| Adelina1994 a întrebat:

am o problema. am 19 ani si acum 2 luni mi-am inceput viata sexuala...(tot timpul ne-am protejat ).Eu mereu simt o senzatie de disconfort, de durere si usturime. Ar putea fi ceva serios? Trebuie sa merg la ginecolog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
23 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Foloseste un sapun intim fara parabeni, clateste cu ceai de musetel si galbenele si poata lenjerie din bumbac 100%! Consuma ceai de merisoare si afine(fructe)! Daca nu se amelioreaza mergi la medic!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poate fi vorba de o alergie la latexul din care este fabricat prezervativul, sau de o infecţie vaginală/vaginită!

Oricum, cel mai indicat este un control ginecologic pentru a exclude o eventuală infecţie; îţi face un test de secreţie vaginală...

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Daca ai ajuns la acest nivel de maturitate, atunci trebuie sa intelegi ca trebuie sa mergi si la un ginecolog, care te va sfatui corespunzator.

| Azµre a răspuns:

Mergi la medic, parte a fi vorba despre o candidoză sau o altă infecție.

| Adelina1994 explică (pentru Azµre):

Multumesc

| Azµre a răspuns (pentru Adelina1994):

Nu ai pentru ce, întrebare, după act te ustură și în jurul vulvei? sau se crapă pielea ca și cum ar apărea niște mici fisuri? Zona e roșie mai tot timpul sau doar atunci?

| Adelina1994 explică (pentru Azµre):

Zona e rosie doar atunci, si ma doare doar in momentul penetrarii dupa mi trece

| Fatamuntilor a răspuns:

E posibil sa ti fi,, pricopisit '' cu infectie urinara.Mergi la medicul de familie si te va trimite unde trebuie. Eventulal solicita un set de analize.Sunt gratuite daca esti asigurata.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Da la ginecolog, dar mai intai la preot sa te spovedesti ca ai facut pacatul desfranarii

| Adelina1994 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Mmda, sunt sigura ca am sa ajung in fundul iadului chatterbox

| aVicii a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Corect!

| AliciaR a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Ce pacat frate? Are 19, tu la cat o sa-ti incepi viata sexuala la 30?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru AliciaR):

Am inceput-o odata cu casatoria la 25, sunt de moda veche nu-i asa? asta era chestia de disconfortul psihic pe care il simtea

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Adelina1994):

Era vorba de senzatia de disconfort, ca nu mai poti da inapoi,

| Oana92 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Bai dar ce va pricepeti toti la psihologie... unde iti e doctoratul ca nici freud nu stia atata psihologie cat sti tu?

| AliciaR a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Vremurile s-au schimbat, acum intalnesti mai rar fete virgine la 18-19 ani...

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Oana92):

Invidioaso!

| Oana92 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Mdah... sigur sunt invidioasa pe gandirea ta limitata, pe fanatismul tau religios(eu sunt credincioasa, iar tu esti... fanatic), pe lipsa ta de a intelege un mesaj (pentru ca fata se referea la un disconfort fizic si nu la unul psihic) si cel mai mult sunt invidioasa pe felul in care manipulezi termeni despre care nu ai habar ce inseamna.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Oana92):

De cand invata oul pe gaina, nu stiu daca esti mai in varsta decat mine

| Oana92 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Teoria asta a ta conform careia daca esti mai mare sti automat mai multe nu face decat sa demonstreze gandirea ta limitata...

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Oana92):

Ramane valabil ce am zis, cati ani de facultate zici ca ai?

| Mikhtarian a răspuns:

Infectie urinara cel mai probabil.
Pentru a-ti trece, consulta medicul de familie si iti va da o alifie care se va masa usor zona, daca nu ma insel.
Insanatosire grabnica.

| lex79 a răspuns:

Da, mergi la medic.