| OhGodWhy a întrebat:

Merita sa traiesti?
Cum iti creezi propria personalitate?

8 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

In ceea ce priveste prima intrebare, nu stiu ce sa zic. Nici eu nu sunt sigur si personal nu pot raspunde la intrebare, cel putin nu inca. Legat de personalitate, pe aceasta nu ti-o creezi, ci se formeaza in timp, pana pe la 22-24 de ani. Trasaturile de personalitate sunt influentate de factori ereditari, mediul in care ai crescut, societate etc. Poti incerca sa iti schimbi comportamentul, in schimb, cu putin efort si rabdare. Personalitatea si caracterul nu se mai modifica, odata formate complet.

| OnuOnulică a răspuns:

În ziua de azi nu mai merită...totul se face în timp happy

| Carmen100 a răspuns:

Daca primesti o viata, trebuie sa o traiesti, sa te bucuri de ea, cu bune si cu rele. Indiferent de cat de suparat si lipsit de speranta esti uneori, treci peste si vezi partea plina a paharului!
Personaliatatea...o ai pur si simplu.
Uite aici depre personalitate...profund: http://cepotiface.blogspot.ro/2009/11/despre-personalitate.html

| Morrígu a răspuns:

Mai, nu stiu daca merita sau nu.
Dar stiu ca daca o sa mor, n-o sa fie mai distractiv.
Personalitatea se creeaza singura.

| DavidTTwowTT a răspuns:

Cum a spus si mai sus, exista mai multe personalitati, iar singurul lucru pe care-l poti face pentru a-ti aduce raportul de contributie in propria-ti formare este sa-ti alegi cercul de modele si sa ai grija lapersoanele de care te aprorpii si pe care le placi deoarece, formarea personalitatii este complet involutara. Acum o teorie filozofica care spune ca creierul uman se naste ca un burete uscat, "tabula rasa", in timpul vietii absorbind informatiile de peste tot. In cazul asta, interpretand, poti asocia creierul cu personalitatea, in cazul asta este foarte corect. (Pentru tine, aceasta teorie filozofica este contrazisa mai tarziu de mai multi filozofi printre care Platon si Leibniz, spunand ca omul se naste, iar creierul deja recunoaste realitati matematice gen 1+1=2). Cat despre viata... nu stiu daca se merita sa mai traiesti. Intr-o lume ca cea in care traim simplu fapt ca esti tu insuti este un act de rebeliune. Deci, eu sincer, nu vreau sa vad ce-mi pregateste masoneria.winking Sper ca te-am ajutat. Salut; D

| AnotherOne02 a răspuns:

Merita sa traiesti (cred).Nu iti poti creea propria personalitate.
1)Ai mai multe personalitati(fiecare om are nenumarate masti desi nu vrea sa recunoasca asta).De exemplu cand esti trista iese la iveala o alta personalitatea a ta(o personalitate "emo").
2)Nu ii poti convinge decat pe ceilalti oameni ca ai doar o personalitate, dar nu vei reusi sa te convingi si pe tine.

| MymyMihaela a răspuns:

De ce sa nu merite sa traiesti? Viata e frumoasa, chiar daca intampini si bune si rele. Dar e o vorba: "Sunt mai multe bune daca stai sa le pui pe cantar". Da, stiu, am luat-o dintr-o melodie. rolling on the floor) Dar nu asta e importat acum. laughing Personalitate proprie nu ai cum sa iti faci. Gandeste-te ca in lumea asta sunt infinite de persoane...Suntem o copie, dupa o copie. Deci, o personalitate diferita nu cred ca iti poti face. Doar daca mergi nud pe strada. rolling on the floor