| byabubu a întrebat:

Buna,
Sunt fata si am 15 ani. problema cu mine este ca sunt prea cuminte. Mereu mi-am ascultat parintii, nu am venit acasa dupa ora ca mi-au zis-o, nu am umblat prin baruri, discoteci, nu am avut primul prieten. Nu ma deranjeaza ca sunt asa, toate prietenele mele erau inainte de intrarea in liceu dar acum majoritatea s-au schimbat. Numai eu am ramas la fel dar dupa cum am spus nu ma deranjeaza prea tare. In schimb ma simt destul de aiurea cand acele prietene cu care mai demult ieseam mereu imi spun sa ma schimb, nu am ce schimba eu asa sunt! Pe de alta parte am avut mereu si o problema cu timiditatea, lumea ma poate crede o ciudata, mereu sunt doar eu cu cea mai buna prietena a mea ( care mi-a fost alaturi de la mai putin de 1 an ), ma bucur ca o pot avea alaturi, insa nu mi se pare nici prea normal ca nu m-am mai putut apropia de nicio alta persoana. Viata mea nu e prea activa, sa zic, acum in vacanta nu prea am multe de facut, dar in timpul scolii e ceva mai bine.
Dupa cum am spus eu nu as vrea sa ma schimb, asa sunt eu, dar credeti ca (virgula) conteaza parerea celorlalti? Credeti ca ma voi schimba vreodata?

9 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

Parerea celorlalti conteaza intr-o anumita masura, dar trebuie sa discriminezi si tu. Nu e o problema ca esti cuminte, in general e mai bine sa iti vezi de treaba ta decat sa te duci prin cluburi, sa ai prieteni care fac prostii, etc.

Faptul ca inca nu ai un prieten nu este o problema, nu e ca si cum ai avea 40 ani. Ai tot timpul sa-ti gasesti un prieten.

| pufulescu a răspuns:

Bine ar fi sa incerci o mica schimbare. Singuratatea ( sau prietenia cu doar o persoana ) la varsta ta nu este chiar rea, e mai degraba un lucru bun fiindca iti lasa mult timp pentru invatat dar mai tarziu iti va crea probleme mari fiindca vei forma foarte greu relatii sociale... si atunci sa te vad! cum te descurci ca singuratica la un servici?
Ce ti-am spus acum stiu din experienta personala, la cate joburi am avut in Romania am fost exact ala pe care nu-l suporta nimeni si mai trebuia si sa port " povara " faptului ca aveam studii superioare si faceam munca de om cu 8 clase ( mecanic auto ). Sa nu te gandesti ca sunt vreun ingamfat, nici nu as avea cum din moment ce toata viata am fost un sarantoc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu esti singura big grin
Nu, nu conteaza parerea celorlalti.
Daca tu doresti sa schimbi ceva la tine ce crezi tu ca nu este ''normal'' pai schimba nu sta pe ganduri.
Eu nu vreau sa ma schimb big grin

| byabubu explică (pentru anonim_4396):

Nici eu!

| anonim_4396 a răspuns (pentru byabubu):

Problem solved happy

| doreal a răspuns:

Si eu sunt la fel ca tine. Stai linistita, nu esti singura. Te inteleg perfect, si mie mi-au spus sa ma schimb. Si fix de asta nu ma schimb nici de-al naibii. Esti bine asa. Lasa-le pe ele sa mearga la baruri, ca sasa nu o sa castige prea multe de acolo. Stii ce nebuneala e acolo? Pe una era sa o bata doar pentru ca nu a vrut sa danseze cu el -_-. Citeste ma bine. E mult mai distractiv.

| byabubu explică (pentru doreal):

Chiar citesc laughing. Si eu consider ca e mai bine asa insa fiecare crede ca e mai bine cum face el...

| Sufletzelll a răspuns:

Nu are importanta ce zice lumea din jur, eu cel putin m-am obisnuit asa cum sunt, prea putin conteaza parerile altora, doar ca exista momente cand mi-as dori sa am si eu iesiri cu prietenii... in rest sunt bine happy decat sa te destrabalezi ( cum e in majoritatea cazurilor in ziua de azi, disco, chefuri, etc) mai bine sa fi fata lui mami happy

| Chokorētoバタフライ a răspuns:

Hei! big grin Daca tu esti multumita asa cum esti nu ai de ce sa te schimbi.Nu te schimba pentru ca asa vor altii, schimba-te doar daca tu vrei asta.
Parerea celorlati conteaza intr-o oarecare masura.Parerea care conteaza cu adevarat e parerea ta. Daca tie iti place cum esti, ramai asa.Nu te lua dupa ceilalti.
Da, o sa te schimbi cu timpul.toti ne schimbam, situatiile prin care trecem ne schimba, dar poate nu observam imediat. Daca ne uitam in urma o sa observam ca nu mai suntem cum eram anul trecut.