| anixxzyc a întrebat:

Multi ma critica ca am scrisul 'urat' dar nu e chiar asa mai ales cand scriu o tema cu chef nu scriu urat si mereu parintii mei il lauda pe fratele meu ca el scrie foarte frumos dar de fapt si-a schimbat scrisul cu ceva font de pe net. Fratimiu ma tot face proasta si imi zice ca ma imbrac nu stiu cum, ca am un hanorac negru si pantaloni de trening negri. Incerc sa evit toate astea dar nu prea pot. De obicei sunt foarte stresata si am cosuri pe frunte si tot asa frati-miu rade de mine ca eu am si el nu (el avand 17 ani). Chiar nu stiu ce sa fac daca aveti ceva sfaturi?

Răspuns Câştigător
| aimullah123 a răspuns:

Buna Ani! Nu pot sa nu observ ce ratusca draguta ai la poza de profil.
Imi aduc aminte ca dintotdeauna am scris groaznic de urat. Toata lumea a ras de mine pe tema asta. Numai ca nu puteam la suflet.
Clar, ma afecta dar puteam trece peste.
Pana la urma oamenii aveau ceva cu scrisul meu, nu cu mine.
Fratele tau rade de tine, ok. Asa se intampla intre frati. Ce-i drept ar fi trebuit sa fie putin mai educat. Pe langa asta ar fi trebuit sa te respecte, sa te sustina, sa fie langa tine ca doar esti sora lui. Trebuie sa aiba grija de tine. Dar nu te astepta sa inteleaga lucrurile astea acum. Le va intelege cand se va maturiza. Daca el este imaturi, pentru ce te mai stresezi? Si pana la urma oamenii au tot felul de pareri. Uite poate tu gandesti despre un baiat ca e prost. Crezi ca il afecteaza treaba asta cu ceva? El va avea acelasi nivel de inteligenta indiferent de aprecierea ta. Daca cineva iti spune ca esti proasta nu inseamna ca tu chiar esti. Uite, poti sa ii spui si tu cand rade de tine ca scrii urat "Bun, si ce iti trebuie? Pana la urma nu iti pune tie nota pe scrisul meu. Tu ai grija de scrisul tau." sau cand iti zice ca esti proasta "Proasta e educatia ta daca ii spui asta unui om. Mai ales ca sunt sora ta si pe deasupra mai sunt si fata." sau daca iti zice ca te imbraci intr-un fel anume poti sa ii spui "N-ai tu treaba ca nu ma imbrac ca sa fac poze cu tine. " sau daca rade de tine ca ai cosuri poti sa ii spui "Spre deosebire de nesimtirea ta, cosurile mele ar putea sa sa dispara candva" Si daca tot nu se opreste poti sa ii spui ceva care l-ar afecta emotional "Auzi, pana la urma nu stiu daca ti-ai dat seama dar nu te ia nimeni in considerare. Nu tine nimeni cont de parerea ta."

Dar e foarte important sa nu te mai lasi afectata de ceea ce zice el. Ai timp sa scapi de cosuri, felul in care scrii chiar nu conteaza (uita-te si tu cum scriu medicii si ce salarii au.), iar cand te imbraci sa o faci pentru tine, sa te simti tu bine. Sa iti placa tie cum arati. Dar cel mai important e sa ai grija de interiorul tau. Doar interiorul tau te va diferentia de ceilalti oameni ca la fizic aratam toti la fel. Nu cred ca exista om cu 3 maini sau trei picioare.
Sa nu uiti ca esti un om minunat!winking

Ps: scuze daca am scris ca un agramat

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Karma i le intoarce inapoi in viata, poate o sa ajungi sa ai un servici mult mai bun decat el sau viata ta va fi mai buna fata de a lui si o sa ajunga pe labele tale implorand mila cand da de greu, atunci i-o intorci spunandu-i ce ti-a facut acum si nul ajuti deloc https://www.youtube.com/watch?v=IgoR0QFa2sE&t=932s

| MaraMadalina1888 a răspuns:

Fratele tau e doar incapatanat.Si el a avut la vârsta ta coșuri, iar acum face probabil ce au făcut si colegii sai cu el.Iar de scrisul urat ....Si eu scriu urat.Trebuie să te concentrezi sa iei examenul, iar după vezi tu de scris ca nu prea are importanta. Nu mai asculta de fratele tau, e imatur. Sora mea e la fel tot 17 are, se comporta exact asa.Iar stilul tau de aia se numeste al tau. Nu e treaba lui cum te îmbraci tu