| lavinia052 a întrebat:

Mereu am impresia ca viata celorlalti e mai interesanta si mai frumoasa ca a mea si ca acele persoane ar avea acel ceva ce ii face mai placuti de lume, am inceput sa ma vad o plictisitoare si am impresia ca intr-un final toti ma vor parasi ca se vor plictisi de mine. Poate trebuie sa schimb ceva la mine si sa fiu si mai deschisa cu lumea. Da ti mi niste idei.

10 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Depinde prin ce filtru vezi viata altora mai interesanta, daca observi asta prin insta si Facebook, unde fiecare isi posteaza doar momentele cand merg undeva, care se intampla poate odata pe luna, iti faci iluzii cu privire la ei. Acum te intreb, pe cine vrei sa impresionezi afisand o viata interesanta? Pentru ca in traducere te deranjeaza partea in care viata altora e mai interesanta ca a ta. Nu toti suntem extrovertiti, sa avem mereu un grup mare de persoane in jurul nostru, nu toti ne bucuram de timpul liber iesind in anumite locuri, poate preferi confortul propriei case si un film bun in weekend, nu te mai lua dupa x sau y, ca unde a fost sau cu cine, simte-te bine cu ce iti place tie sa faci, si unde iti place tie sa fii, daca nu iti plac grupurile mari de oameni, abia astepti sa se termine iesirea cu ei, daca nu iti plac terasele, abia astepti sa te intorci acasa, intelegi unde bat? Daca pe tine te face fericita stilul tau viata, e tot ce conteaza, nu te lua dupa stilul altora, care arata interesant de privit dinafara dar tie nu ti s-ar potrivi.
Sunt genul introvertit, asta nu inseamna ca nu comunic sau nu ies cu prietenii, mai degraba e o super putere laughing, considera ca fiind o calitate daca ai abilitatea de a te bucura de timpul petrecut cu tine, simtindu-te confortabil cu alegeri tale.
De exemplu azi e sambata, in seara asta am pregatit o masa sanatoasa, o cafea buna, laptop-ul in pat si piratii din caraibe, vreau sa revad seria cap coada, daca ma intrebi pe mine, e o seara reusita care abia o astept, numai sa se intunece putin ca e mai fain. Nu cluburi, nu galagie, nu grupuri mari de oameni, te-ai prins? Relaxeaza-te laughing

| Violleta2022 a răspuns:

Invidioasa pe altii?
Acesta este motivul pentru care iti este imposibil sa-ti faci si tu o viata frumoasa, fiindca stai cu ochii pe altii si te macina invidia.

Ai putea sa inveti d ela altii ce trebuei sa faci ca sa schimbi invidia asta, sa te focusezi NUMAI pe tine, s-a dai numai ce-i mai bun din tine, ca invidia si ura care te macina, atrag numai negativism si rele in viata ta.

Psihologii si astrologii spun ca noi singuri atragem raul si neajunsurile, atunci cand privim cu ura si invidie la altii, cand ne dorim sa avem ce au altii, cand vrem indirect raul altora.

Focuseaza-te pe tine, pe ce poti face ca sa te schimbi, ca sa nu mai urasti oamenii, atragand tot ce-i mai rau in viata ta, fiindca universul iti poate da totul, numai daca ceri cu sufletul, fara pic de rautate si invidie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca acele persoane ar avea acel ceva. Acel ceva, ce?

| dullcat a răspuns:

Buna.Tuturor ni se pare asa, ca iarba e mai verde in curtea vecinului, de cand cu aparitia social media.Adevarul e ca majoritatea avem vieti extrem de asemanatoare si ca simtim la fel.

Sa stii ca este benefic sa te compari cu altii daca te ajuta pozitiv, adica la dezvoltarea personala, dar este nociv sa o faci pana in punctul in care ajungi la invidie. Apoi, afla ca limita dintre cele doua poate fi destul de confuza si mai ales subiectiva, deci doar tu trebuie sa ti-o stabilesti in functie de cum simti.le le

Incearca sa faci zilnic ceva care iti aduce bucurie si vei vedea ca perceptia asupra propriei persoane ti se va schimba. Observ ca ai scris,, am inceput" asadar reiese ca pana acum nu te considerai plictisitoare.Ce s-a schimbat mai exact?

| Hyperion7 a răspuns:

Este doar o aparență asta "viața celorlalți e mai interesanta"
Nu mai sta pe socials, focalizează-te pe tine și uite așa scapi de anxietate și, totodată, devii și mai interesantawinking

| sammie a răspuns:

Ai impresia asta pentru că faci același lucru în fiecare zi. Încearcă să faci lucruri noi, pe care nu le-ai mai făcut vreodată până acum. Iar despre prieteni, aia este doar imaginația ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil petreci prea mult timp in mediul online, pe anumite retele sociale, si de aici aceasta comparatie nesatisfacatoare, adica pe retelele sociale toata lumea posteaza cele mai frumoase poze posibile, neaparat in cele mai bune ipostaze si mereu cu un smiley happy face, dar viata nu arata mereu roz si nu e mereu doar zambete si voie buna.
Oricum, nu te mai compara cu altii si cu ceea ce ti se pare ca traiesc altii, singura comparatie e a ta cu tine insati! si a vietii tale de la un punct la altul!
Deci, incearca sa perseverezi, sa iti imbunatatesti viata si modul tau de a fi si a trai!
Iar la faptul ca te consideri plictisitoare... aceste videoclipuri poate ajuta ( sper ca intelegi engleza )

https://youtu.be/8dSYHbISHzg

https://youtu.be/Dm39FRf7Ixg

https://youtu.be/lvgM39UgHbA

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Viața nimănui nu este " perfecta", chiar dacă se pot afișa asa, mai ales pe social media.
Evident acolo o sa vezi doar persoane zâmbitoare și wow ce viata bună au, ca doar nu expun și părțile nasoale, ex: Când au plâns 2 zile după o despărțire, sau se simțeau triști, certuri, etc.
Deci ce vezi de multe ori pe internet poate sa fie doar 10% real.
Acum dacă tu simți ca ai o viata plictisitoare ar trebui sa o schimbi,la fel și felul cum te percepi.
Dacă vrei ca alți oameni sa te placa, tu trebuie sa te placi prima și sa înveți sa fi bine tu cu tine.
Nu ai nevoie de alți oameni ca să te bucuri de viata,poți sa te faci fericita și singura - asta este tot ce am învățat pana în prezent și eu eram asa,ma consideram nasoala comparativ cu alte fete din generația mea, dar apoi realizezi torul altfel.
Poți începe sa citești cărți de psihologie sau etc, practica activități noi, etc.
Viata nu este mereu roz, dar trebuie sa o acceptam cu bune și cu rele.

| DomnulPoliticos a răspuns:

O cale bune spre o viata mai buna e sa ștergi social media, intru o data la 2 3 săptămâni pe el, și maxim 3 minute

| Geass1 a răspuns:

Văzusem la un moment dat pe yt o tipă care obișnuia să fie invidioasă pe prietenii săi până și-a dat seama că nu e tocmai sănătos. Apoi, a transformat această invidie în inspirație. Cu alte cuvinte, inspiră-te din realizările altora și încearcă să le obții pe ale tale. ( nu aceleași musai) Încearcă, pentru început, să-ți cauți noi hobby uri. Personal, aș putea asculta n ore pe cineva care-mi vorbește de ce a mai scris, desenat, meștelugit etc. Poți scrie pe o foaie ce ai vrea să schimbi și vezi pașii care trebuie urmați. Nu în ultimul rând, schimbă-te pentru tine, nu pentru alții.