| sufletratacit a întrebat:

Merg intr-o excursie de doua zile cu clasa.cine-mi poate spune ce lucruri sa-mi pui? cea mai elaborata lista fundita

Răspuns Câştigător
| NoName0909 a răspuns:

Pai, sa zicem: haine de schimb (un tricou si o pereche de blugi. eventual), ceva cu care sa dormi, lenjerie intima, un deodorant, un parfum, periuta si pasta de dinti, un pieptene, machiaj(rimel, creion, ruj sau luciu de buze, fard)daca folosesti, o revista sau un joc sa te distrezi cu fetele, ochelari de soare...
Sper ca te-am ajutat:*

5 răspunsuri:
| AdelinaPaula a răspuns:

Iti spun din proprie experienta(calatoresc des) in primul rand pe autocar este inconfortabil sa stai mereu in aceeasi pozitie deci imbraca-te cu ceva sport, lejer sa te simti bine fara tocuri ca o sa mori sau blugi, daca stai la geam sa ai ochelari de soare la tine in cazul in care nu sunt perdele, servetele umede, ceva de rontait pe drum in caz ca ti se face foame.Bagaj as spune asa cum este o excursie nu iti trebuie haine elegante iti poti pune ceva pentru o seara in dicoteca daca mergeti sau la un suc deci doar un schimb (blugi,tricou, hanorac ceva casual nu neaparat elegant)iar restul sa fie sportiv, periuta/pasta de dinti, o alta pereche de papuci de schimb fie balerine fie adidasi ce ai tu, si cred ca ai inteles ideea nu trebuie sa iei prea multe cu tine mai ales ca mai mult o sa fii pe drum. Daca faci poze ia-ti o bluzita mai frumusica si ceva pudra, rimel creion la tine sa te aranjezi(si placa daca stai la hotel faci dus ai unde sa te faci)Daca te poti spala cu sampon/sapun din dotarea hotelului bine daca nu ia-ti de acasa si cam atat cred aa sa nu uiti incarcatorul la telefon pe acasa.

| Lavazza_5427 a răspuns:

In primul rand haine, dar nu multe:2 tricouri, un hanorac ...se incalzeste vremea deci nu vei avea nevoie de ceva gros,blugi,poate si o pereche de pantaloni scurti,lenjerie intima,pijamale,periuta de dinti,pasta de dinti,gel de dus,prosoape,ce ai nevoie pentru machiajul tau obisnuit, ochelari de soare, deodorant.incarcatorul pentru telefon, ceva cu care sa asculti muzica in autocar, reviste, niste dulciuri pentru orice eventualitate. fetele mereu au pofta de ele.demachiant,,crema de fata, placa daca folosesti. altceva nu mai imi vine in minte big grin sper ca te-am ajutat! distractie placuta >big grin

| me1oo a răspuns:

Inprimul rand haine de schimb pentru orice eventualitate, lucruri pentru igiena personala, bani happy, perie pentru par, haine acum depinde de zona, dar daca afara e cald mai bine iti iei la tine si ceva mai gros, un hanorac si o pereche de pantaloni ar fi indicat sa le ai la tine pentru orice eventualitate, un aparat foto daca ai, un carnetel daca vrei sa notezi zonele prin care ai trecut si cam atat

| unCalutz a răspuns:

Echipamentul:
Cuprinde imbracamintea,incaltamintea, rucsacul si totalitatea obiectelor ce vor fi puse in acesta. Orientativ, greutatea totala a echipamentului sa rucsacului sa nu depaseasca 30% din greutatea corpului.Intr-un carnetel notati o lista a intregului echipament, fiind astfel mai rapizi si mai siguri ca nu ati uitat ceva atat la plecare cat si la intoarcere.
-Imbracamintea trebuie sa fie lejera ca sa poata permite respiratia pielii.Se imbraca haine de bumbac (nu sintetice) ca sa absoarba transpiratia,adapterea la vreme si la anotimp.
VARA sunt indicate hainele subtiri:tricouri,camasi,pantaloni scurti,o sapca impotriva soarelui. Daca plecam pentru un timp mai lung,este util un trening,pentru timpul petrecut la cabana,activitati sportive,pe drum.
IARNA sunt necesare haine groase,eficiente impotriva frigului sau a vantului:pulovere de lana,pantaloni,manusi,ciorapi, fular, caciula.
-Incaltamintea aleasa are o mare importanta pentru reusita unei excursii.In orice tip de destinatie, la munte sau la mare, nu sunt indicati pantofii cu toc.In zonele inalte de deal sau munte,atat vara cat si iarna,cei mai potriviti sunt bocancii cu talpa groasa.

Rucsacul:
Acest obiect este foarte important de el depinzand foarte mult reusita calatoriei. Cele mai indicate sunt rucsacurile din materiale impermeabile,cu doaua curele,ce se tin pe spate,pentru a avea mainile libere in mers si mai multa libertate in miscari.
*Articolele de greutate medie(sac de dormit,haine groase)se pun in partea de jos a rucsacului.
*Articolele grele(mancare, echipament de alpinism, etc.)se pun la mijloc.
*Articolele usoare(haine subtiri)se pun in partea de sus.

Sper ca te-am ajutat

| DyannaDya a răspuns:

Paii,daca as fi in locul tau mi'as pune haine si din aceasta categorie ar face parte:2 tricouri, 2 bluze un plover sau o bluza de trening.Periutsa de dintsi.Perie.Creme si machiaj daca folosesti.Pantaloni.Si poate o pereche de papuci desi poate ti se pare absurd dar cine stie ce se poate intampla cu papucii tai... poate se rup sau nu stiu.big grin.Accesorii:X:accesorii pentru par de ex:elastice, cordelutse, clame etc.Si alte accesorii:bratari, ochelari de soare, si ce crezi ca iti mai trebuie la aceasta categorie.big grin. Poti sa iti iei reviste, carti, sau niste jocuri...carti etc ca sa ai ce face.Si cam atat! Sper ca ti'am fost de foloss!