| Emm26 a întrebat:

Multumesc anticipat pt cei care vor avea răbdarea sa citească tot happy
Desi acum câteva zile am mai pus o întrebare foarte grea pentru mine... Am ajuns sa mai pun una... App nu cred ca homofobii ar vrea sa citească întrebarea asta...
In primul rând sunt fata si sunt bisexuala.
Acum cea mai buna prietena a mea este si a bisexuală si am impresia ca ma place...eu nu pot spune ca o plac, imi e draga si o iubesc foarte mult, dar nu chiar ca pe o iubita...
Ea stie ca sunt si eu bisexula si nu avem probleme cu asta, din contra ne tinem de mână cand mergem la scola sau cand mergem prin mall si asa mai departe... Cum ar trebui sa continui "relatia" asta?!
Si încă o întrebare ca naiba de grea, cam TOATA familia mea e ca naiba de homofoba... Si nu imi place ca ii mint de fiecare data cand mă intreaba de ce ma tin asa de des de mana cu prietena mea cea mai buna sau chestii d-astea si nu stiu ce sa fac...
V as ruga frumos fără comentarii jignitore...

4 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

In afara de mintile inchise ale parintilor tai, nu exista nici o problema legata de preferintele tale.Mai sunt o multime de persoane care sunt ca tine si se bucura de viata.Fa si tu la fel si ignora rautatile.

| RagnarokR a răspuns:

Cand o sa cresti si o sa ai un copil si o sa fie ca tine, sunt mari sanse sa ai si tu atitudinea parintilor tai. intelegi tu de ce. E anormal si e o prostie, dupa cum probabil ca si tu simti, dar esti manata de curiozitate. revino-ti in fire putin.

cu privire la intrebare, din moment ce prietena ta nu a mai facut niciun pas in prietenia voastra inspre directia de intimitate, e foarte bine, las-o asa - doar la nivelul de prietenie. daca incearca, ii spui ca iti e precum o sora si nu poti face incest.

daca nu acum, pe vvitor o sa se distruga prietenia voastra, fiindca mereu va exista o tensiune intre voi, daca acum o sa intrati in intimitati. Asa ca orienteaza-ti atentia si spre alte domenii, spre viitor, cariera, ce o sa devii in viata si din ce o sa traiesti, etc.

| Allex00 a răspuns:

Buna.
Homosexualitatea si bisexuaitatea e ceva normal, de aceea nu te ingrijora in privinta aceasta.
Ti-as recomanda initial sa analizezi si sa studiezi cu atentie limbajul trupului prietenei tale si doar apoi sa intreprinzi unele actiuno. Gesturile ce vor duce la ideea ca te place, ar fi urmatoarele:
-asculta cu atentie ceea ce spui, memorind cele mai mici detalii din spusele tale
-permanent cauta contacul vizual cu tine
-deseori te atinge fara motiv, in special pe umer si brat
-practic, e de acord cu tine in tot ceea ce spui
-se joaca adesea in parul tau
Atunci cind vei fi sigura ca te place, ai putea sa-i spui ca o consideri doar ca prietena cea mai buna (sau ca o sora) si nu doresti sa destrami aceasta relatie.
Cit despre parinti...
Daca iti este incomod sa ii minti in continuare, nu vad o alta cale decit sa faci comging out, dar foarte atenta. Ramii calma, raspunde la toate intrebarile puse de ei, incearca sa le explici ceea ce simti. Ai putea sa le spui, atunci cind sunt bine dispusi (in niciun caz in momentele stresante ).
Initial, trebuie sa te confesezi sie si apoi parintilor, aceasta e important.
Insa, ti-as sugera sa o faci cind nu vei mai trai cu ei sub acelasi acoperis.
Este alegerea ta, daca doresti/ nu doresti sa faci coming out.
(Nu asculta pe acei ce te jignesc, stii foarte bine ca aceasta nu este alegerea ta).
Ai incetat sa mai faci aia din intrebarea anterioara sau... nu?
Sper ca ti-am fost de ajutor!
Bafta!

| Allex00 a răspuns (pentru Allex00):

Imi cer scuze de unele greseli comise!
Tocmai acum le-am obesrvat.