| dulshe a întrebat:

Miam cumparat o crema demachianta. Cum sa o folosesc?

Răspuns Câştigător
| alexa a răspuns:

O prima regula pentru a avea un ten frumos, curat si luminos este sa nu uiti niciodata de demachiere. Trebuie sa stiim ca demachierea se face atat seara pentru a indeparta urmele de fard si praf, cat si dimineata pentru a elimina sebumul secretat in timpul noptii. Praful, fumul, polenul murdareasc pielea si inchid porii de aceea trebuiesc indepartate de doua ori pe zi.
Crema cat si laptele demachiant se aplica pe fata uscata, cu degetele. Demachiantul trebuie aplicat prin masarea usoara, circulara a zonei urmat de stergerea lui cu vata sau cu tampoane demachiante.

3 răspunsuri:
| andreea_8479 a răspuns:

Multe dintre noi cred ca demachierea este o procedura ce trebuie efectuata numai la sfarsitul zilei, unicul sau scop fiind acela de a inlatura machiajul. Total eronat, spun specialistii, pentru ca demachierea este un procedeu ce trebuie sa fie efectuat atat dimineata cat si seara. Demachierea de dimineata este menita sa indeparteze excesul de sebum secretat in timpul noptii (mai ales in cazul tenurilor grase), iar demachierea de seara este obligatorie nu doar pentru a indeparta machiajul, ci si pentru ca pielea are nevoie sa fie periodic curatata si reimprospatata. Demachierea trebuie efectuata chiar si pe un ten nemachiat. De ce? Pentru ca de-a lungul unei zile intregi praful, transpiratia, diversele impuritati acumulate de piele afecteaza iremediabil sanatatea tenului, iritandu-l si facandu-l sa-si piarda din stralucire.

| zuzu_1842 a răspuns:

Pui pe vata si dai pe ochilaughing e scurt si la obiectbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu una ma demachiez in felul urmator:
- ma spal pe fata cu apa si o spuma de curatare
- aplic crema demachianta pe un disc demachiant si imi dau pe toata fata masand usor zonele; nu uita de ochi
- la sf. dau si cu spray-ul cu apa termala