| anonim_4396 a întrebat:

Mi-e frica de intuneric desi am 12 ani m-am mutat intr-un alt cartier 2 ani iar in celalat cartier unde stateam eu si cu parintii mei auzisem zvonuri ca cineva a murit in dormitor si mereu auzeam sunete din camera aceea ba rasete malefice cam asa infine ca sa nu mai zic ca o ruda de amea a avut norocu cand eu stateam la ea ca pe la 2-3 noaptea sa incerce sa intre un hot ba apasa pe clanta si ma speriam foarte tare infine. De cand m-am mutat in cartier am avut niste incidente la apartament cineva a deschis usa de la intrare dintr-o data si dupa 3 sec a si inchiso eu de frica am inchis-o si sa mai intamplat odata si mereu cand sunt singur mi-e frica si iau un cutit langa mine dar nu de ala de bucatarie de ala de smecheri infine cum as putea sa scap de frica aceasta.

5 răspunsuri:
| Seba2013 a răspuns:

Frica apare la un pericol, nu se poate elimina.
Trebuie sa invingi pericolul, dar, daca pericolul este real, fugi, ca asa este sanatos.
Si eu cand eram mic, imi era frica sa merg pana la baie.
Hai sa iti dau un exemplu.
Sunt oameni care le este frica de paianjeni.
Pntru a-si invinge frica stiintificii pune pe mana lor un paianjen.
Asadar prin expunere ei isi invinge frica.
Dar ai grija, daca pericolul este real fugi.
Daca nu este real, ci doar crezi, aduti intariri si invinge aceea frica.

| VladyXR a răspuns:

Incearca sa te antrenezi sa nu iti fie frica, adica zi in mintea ta ca acel lucru nu ma sperie nu e nimic, mie nu mi-e frica, la usa bate cineva, e posibil sa fie parintii mei eu ma duc.

| Denly a răspuns:

E in mintea ta, scapa cumva de ce ai auzit ca s-a-ntamlat. Nu oferi atentie acelor ganduri, nu le lasa sa iti distraga atentia. Cu cat te gandesti mai mult, cu atat frica se stabilizeaza in subconstient. Fii tare!

| Anonimulrfrferrf a răspuns:

M-am mutat intr-un alt cartier de 2 ani*

| Neverrrrrr a răspuns (pentru Anonimulrfrferrf):

Ce să spun..Casa este sfințită? După cum spune religia,daca cineva moare se duce la judecata si ajunge in rai,iad; nu are cum sa rămână spiritul pe pământ,sunt atâtea povesti cu fantome...
Frica aceasta a ta creste daca tu continui sa crezi ca cineva îți bântuie casa.
Si cuțitul îl iei degeaba,ar trebui sa stil ca fantomele trec prin pereți laughing,daca tot ai tendință sa iei ceva sa te aperi,i-a biblia sau o cruce,,,Cel ce scoate sabia,de sabie v-a murii''.Dar oricum sa nu crezi in stafii si alti draci ca nu exista,sau alte prostii de la tv.
Gândește logic, oamenii mor din doua motive:naturale sau din contact cu alte persoane, adică cineva le-a curmat viață, la cați oameni sunt uciși, crezi ca toți bântuie locul acela? In fiecare minut mor 107 persoane si se nasc altele 250, acele 107 persoane crezi ca bântuie unde au murit? Fi tare si nu crede.