| mikutzzza1000 a întrebat:

Merita sa traiesti? Pentru ce daca lumea este asa de rea... Dat-im un motiv pentru care merita sa traiesti in lumea asa atat de falsa, rea, indiferenta?

Răspuns Câştigător
| Adya20 a răspuns:

Un motiv mai presus decat toate esti TU! De fapt viata este un test pentru noi toti, pentru unii este un test usor iar pentru altii mai greu, si eu gandesc cateodata ca tine. dar de multe ori imi vin idei.Lumea asta rea m-a schimbat in rau, m-a dezamagit si m-a ranit dar tot ea ma ambitioneaza sa demonstrez ca sunt mai buna decat ei toti, si de fapt incearca doar sa ma doboare ca sa para ca as fi o fire slaba! Merita sa traiesti ca sa le arati ca tu poti reusi chiar daca ti-e greu singura, am eu o vorba.Decat sa stai in baza cuiva mai bine te descurci pe cont propriu!happy

12 răspunsuri:
| Butsilee a răspuns:

Nu merita sigh cel putin eu asa cred...practic nici un om nu merita dar daca stau sa ma gandesc doar la persoana meathinking nu merita adica sa indur rautatiile din jur, si toate nedreptatiile care te fac minuscul, neimportant, etc.

| Kidd ♡ a răspuns:

Buna intrebare.Raspunsul este DA! Merita sa traiesti! Viata este un joc care are urcusuri si coborasuri, dar dupa greu viata este mai frumoasalove struck.Si lume rea este la fiecare pas dar nu trebuie sa iei in considerare rautatea lumii.Viata de invata sa traiesti cu speranta!

| secret_2712 a răspuns:

Normal ca merita sa traiesti! viata e frumoasa...trebuie doar sa iti alegi cu grija prietenii si.sa nu ai incredere in nimeni.doar in tine.viata e frumoasa daca stii sa o traiesti, daca stii sa nu bagi in seama lumea rea si barfitoare.nu merita sa iti acresti viata cu astfel de banalitatiwinking iesi in cluburi. da party-uri, asa poate iti mai ridici putin moralul...winking

| luetA a răspuns:

Crezi in Dumnezeu? Daca da asta mi se pare un motiv bun pentru care sa traiesti.Eu nu cred in El dar totusi am motive sa traiesc, gandeste-te la parinti, frati si prieteni si la toate persoanele care iti sunt alaturi. Daca te tenteaza suicidul asta e o problema grava, incerca sa te duci la un psihlog, iti va da sfaturi bune.

| tibiXpire a răspuns:

Cinci motive pentru care viata merita traita

Am realizat ca noi, oamenii, ar trebui Sa fim bucurosi pentrul simplul fapt ca traim, ca ne trezim in fiecare dimineata cu o gramada de planuri, ca avem sansa de a zambi unui cer albastru, de a alerga prin ploaie, de a imbratisa pe cineva drag. Da! Sansa de a imbratisa pe cineva drag, ce poate fi mai frumos? Într-adevar, viata multora dintre noi nu e usoara, e plina de urcusuri si coborasuri dar, daca ar fi fost altfel sa-ar mai fi numit viata? Majoritatea timpului ni-la petrecem fiind intunecati, morocanosi, cufundati tot mai mult in grijile cotidiene. Oare cati dintre noi se opresc din eterna fuga luand o pauza de albastru in care Sa priveasca cerul? Cat de norocosi suntem noi, oamenii, fie si pentru faptul ca putem privi. Ochii nostri pot cuprinde infinitul, iar sufletul capata acel echilibru de care avem atata nevoie. Un alt motiv, poate cel mai important, este dragostea. Ce-am fi fara dragostea celor dragi? Ne-am stinge putin cate putin… Ce bine e cand cineva te iubeste si-ti arata acest lucru in fiecare zi. Dragostea e singura realitate si cea care ne face Sa fim, de cele mai multe ori, altfel. Un alt motiv care are legatura cu cel precedent este prietenia. Uneori, un singur prieten e de-ajuns. Cineva care Sa inteleaga ce e in sufletul tau doar privindu-te in ochi, cineva care Sa te sune si Sa-ti spuna, cineva care Sa rada cu tine, Sa planga cu tine, Sa-ti fie alaturi cand cazi si Sa te ajute Sa te ridici, Sa evolueze ajutandu-te Sa evoluezi. Sau poate cineva care Sa te tina de mana de fiecare data cand esti pe marginea prapastiei. Cum Sa nu merite Sa traiesti. Apoi, alte motive ar putea fi arta si, in general, capacitatea de a invata cat mai multe. Ce bine te simti atunci cand privesti un tablou frumos, cand citesti o poezie sau cand asculti o melodie sublima. Cum spunea si Voichita:. Ultimul motiv, care este un fel de concluzie la tot ce am scris pana acum este: insasi viata. Sa ne bucuram ca traim, ca putem iubi, putem invata si putem lasa ceva in urma. Sa-I zambim vietii, orice ar fi! Viata merita traita o data ce ai gasit Sa faci ceva inaltator, pentru ca sufletul tau Sa se simta implinit.
asa ca,, dao incolo de lume rea si traiesteti viata ta happy ai grija de tine happy

| procust a răspuns:

Poate ca acum ti se pare lumea foarte rea si indiferenta dar nu trebuie sa ti pierzi speranta! viata asta, asa cum este ea, are frumusetea ei! Gaseste ti pe cineva cu care sa discuti, de care sa te indragostesti, chiar daca vei suferi, totul face parte din viata! si bune si rele, toate fac parte din viata! aaaa si nu uita: dupa ploaie INTOTDEAUNA vine si soarele!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai spune ce ai pe suflet ca sa iti putem da niste sfaturi la obiect!

| error_6123 a răspuns:

Treci peste, incearca sa vezi ce e frumos in viata, have fun!happy

| bumble a răspuns:

DA MERITA! Pentru nimic in lume nu trebuie sa renunti la viata. e darul tau de la Dumnezeu.

| Alexandra2305 a răspuns:

Pentru ca viata e frumoasa chiar daca lumea e rea. tu trebuie sa profiti si sa te bucuri de orice moment si de persoanele care iti sunt alaturi. Dumnezeu ne-a dat viata pentre a o trai.chiar daca ne apar obstacole in cale.trebuie sa trecem peste si sa stam cu capul sus. sorry ca m`am bagat in seama. dar vroiam sa-ti spun parerea mea! pup

| Andreiradu a răspuns:

Traiesti pentru a incerca sa schimbi cat de putin lucrurile rele.

| dani012 a răspuns:

Eu sincer nu stiu cum sa fac sa trec peste toate astea nu mai pot depasi nimic sunt epuizat de la toate aceste obstacole, pentru ca am si eu probleme personale. M-am saturat nu stiu ce rost am pe lumea asta... sunt pierdut.