| BluESchool a întrebat:

Media artimetica : a+b+c+d+e= 12.Cum se rezolva?

Răspuns Câştigător
| NaddyCool a răspuns:

Media aritmetica=a+b+c+d+e=12
Media aritmetica=12
Suma nr.=12 x 5[sunt 5 termeni->a+b+c+d+e]
Suma=60
a |----| \
b |----| \
c |----| \ 60
d |----| /
e |----| /

60 : 5=12[a]
60 : 5=12[b]
etc.
Cred ca asa venea.nu stiu sigurbig grin
Nu am mai facut d`astea cu media aritmetica de anul` trecut.dar cred ca am facut binelaughing
Sper ca ai intelesbig grin

6 răspunsuri:
| No a răspuns:

Media aritmetica - (a+b+c+d+e):2 = 12 : 2 = 6. asa cred xD

| Anet a răspuns:

E cam vaga intrebarea ta fiindca media aritmedica are formula:ma=a+b/2 de ex; esti sigura ca asa era problema?

| iStarry a răspuns:

(a+b+c+d):5 adica 12:5=2,5 happy

| kittyKatAlawaysHappy a răspuns:

Pai media aritmetica a doua nr inseamna suma nr supra nr lor. de exemplu daca ai nrlove struck, y, z media lor aritmetica este x+y+z supra 3 sau, (x+y+z):2

In cazul tau, presupun ca iti cere media aritmetica a nr a, b, c, d, e...nu?
daca da, media aritmetica este a+b+c+d+e totul supra 5, adica 12 supra 5, adica raspunsul final ma=2, 4 sau (a+b+c+d+e):5=12:5=> ma=2, 4 sper ca ai inteles si ca ti-am fost de ajutor bye bye :*

| alexandra_1890 a răspuns:

Pai eu stiu ca media aritmetica este adunarea numerelor iti da un nr (in cazul tau 12) iar apoi se imparte la numarul cifrelor(in cazul tau 5: a, b,c, d, e)

| Deeu_1723 a răspuns:

A=tu nu pricepi ca nu ai cum sa iti faci tema aici?
b=esti chiar asa de uitiuca?
c=nu inveti deloc.
d=numai pune intrebari din astea.
e=THE END.
Sper ca ti-am fost de ajutorbatting eyelashes.