceea ce face ea la anii ei e si normal... vrea sa se simta cat mai libertina...sa-si ia viata in propriile maini de la acesti ani...asta nu a determinato decat anturajul in care s-a bagat sau 70% de obicei se intampla din cauza parintilor. Daca a avut o nelamurire in legatura cu parintii ei...sau chiar si cu tine... a inceput sa gandeasca si sa vorbeasca cu ea insusi sa vreea sa iasa in lume si sa vada daca chiar asa se intampla ceea ce a vazut si ea in anturajul familiei ei.Iti admir grija dar daca nu ati incercat sa-i explicati asta de varsta de 10 ani cum ca complicatiile in viata vin des de la o varsta frageda atunci ea e ca si pierduta din mainile voastre... vrea sa fie libertina...si daca tot nu ati facut asta de la varsta de 10 ani va sfatuiesc sa o lasati in pace...nu o criticati pentru o mica minciuna si nu o suparati...lasatio in pace iar cu timpul o sa ajunga la voi si o a va ceara un sfat...doar si numai doar sa o lasati o perioada singura in lumea ei prezentahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E destul de greu sa va descurcati cu ea dar cel putin are cu cine sa iasa eu stau zile intregi in casa fara sa ies ca n/am cu cine...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am tot 16 ani si parinti ma lasa sa stau pana pe la vreo 3-4 in oras pentru ca au incredere in mine si in prietenii mei... dar asta nu inseamna ca profit de ei sa devin o strikatatonguetonguetongue