| chiftelutacrocanta a întrebat:

Sa presupunem ca parintii tai pleaca intr-o excursie trei zile si te lasa singura acasa.Ei iti spun ca treaba ta e sa faci curatenie in toata casa, sa hranesti animalele din curte si sa faci baie zilnic si iti interzic sa iti aduci prieteni in casa. Dupa ce ei pleaca, tu iti chemi prietenii in casa si in loc sa faci curatenie faci mizerie.Parintii tai te suna si iti spun ca nu mai stau la excursie si se intorc acasa.In acel moment devi panicat si iti bate inima ca si cum cineva ar urma sa te omoare in bataie sau te linistesti si iti astepti parintii cu bratele deschise spunandu-le adevarul? Faptul ca parintii impun copiilor atatea reguli idioate si le interzic atatea lucruri nu este chiar cauza ca copii sunt atat de neascultatori, incapatanati si alearga numai dupa,, prostii"? Daca parintii si-ar lasa copii mai liberi nu ar intelege singuri copiii ce e bine si ce e rau? Ni se interzice inca de mici sa nu stam prea mult in fata computerului, sa nu facem aia si aia, dar oare nu chiar faptul ca acele lucruri ne sunt interzise face ca noi sa alergam dupa ele cu atata pofta? Nu vor copiii sa se refugieze naibii undeva unde nu le sunt date reguli si unde nu le sunt interzise lucruri si unde isi gasesc libertatea? In libertate copilul nu ar intelege mai bine ce e rau si ce e bine?

16 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu crezi ca ar trebui sa fie o perioada in care copii trebuie sa invete ce este bine si ce rau? Sau copii de astazi se nasc destepti? Poate cand erai mic trebuia sa te lase sa cazi in oala cu apa clocotita ca sa inveti singur?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca parintii si-ar lasa copiii (trei de i, nu doi) de capul lor, dar nu i-ar face si sa constientizeze consecintele actiunilor lor, degeaba. Iti faci de cap, si dupa aia taica-tu/maica-ta trag ponoasele intr-un fel sau altul. Ce inveti tu? Exact, nimic. Ideea e sa intelegi de mic ca nu tot ce zboara se maninca iar asa-zisa libertate pe care o primesti atunci cand devii adu-l vine cu o gramada de RESPONSABILITATI. Stii, prostii de-alea gen job/afacere proprie, plata de facturi, managementul banilor astfel incit sa nu se manince piine cu apa ultima saptamana din luna, treburi de-astea...

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Trei i, nu trei DE i.
Si nu mai suntem in trecut, poti folosi acum â in loc de î...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Doi idioti, trei castraveti, trei DE i, sase de-ai nostri, trei de-ai vostri. Iar legat de  si timpenii gen niciun/nicio, imi rezerv dreptul de a scrie cum am invatat, perioada in care erau mult mai putini analfabeti ca in ziua de azi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu am inteles nimic din lista ta, dar sa zicem ca treaba cu trei i sau trei de i e discutabila. Totusi, "mai putini analfabeti CA in ziua de azi" e evident gresit. Tot asa ai invatat pe vremea ta?

| Mayhem666 a răspuns:

In primul rand, eu nu am animale ca sa le dau de mancare, asta exceptand cainele, care probabil ar muri de foame daca m-ar lasa pe mine sa am grija de el. De facut baie, fac zilnic, deci asta nu ar fi o problema, nu suport sa stau o zi fara sa fac baie, fac zilnic baie de cand ma stiu. Prieteni nu am, deci asta nu ar fi o problema, iar curatenie in casa nu am sa fac, pentru ca nu are cine sa faca mizerie dupa ca eu sa fac curatenie, stersul prafului l-as lasa sa se ocupe sora mea de el, ca nu sunt singur la parinti. Cred ca daca as fi lasat singur acasa, nu as face altceva decat sa ma uit la anime-uri.

| CuriousStuff a răspuns:

Daca nimeni nu iti spune ce e bine si ce nu e bine nu ai de unde sa stii, de aceea copiilor trebuie sa le impui anumite reguli si sa le explici de ce nu e bine. Regulile impuse copiilor sunt reguli pe care si adultii le respecta, de cele mai multe ori, asa ca nu vad de ce un copil ar avea voie sa faca mizerie, de exemplu, daca si adultul se abtine din a face mizerie. In cazul asta copilul ar putea sa faca mizerie daca ar face si curat dupa, dar sa fim seriosi, cati fac si curat?
Deci nu, nu ar fi mai bine, unii copii ar intelege ce e bine si ce nu fara sa li se impuna nimic, insa majoritatea au nevoie de acele reguli.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Parintii fac cu un anume motiv acele reguli, libertatea e buna dar in unele cazuri prea multa libertate strica.
Pai normal ca il pun sa faca curat ca e si casa lui pana la urma si nu pot sa stea in mizerie si normal ca nu il lasa sa dea petreceri ca dupa ar face dezastru, ar incepe sa ude peretele cu vin sau suc sau sa sparga vasele ca la multe petreceri se aduna multi dilai si cand incep sa bea niste vin sau bere nu mai tin cont de ceea ce fac si fac tampenii, de asta exista regurile.

| BlackRose03 a răspuns:

1.As deveni panicata si mi-ar bate inima ca si cum cineva ar urma sa ma omoare in bataie, dar dupa un timp m-as linisti si as incerca sa gasesc o rezolvare.In final le-as spune adevarul abia dupa ce as fi rezolvat.
2.Copiii carora le-au fost interzise mai multe lucruri inca din copilarie sunt mult mai ascultatori si mai educati fata de cei care au fost lasati dintotdeauna sa faca ce vor.
3.Un copil nu face diferenta dintre bine si rau.Nu poate invata nici cu trecerea timpului, are nevoie de o persoana care sa-l indrume.O singura greseala i-ar putea aduce sfarsitul.
3. Poate, dar la un moment dat nu vei mai alerga cu atata pofta dupa acele lucruri care iti sunt interzise.
Cu cateva certuri, batai si discutii un copil ajunge sa renunte.
4.Toti isi doresc aceasta "libertate" cand sunt mici, dar pe masura ce te maturizezi iti dai seama ca libertatea are un pret, pret care nu merita. Dupa ce implinesti 18-20 de ani poti face ce vrei, iti poti cladi un viitor, o familie, poti castiga un renume, sa devii cineva important si sa ai parte de libertate.De ce sa risti totul pentru un vis din copilarie?
Si daca copiii vor sa se refucieze intr-un loc unde nu sunt responsabilitati, provocari sau viata adevarata poti rezolva tu ceva? Ei sunt mici, nu realizeaza cat de importante sunt aceste reguli de zi cu zi. Fara ele ar ajunge un nimeni.
5.Ce intelegi tu prin libertate?

In clasa mea cei mai inteligenti/cuminti/sufletisti/cinstiti copii sunt cei carora li s-au impus o multime de reguli inca de la o varsta frageda.Cei care au avut parte de "libertate" in copilarie si de dezinteresul total al parintilor sunt aia care se masturbeaz.a zilnic, fumeaza si iau note proaste cu 0 sanse la un viitor stralucit.
Da, as fi dorit si eu sa ajung ca ei avand parte de "libertate" in copilarie(mai bine nu...).

| FaraNume1245 a răspuns:

Fac parte din copiii care au crescut fara prea multe reguli, restrictii si interdictii, ci cu explicatii de la partinti si iti pot spune ca e mult mai bine. Faceam mizerie, curatam. Am inteles ce e bine si ce e rau facand greseli si trecand prin viata. In fine, ai prins ideea.
In plus, una dintre obligatiile tale, ca parinte, este sa-i dai copilului informatiile de care are nevoie, nu interdictii.
Revenind la subiect, mi-as astepta parintii cu bratele deschise si le-as spune adevarul.

| nirocino a răspuns:

Trebuie pornit de la ideea ca si parintii au fost copii candva, chiar daca uneori e greu de crezut!happy Bafta!

| Goddess23 a răspuns:

Buna.Indiferent cate reguli iti impun parintii tai sa stii ca ei nu o fac cu rautate ca sa iti distruga tie viata sau sa te faca de ras in fata altora pentru ca nu asta e scopul unui parinte ci vor ca sa iti ofere tot ce e mai bun si tu la randul tau sa le oferi copiilor un exemplu demn de urmat. Acum cat esti copil ti se pare ca ei exagereaza dar cand vei deveni matur le vei da dreptate si iti va parea rau daca ii dezamagesti. Ai libertate ca doar nu te tin legat de pat si nu iti dau de mancare ci iti aduc la cunostinta ca trebuie sa respecti anumite reguli care te vor face responsabil pe viitor.

| BeSmart17 a răspuns:

Nu deoarece copilul sa spunem ca isi face niste prieteni noi care il pun de ex sa fure ceva dintr.un magazin ca sa faca parte din gasca lor! copilul este supus la niste tentatii foarte mari pentru a se integra si daca paribtii i.ar da libertate sa faca ce vrea el copilul va intelege ca e bine sa furi! Parintii ne ajuta sa intelegem ce e bine si ce e rau pentru noi

| jon987654321 a răspuns:

As tine o mare petrecere mai ceva ca in AmericanPie si cand ar veni acasa le'as zice:Surprise 'madãfakăr'

| Lýn_Mădă_1999 a răspuns:

Eu m-aș panica, dar aș rezolva problema până să vină ei acasă.Cel mai probabil nu le-aș spune că nu i-am ascultat și că am făcut ce am vrut eu, dupa ce au plecat. happy

| Duna_Nicolae_1966 a răspuns:

Daca parintii nu impun atunci cine? asa ajungeti niste derbedei fara puic de respect fata de nimeni iar societeatea se debaraseaza de voi ca de niste gunoaie. oare e mai bine asa?