| Bigfooot a întrebat:

Mi-am început viata sexuala, am 17 ani.Ar trebuie sa merg la ginecolog?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca esti femeie, da, ar trebui sa mergi la ginecolog. Prima consultatie se face in prima luna de la inceperea vietii sexuale.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca pana in momentul inceperii vietii sexuale fata/femeia nu s-a confruntat cu probleme ginecologice, si in consecinta nu a fost necesar sa fie examinata ginecologic, atunci in mod obisnuit, o femeie trebuie sa mearga prima data la un cabinet ginecologic pentru un control ginecologic imediat dupa ce si-a inceput viata sexuala, indiferent la ce varsta se intampla aceasta.Imediat dupa dezvirginare/de florare datorita faptului ca himenul nu mai este intact sau lipseste, medicul ginecolog poate observa mult mai multe aspecte decat in cazulunei virgine. Observatiile mult mai complexe pot da imaginea starii de sanatate a organelor genitale si a unor posibile probleme ginecologice. Controlul medical "de voie" si nu de nevoie, poate descoperi din timp unele afectiuni sau unele stari anormale, evitandu-se situatiile dificile sau complicatiile ce pot apare in timp. Acesta este motivul principal pentru care examinarea ginecologica trebuie sa fie perceputa ca fiind o necesitate si nu facut doar din obligatie. Multa sanatate.

| Fatamuntilor a răspuns:

Obligatoriu!

| peperonies a răspuns:

Da

| Sadop a răspuns:

După începerea vieții sexuale este recomandat să mergi la ginecolog periodic, deoarece riscul de infecții este mai mare.
Ar trebui să mergi la ginecolog pentru un control de rutină. Baftă!