| omulpaiangan a întrebat:

Mi-am luat un kiri perusa si astazi iau si un perus (sa fie pereche):
cand invata sa vorbeasca amandoi daca eu vorbesc cu ei mai mereu?
trebuie scosi afara cu colivie din cand in cand?
e bine sa le mai dau drumul in camera?
alte sfaturi?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa vorbesti cu ei mereu ca sa aiba de unde invata. Dar, se pare ca numai daca sint singuri invata usor sa vorbeasca. In doi, sint mai neatenti, sint preocupati doar de partener.
Nu e rau sa-i scoti afara, dar ai grija sa
nu stea in curent. Racesc foarte usor.
Sint multe familii care lasa perusii liberi prin casa. Cind vor sa se odihneasca, cind simt teama sau noaptea, se retrag singuri in cusca.
Cum am spus, in casa sau afara, sa nu stea in curent. Apa sa fie mereu curata, altfel au probleme cu stomacul. Daca vezi ca le creste ciocul prea mult, mergi cu ei la veterinar (nu e normal, pot muri).

| Mrn_Deea_1994 a răspuns:

E bine sa ii tii cat mai aproape de tine pentru ca se vor invata cu tine.o sa se invete si o sa manance cu tine, sa cante cand aud muzica, sa danseze daca ii inveti tu si sa faca orice lucru in prezenta ta puppy dog eyes