| RStar a întrebat:

Salut TPU, ce părere aveți despre persoanele care nu au și nu folosesc social media? Recent mi-am șters contul de Facebook, mai am doar Instagram însă ma bate gândul sa-l șterg și pe asta însă ma gândesc ca este util deoarece mai urmăresc unele celebrități + in cazul in care întâlnesc pe cineva pare cam ciudat sa nu fiu pe social media + ca e și mai ciudat sa ii cer cuiva numărul de telefon in loc de insta. Dar totuși îmi place ideea de a nu avea social media și de a nu sti nimeni cine sunt, ce fac etc
Voi ce părere aveți? funda

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Părerea mea e că aceste persoane sunt mai practice, ocupate și rezervate în ceea ce privește viața lor, de aceea nu vor să-și expună fotografiile și informațiile personale pe rețelele sociale.
Nici eu nu am cont pe nici o rețea de socializare, folosesc doar WhatsApp.

| RStar explică (pentru anonim_4396):

De ar exista mai multe persoane ca tine?

| mMcC a răspuns (pentru RStar):

Am 18 ani si am renuntat acum cativa ani, cea mai buna decizie, sincer, nu prea cunosc adolescenti care sa nu ma considere ciudata pentru ca nu folosesc retele de socializare daaar, eu sunt foarte fericita de decizia pe care am luat o

4 răspunsuri:
| Eisenheim a răspuns:

Nici eu nu am, pentru că oricum avem puțin timp, daca mai stam și pe Facebook și altele existam degeaba, tot timpul se duce acolo, nu mai ieșim, nimic happy

| dge18 a răspuns:

Eu am făcut asta, acum 2 ani chiar asta am făcut. Am vrut să văd cum este să fiu inexistent pe internet ba chiar să numai am de ce să stau pe telefon. Prima oară am șters toate conturile Facebook, Instagram, foloseam doar WhatsApp.
Să fii văzut când mă întreba lumea ce Facebook am și le spuneam că numai am, mă simțeam așa fain că toți erau în mediul social și eu numai eram, mă simțeam special. Am rezistat așa 6 luni de zile, în astea 6 luni am observat ce nu mulți observă pentru că sunt însetați cibernetic. Observi cum efectiv suntem niște oameni lipsiți de viață, triști, lipsiți de comunicație (preferăm să comunicăm unul cu celălalt mai mult online decât offline), oamenii care folosesc Facebook, Instagram nu sunt foarte mult comunicativi, nu sunt inspirați de absolut nimic, păi după 3-4 luni de non-social media, deja începusem să mă plictisește și am început să fac orice chestie, am devenit și mai comunicativ decât eram înainte ba chiar ajunsesem să vorbesc foarte mult și prost laughing))) și se mirau toți de mine cât de diferit pot fii de ceilalți oameni, mai deschis la vorbă, mai interactiv. Până la urmă am fost nevoit să îmi fac un cont Facebook că sincer să fiu nu-mi făceam, era frumos dar din păcate ai nevoie de ele în viața de zi cu zi pentru că nu folosesc toți WhatsApp ul și nu ai cum să comunici cu unii oameni. Și de atunci de când am fost nevoit să îl fac iar. iar am picat în lumea asta supărată și virtuală, oricum ar fi ok să încerci să vezi cum este, dar nu șterge contul că pierzi salvările din jocuri și oameni pe care îi ai la prieteni din țară, eu asta am pățit. Poți pur și simplu să te deconectezi și să ștergi aplicațiile și tragi de tine să te dezobișnuiești să intrii pe Facebook și Instagram, după 2-3 săptămâni scapi de chestiile astea de auto control și ai să vezi cum este efectiv să ieși în oras cu prietenii și neavând Facebook, Instagram, îi vezi pe ei cum sunt lipsiți de comunicație și tu vei fii cel care v-a spune mereu primul ceva și v-a fii mai intuitiv în conversații. Merită să încerci, succes și scuze că ți-am scris atât. Ți-am spus ce am pățit eu laughing