| 999999 a întrebat:

Mi-au aparut niste bubite mici pe fata (un fel de iritatie) si nu stiu ce sunt. Ma gandeam sa nu fie vreo intoxicatie. Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| DariaAlina a răspuns:

Bună! Postez în ideea că mai sunt persoane cu aceeași problemă. Și eu, ca și mulți dintre voi, prefer să-mi dau diagnostic pe internet decât să mă duc la doctor, să stau la infinite cozi ca la finalul așteptării, să realizez, că ăsta ne este sistemul și că mai bine mă duc acasă. Da, am căutat pe net, am ajuns aici. Mulți au spus că-i bine să mă spăl cu ceai de mușețel- m-am spălat cu ceai de mușețel. Nu mai știu cine a spus de Baneocin - am folosit și Baneocin. Până când, la insistențele părinților mei, m-am dus la medic ( clinică privată ). Bubițe mici, de care părea că nu mai scap și că se înmulțesc... Rubeolă! Ce mi-a spus mie medicul dermatolog și cel de boli infecțioase - oricât de stupidă-i o problemă, ea are la bază într-un final o problemă și asta prin simplu raționament, nu-i ok. Vă pup și sănătate multă, tuturor!

21 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poate fi o alergie, poate te-ai dat cu vreo crema sau cu un fard au poate ai mancat ceva la care ai facut alergie. E buna ideea cu ceaiul de musetel, asta pana maine cand te poate vedea medicul de familie.

| DaRlInGiLuSiOnS a răspuns:

Am avut si eu asa ceva dar se poate sa fi fost alergica la ceva ce ai mancat nu este nimic alarmant mie miau disparut intr-o saptamana si poti folosi linistita produsele cosmetice:*

| Just mE:x a răspuns:

Am si eu aceeashi problema.ink nu am dat cu nimic... o sa incerc cu ceaiul d musetel...si ink ceva un coleg din clasa mea a avut bubite mici ideea e ca s-a dus la doctor care i'a dat o alifie.sa se dea fiindk ar fi pe baza de strees.nu stiu.:-s o sa merg si eu sa vad.big grin .Succes:*. sper sa va treaca[si mieesad]happy

| princess a răspuns:

Si eu am aceiasi problema ale mele sunt micute dar nu sunt rosi...de cateva zile le am dar nu mi-am dat cu nimic, am zis ca trece de la sine... dar vad ca nu.si me enerveaza la culmecryingcrying((dar o sa incerc si eu cu ceai de musetel

| Epurean a răspuns:

Pentru iritatii incercati Elocom sau Nidoflor,insa nu le recomand in exces pentru ca,contin corticoizi care nu sunt foarte recomandati. Oricum daca e ceva urgen, sunt foarte bune aceste unguiente, deoarece in 2 - 3 zile dispare iritatia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea este sa nu le atingi si saa te dai cu ceai de musetel... poate iti vor mai disparea... ak depinde ce sunt.dk este iritatie dupa cateva minute dupa ce ai dat-o cu ceai de musetel incepe sa dispara roseala...multa bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sti am si eu o problema, am avut bubite pe fata din zona nasului in jos pana la barbie, cand am vazut atat de multe am mers la dermatolog dermatologul mi-a dat o alifie, sirop si anume niste fiole, spune ca ar fi o alergie la un anume aliment si mi-a dat si un regim sa vada daca imi trec ca dupa sa iau fiecare aliment sa vad de la ce imi iesem au trecut un timp am stat dupa care nu am mai dat importanta, dupa ceva timp imi ieseau doar in zona nasului in jos continuam sa ma mai dau cu alifia numita advantat dar mi se intampla sa am cateva zile bube dispareau 2 zile dupa care apareau iarasi, asta find la un an dupa problema mai grava, dar vad ca nu am ce face nici in ziua de azi mi se intampla intr-una sa iese si sa dispara, ma gandeam ca de la ficat si de la alimentatia nesanatoasa, cred ca o sa merg la un control mai pe larg ca sunt disperata din toate puntele de vedere si de sanatate si ca sunt inestetice ele seamana putin cu cosurile dar nu sunt asa sunt foarte marune si dese va rog daca mai aveti problema asta dati-mi si mie un sfat pe id alexa_babydool93.va mulmumesc mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, cred ca din cauza unor sapunuri. daca folosesti sapun la spalare pe fata si ar mai fi ceva demachiantul de la niveea. si eu am pe frunte si pe fata in ambele parti de la urechi in jos.habar nu am cu ce sa ma dau, dar am un disconfort din aceasta cauza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exact asa am patit si eu... in afara de mici pete rosii, care cam stiu ca se fac de la ficat, da, am niste mici bubitze transparente, aproape invizibile de departe, insa vizibile la lumina, din anumite unghiuri, in oglinda.sunt localizate, la tample mai mult, pe barbie, sub barbie, putine pe gat, intre sprancene, la baza de sus a nasului dar si putine pe obraji. sa fie alergie? daca da, as stii o treaba.sa ma duc la farmacie si sa iau ceva in sensul asta. am mancat mult peste afumat in a doua zi de anul nou la niste nasi in vizita.cam spre seara, au aparut acele bubite. posibil deci de acolo...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incercati cu locoid crema :d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incercati Nidoflor, iti calmeaza piele si cam in doua zile dispar complet. eu am facut aceste bubite de la ficat.

| Tzukushi a răspuns:

Ce poti sa faci sa nu te mai iriti

http://www.sfaturilemariei.com/iritare-dupa-epilare/

| Gabriela_Mihaela_1990 a răspuns:

Eu am avut o problema asemanatoare, am avut cosuri pe aproape tot corpul (pe gat, toata fata, pe piept etc). Daca si in cazul tau se dovedeste a fi acnee, o sa iti povestesc pe scurt experienta mea. In orice caz, este indicat sa mergi mai intai la un medic dermatolog pentru un diagnostic precis.
Eu am scapat de cosuri si puncte negre dupa ce am gasit un doctor foarte bun care mi-a dat un tratament anti-acnee eficient.
Medicul mi-a spus sa imi cumpar tratament anti-acnee pe baza de creme cu 100% ulei pur de arbore de ceai(Tea Tree) de la Thursday Plantation.
Pe langa creme mi-a zis sa schimb sapunul normal cu un sapun pe baza de 100% ulei pur de arbore de ceai si sa ma spal pe corp.
La mine efectele au inceput sa apara in cateva zile, la inceput cosurile si punctele negre au inceput sa se usuce, si apoi treptat au disparut complet.
Medicul dermatolog mi-a zis ca cremele anti-acnee cu 100% ulei pur de arbore de ceai sunt foarte puternice, si un mare avantaj este ca nu iti irita pielea asa cum fac restul produselor cosmetice si cremele de acnee din farmacie.

| bogdan2873 a răspuns:

Am luat claritin si crema betadine :d dar nu mi trecut

| Deloula a răspuns:

Aceeasi problema o am si eu sad am luat clorocalcin si mi au mai disparut imi iesisera si pe corp si pe fata sad

| roxana_5374 a răspuns:

Buna...de problema asa ma plang si eu dar sunt in continuare in cautarea raspunsului... Mie mi-au aparut si pe piept si pe spate mai nou sad

| adela_8055 a răspuns:

Poate ai facut varicela

| Aalii_Aalinna_1987 a răspuns:

Da si mie mi-au aparut niste bubite micute pe fata si pe gat dar nu sunt rosii < si ma gandesc sa nu fie de la fondul de ten m-am uitat de dimineaza cand mi-au aparut sa nu cumva sa fie expirat dar nu scrie si nu stiu ce sa fac crying

| mimishor_5900 a răspuns:

Buna, am si eu de 2 zile acceeasi chestie, niste bubite de sub barbie in spre ureche, nu sunt vizibile decat la lumina puternica si nu stiu ce sa le fac, am doua variante ori de la o ciocolata ori pentru ca m am spalat cu un sapun lichid, cred ca am sa incerc si eu cu ceai de musetel.

| duos a răspuns:

Am avut si eu o problema cu bubite mici sub forma de cosuri ce apareau in regiunea gurii, vreo 2-3 ani am umblat pe la doctori si nu imi putea face nimeni nimic pina cind nu am aflat ca am o bacteri la stomac care cauzeaza gastrita si ulcerul stomacal, se numeste Helicobacter, dupa ce am trat stomacul fata mea sa curatit de toate bubele si petele rosii

| Sofia_Lucian_Tarca_1992 a răspuns:

Buna
Oare cum ați rezolvat problema cu bubitele?
As fi interesată ca nici eu nu scap nici cum de ele