| anonim_4396 a întrebat:

Miercuri dau test la matematica si nu m-am prins de o chestie, si anume : cum decidem daca niste numere sunt termen al sirului. Ex. : ni se da un sir definit prin relatia de recurenta, am scris formula termenului general si am de decis care din numerele respective sunt termen al sirului.

PS: Sunt clasa a IX-a. Dau funda.

Răspuns Câştigător
| ZiBa a răspuns:

Buna. Deci dupa ce ai aflat formula termenului general.Egalezi formula termenului general cu numarul care vrei sa afli daca se alfa in sir.Si vei obtine o valoare a lui n. Daca n va fi un numar care sa fie in domeniul in care ai avut sirul inseamna ca numarul apartine sirului in caz contrar nu apartine.
Ex: a(n)=3n+3
Si vrei sa verifici daca 0 se afla in sir.
3x+3=0 -> x=-1. Daca domeniul in care e sirul e cel al numerelor intregi atunci 0 aprtine sirului, dar daca sirul avea ca domeniu numere naturale 0 nu apartine sirului.
PS: E primul exemplu care mi-a venit in minte.
Sper sa te ajute.

| ZiBa a răspuns (pentru ZiBa):

Si vrei sa verifici daca 0 se afla in sir.
3x+3=0 -> x=-1. In loc de "x" e "n" scuze dar m-am grabit si nu am observat.

2 răspunsuri:
| CaffeBoy a răspuns:

Ii dai valori lui X iar rezultatul apartine sirului