| hhhapciuuu a întrebat:

Mno...o sa plec prima data cu avionul in Spania saptamanile astea. ( ieei)
o sa plec cu o prietena de familie si ma gandesc sa imi iau numai un bagaj de mana -asta insemnand doar un ghiozdanel -ca stau numai cateva zile. intrebarea e : o sa-mi umble aia prin rucsac? laughing) ca no... si eu ca fata -o sa se uite la chilotii si tampoanele si ce o sa mai am eu pe acolo? si inca ceva. o sa ma perchezitioneze? si telefonul si camera nu o sa se piarda cand le trece acolo gramada la razele x? de restul stiu. cu punga de plastic sa-mi bag fardurile si celelalte. vreau doar sa stiu de intrebarile mele. FUNDA

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Nu îți umblă nimeni în bagaj. Doar dacă la scanarea de securitate văd ceva care li se pare suspect, te vor ruga să desfaci bagajul și să prezinți conținutul.
Fardurile NU trebuie puse în pungă de plastic - doar ca măsură de siguranță, să nu-ți curgă pe haine.
În pungile de plastic resigilabile trebuie să pui toate chestiile care conțin creme, paste și lichide pe care le vei avea cu tine. Punga se prezintă separat, nu în bagaj. O pui la rucsac DUPĂ control. Nu ai voie cu niciun recipient cu capacitate mai mare de 100 ml (chiar dacă ai o sticlă de juma' de litru cu doi stropi de pepsi în ea, trebuie s-o arunci înainte de control).
Așa cum au mai spus și restul - n-ai voie cu nimic ascuțit (pilă de unghii, foarfece etc.). Telefonul trebuie să fie încărcat și pornit. Dacă nu îl poți porni la control, riști să fie confiscat.
Cam astea ar fi...
A! și încă ceva: evită sutienele cu chestii metalice - nu cred că e prea plăcut să te pună ăia să le arăți de ce piuie alarma pe sub țâțele tale! tongue Ori fără, ori o bustieră. Și ceva șosete de unică folosință, să pui pe picioare când te descalți. Sau dacă nu vrei să te descalți, ia ceva adidași sau teniși care nu au nimic metalic pe ei.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De uitat in rucsac nu se uita decat daca e ceva suspect, in schimb le vor scana.
Si daca se uita ce crezi ca nu au mai vazut o preche de chiloti?

Oricum nu ai voie cu lichide mai mari de 100ml, unghiera, pila sau mai stiu eu ce alte lucruri ascutite.

| KaSS a răspuns:

Fii garantata ca o sa te perchezitioneze si o sa te caute peste tot.

| BadLara a răspuns:

Nu ai voie in bagajul de mâna cu unghieră, pila de unghii, forfecuta, spray deodorant sau de orice fel, unele medicamente