| anonim_4396 a întrebat:

Dragii mei prieteni din nou vin la voi. Dar de data aceasta cu o alta problema happy.
Deci situatia sta asa:
-Acum 8 luni am cunoscut un baiat, de fapt il stiam de mult dar nu vorbeam prea des cu el, pe atunci nu ma interesa. In momentul acela, adica prin octombrie eram intr'o relatie, iar el stia asta. Si imi tot punea diferite intrebari "Mai esti cu... ", vorbea codat. Iar eu nu ii dadeam un raspuns, il lasam sa creada ce vrea. Bun, si a inceput sa imi placa de el, m-am despartit de tipu' cu, care eram asteptandu'ma sa se intample ceva intre mine si el. Am vorbit, ne'am intalnit de multe ori, dar o lalaiam asa, simplu. Adica recunosc, nici eu nu eram pregatita pentru o alta relatie. Asa ca am stat in standby ceva timp. Doar vorbeam, ca si cum eram impreuna, dar nu era nimic intre noi, decat o amicie care de la o zi la alta devenea si mai apropiata. Aveam incredere in el, si simteam ca pot vorbi deschis, orice. Au urmat si zile in care nu vorbeam, saptamani, luni. Aveam impresia ca nu mai stia ca exist. Iar acum in ultima perioada, am reinviat convorbiriile si era totul ok. Intr'o zi, decurand m'a intrebat, tot pe ocolite daca vreau sa fiu cu el, sa avem o relatie. Si i'am zis ca nu stiu, nu ma simteam eu pregatita. Problema apare acum. Am o colega noua, venita la inceputul anului, si m-am imprietenit bine cu ea, am incredere si ea la fel. Acum cateva zile a fost ziua unui coleg si am fost invitate amandoua plus el. Eu cu, colegul acela am multi prieteni comuni, si intamplarea face sa fie si un prieten foarte bun, si vechi de al meu pe acolo. Intelegandu'ne foarte bine, stateam cu el, iar noi avem obiceiul sa ne tinem de mana, sa stam apropiati. Si bine'inteles ca el m'a vazut, si cine stie ce o fi crezut, "Ca imi place de el" sau mai stiu eu ce. Si mereu am avut impresia ca era gelos. Na, si s-a dat la prietena mea, de fapt a fost doar o simpla faza "Pe mine nu ma pupi?". Iar ea de atunci il considera dragut, si mai stiu eu ce. Din seara aia am inceput sa nu mai am pofta de mancare, si sa simt un gol imens in stomac, iar tot timpu' cand ma gandesc la el imi trec prin minte tot felul de idei. Si nu mai stiu ce sa fac. Iar mesaje nu mai are, si mi'e asa sa'l sun, nici nu stiu ce sa ii zic. Iar azi mi-a zis un coleg care il cunoaste, ca cica a intrebat "Cine e fata aia?", despre prietena mea. Ea nu stie ca mie imi place de el, si nici nu prea vreau sa afle. Daca era sa ii placa de alta fata, ii placea si nu ma mai cauta. Adica 8 luni in care s-a tinut dupa mine, nu au fost doar simple situatii sau lipsa de ocupatie.
Deci, am nevoie de voi. Mare nevoie. Si va rog nu imi spuneti sa imi ascult inima, ca degeaba o ascult, nu imi spune nimic. E goala, nici eu nu mai stiu ce e in ea, sau daca mai e ceva.

Multumesc celor care au avut rabdarea sa citeasca, si celor care imi raspund la mesaj happy Sincer fara voi, nu stiu ce as face!

Multumesc! happy

14 răspunsuri:
| BloodyBlade a răspuns:

Bine...Eu zic sa te duci la el sau sa-l suni sa-i explici ce s-a intamplat de fapt(sigur o sa te creada iti garantez fiindca se vede ca te iubeste)apoi ii zici ca te-ai gandit mult si ca vrei sa ai o relatie cu el fiindca tu astepti clipa asta de aproape un an, simti ca tii la el, ai incredere si poate chiar il iubesti.Va doresc sa fiti fericiti! Sper ca te-am ajutat! Bafta!

| SentimentalConsil a răspuns:

Esti geloasa?

| Bubu9110 a răspuns (pentru SentimentalConsil):

Nu stiu daca sunt. Dar nici ok nu imi e cand il vad vorbind cu prietena mea.

| SentimentalConsil a răspuns (pentru Bubu9110):

In cele 8 luni de zile nu ai avut timp sa-l cunosti?

| Bubu9110 a răspuns (pentru SentimentalConsil):

Am avut timp. Dar in momentul acela nu m-am simtit pregatita, pur si simplu. Nu inteleg care vrea sa fie sfatul tau.

| SentimentalConsil a răspuns (pentru Bubu9110):

Draga mea, la ce sfat te astepti cand nu iti termini frazele,"Dar in momentul acela nu m-am simtit pregatita, pur si simplu ", pregatita pentru ce? Trebuie sa-ti pui ordine in viata si sa te intrebi daca esti pregatita pentru o relatie ca dupa cum ne relatezi iti cam place sa schimbi baietii, poti sa-mi spui de ce atunci cand l-ai revazut pe acest baiat care se da la alte fete te-ai despartit de cel cu care aveai o relatie de prietenie? nu trebuie sa te superi ca nu ne cunoastem intre noi si e foarte bine sa-ti descarci necazurile unor necunoscuti

| Bubu9110 a răspuns (pentru SentimentalConsil):

Deci nu ai inteles nimic. Nu am fost pregatita pentru o relatie. Si de unde pana unde imi place sa schimb baietii? Ai motive sa crezi asta? Nu am cum sa ma despart "de cel cu care aveam o relatie de prietenie".
Multumesc oricum ca ai raspuns la intrebare oh go on

| SentimentalConsil a răspuns (pentru Bubu9110):

"m-am despartit de tipu' cu, care eram asteptandu'ma sa se intample ceva intre mine si el." sa ma ierti ca ma bag prea mult dar asta ce inseamna?

| Bubu9110 a răspuns (pentru SentimentalConsil):

Nu te mai baga te rog. Chiar nu are rost. Decat sa ma critici mai bine ma lasi in pace.

| Foreveraloone a răspuns:

Eu cred ca l-ai amanat cam mult.In aceste 8 luni el a vrut sa fie cu tine, iar tu i-ai dat sperante, insa atunci cand a venit momentul decisiv l-ai refuzat.E normal sa incerce sa te faca geloasa pentru a vedea daca te intereseaza persoana lui.Acum el asteapta ca tu sa faci primul pas si sa te bagi in seama.E satul sa tot fie refuzat...Deschide discutii pe mess, intreaba-l ce a mai facut la scoala sau alte chestii minore, iar atunci cand te simti pregatita spune-i intr-un mod indirect daca ar vrea o relatie cu tine(ai grija nu-i spune direct pentru ca s-ar putea sa profite de tine). Inainte de asta poti sa ii explici ca intre tine si prietenul tau vechi nu este nimic.Totusi ar trebui sa te grabesti pentru ca nu cumva intre el si prietena ta sa se lege o relatie.

| costyn88 a răspuns:

Deci greseala e la tine, el a vrut sa fie cu tine dar tu nu ai vrut mai mult te afisezi in fata lui tinandu-te de mana cu fostul prieten acum cat de fraier sa fii daca-ti la o persoana cum cred ca tine el la tine sa nu te oftici cand o vezi de mana cu alt baiat sa nu mai vorbit ca e si fostul si poate sa ii treaca prin cap o gramada de lucruri cum ca v-ati impaca si o sa te piarda deci reactia lui e normala ti-a platit cu acceasi moneda daca nu iei atitudine si nu stai de vorba cu el sa ii spui ce simti pentru el si sa ii spui ca vrei sa fiti impreuna cel mai probabil o sa-l pierzi cat despre prietena ta o sa inteleaga daca o sa ii explici de cat timp va tatonati voi.Eu sper sa te misti repede pentru ca e nasol sa ti-l fure de sub nas una care abia a venit cand tu nu ai fost in stare sa faci asta timp de 8 luni.Mult succes!

| Bubu9110 a răspuns (pentru costyn88):

Nu e fostul meu prieten. E un prieten vechi, unul dintre cei mai buni prieteni, nu am fost cu el. Si nu m-am afisat intentionat in fata lui tinandu'ma de maine cu acel prieten. Pur si simplu ne'a vazut, de fapt nu stiam ca e si el prezent, a venit mai tarziu.

| Lovelymylove a răspuns:

Hey! Eu zic ca trebuie sa ii spui ce s-a intamplat si ca acel baiat era doar un prieten...iar cand el i-a zis prietenei tale.,, Tu nu ma pupi'', te-ai simtit foarte rau iar daca vrei sa fi cu el si ti cu adevarat la el spune-i ca trebuie sa aiba incredere in tine

| Cherolll16 a răspuns:

Problema ta este incredibil de fascinanta cel putin asata cred eu.Stiu ca ai zis ca sa nu-ti zicem sati asculti inima dar eu asta iti voi zice deoarece am trecut si eu prin situati de genul asta si am ramas doar cu amintirea dar te sugerez sa ii spui ca il placi si poate nu siu veti fi impreuna te pup funda please