| Rapperiţa a întrebat:

Mi-e frica de gandaci! AM o fobie pentru ei! Chiar mi-e frica si de o musca mai mare.Niciodata nu am sa pot sa omor un tantar.Nici cu papucul nu pot sa i omor. De Orice insecta mi-e frica. E un sentiment ciudat nu pot sa-l explic.Asta vara s-a pus un gandac verde mare pe mine si eu am inceput sa plang sa urlu fara sa ma opresc.Inima imi batea foarte tare si aveam o frica imensa de parca eram intr-un pericol de moarte.Nu puteam sa ma opresc.Am facut un atac de panica.Mama a inceput sa rada de mine. Mi -am luat o pastila si tocmai dupa 2 ore m-am linistit.De fiecare data cand gasesc un gandac in camera mea o trezesc pe mama din somn sa-l ia.La orice ora din zi sau noapte.Nu sunt o fire fricoasa pentru ca odata mi-am incolacit un sarpe in jurul gatului.Nu mi-e frica de ei.Sunt ciudata stiu dar vreau o solutie.Nu o sa pot sa traiesc toata viata asa mai ales ca acum e vara si misuna insectele mari si mici peste tot.De mers la psiholog nu, pentru ca mama zice ca e o prostie de care trebuie sa ma vindec singura.Nu este asa! Ps: am 16 ani

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Mama ta nu are dreptate. Ceea ce ai tu este o fobie, care se numeste "entomorphobie" si este o problema psihica, pe care daca nu o poti depasi singura trebuie sa ceri ajutor la un psiholog!
http://www.topsanatate.ro/......-post.html
http://www.cabinetpsihoterapie.ro/......ciala.html
http://www.fistichiu.ro/Stil-De-viata/Fobiile.html
Ia uite tu cate fobii exista pe lumea asta si te cruceste! A ta e nimic fata de altele:
http://www.medikal.ro/......e-lor.html

5 răspunsuri:
| Aly07 a răspuns:

Pentru a scapa de teama de insecte trebuie sa o infruntzi, incearca sa te controlezi, nu sunt altceva decat niste animalutze micutze care majoritatea nici macar nu sunt periculoase. Daca vrei sa te aperi de ele nu uita ca cea mai buna aparare este atacul deci...pe ele tongue.
Bafta happy

| Anileda a răspuns:

Mie imi spui, teama asta o poti rezolva la un psiholog, si eu aveam o mare frica de insectele astea urate, psihologul e cel mai bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie mi-e frica de gandaci.Am cojmaruri cu ei si uneori impresia ca sunt in jurul meu.big grin

| Geoxxx a răspuns:

Nu te mai gandi la ei.

| ralushkaya a răspuns:

Si eu sunt disperata. daca vad un gandac ma sperii fff tare si mereu am impresia ca este pe mine, dar daca gandacul chiar este pe mine fac atacuri de panica, incep sa tremur si sa plang si nu ma mai pot opri pana nu iau vreo pastila ceva sa ma calmez...am vorbit si cu un medic si mi-a recomandat sa iau calciu sau zahar cu apa pentru ca mai am putin si lesin. puteti sa imi spuneti ce as putea sa fac?