| alina0lina a întrebat:

N-o sa ma mut niciodata de la parinti daca sunt saraca si nu am terminat liceul nu-i asa? Eu in fiecare zi trebuie sa respir fum fiindca amandoi sunt fumatori si afara e frig, eu nici nu suport fumul. Si tata zilnic e beat si cu scandal, cand nu e mama acasa eu sunt batuta, spal vasele, fac curat in casa ca asta e treaba mea? Nu ma pot duce la baie ca e plin de fum, si nu am nici macar haine noi in fiecare an, port ce apuc de pe la cei care nu le mai trebuie, la fel si calculator ca de aia e varza, un prieten al tatalui si-a luat altul si a vrut sa-l arunce. Nu mai suport saracia si mizeria asta, nici macar nu ma pot spala pentru ca avem o chestie de incalzit apa in casa si nu e destula apa sa se spele 2 oameni zilnic! Nu pot nici macar sa ma epilez, n-am cu ce! Chiar nu exista nici o posibilitate sa traiesc si eu mai bine? Am incercat sa vorbesc cu rudele m-au parat la parinti si bataie si pedepse... Am 22 de ani si 10 clase de liceu terminate(eu am facut 5 ani si nici una repetenta, trebuia sa repet a9a sa ma pot muta din liceu ca ma amenintau colegii)

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ba da, o sa te muti daca vrei. Poti sa muncesti si sa iti gasesti o camaruta a ta. Conteaza mult ce ai facut de cand nu mai esti la scoala, fiindca la 22 ani trebuie sa ai un pic de experienta intr-un domeniu oarecare. Sunt convinsa ca daca esti harnica si priceputa, o sa-ti gasesti in cateva luni de cautare un loc de munca (in functie de ce te pricepi: femeie de serviciu, paznic, bucatareasa, ingrijitoare la un camin de copii sau batrani, camerista la un hotel)

| alina0lina explică (pentru Brigaela):

Inafara de "Servitoare" nu exista altceva?

| Zenithf a răspuns (pentru alina0lina):

Servitoare este un inceput. Trebuie sa incepi de undeva, si nu prea ai de ales. Imi pare rau de tine, vad ca ti-ar conveni mai mult sa traiesti din mila altora decat sa pui mana sa lucrii, intr-o meserie "injositoare". Asa nu vei reusi sa realizezi nimic, intotdeauna vei depinde de un barbat violent, si de resturile cazute de la "masa". La "masa" nu vei ajunge pentru ca nu vrei sa o faci pentru tine, o vrei de-a gata.

| Brigaela a răspuns (pentru alina0lina):

Nu ti-am oferit nici un job de servitoare, ci joburi de om al muncii cinstit, dar fara studii si fara cunostinte teoretice. Nu exista munca rusinoasa, doar prostie omeneasca. Sa stii ca in timp ce eram studenta la medicina, o vreme am facut seara tarziu curat intr-o cladire de birouri. Dupa parerea ta, am fost servitoare. Dupa parerea mea, mi-am castigat viata intr-un mod onorabil. Nu o respect mai putin pe femeia mea de serviciu decat pe directorul spitalului, dar entru asta trebuie sa fim, toti, oameni.

| Zenithf a răspuns:

Stau si ma gandesc si nici nu stiu cum sa incep. Pentru o fata in conditia ta este foarte greu sa gaseasca ajutor undeva. Si este foarte usor sa se gaseasca o persoana "de bine", care sa profite de conditia ei si sa o introduca intr-o lume "paralela" despre care nu vreau sa spun prea multe.
Ajutorul statului pentru persoanele fara nicio sursa de venit este de tot rasul: 125 ron, daca gasesti undeva o camaruta cu 100 ron iti mai raman bani sa manci 1-2 zile.
Biserica... nu stiu cat de mult se implica. Preotii in general sunt mai ocupati de buzunarele lor, dar sunt si sfinti printre ei. Sa dea Domnul sa gasesti unul! Solutia cea mai sigura ar fi asta, Biserica s-ar putea sa-ti asigure o camaruta si ceva de lucru pana te pui pe picioarele tale, dar numai daca dai de o persoana deschisa. Poate vorbesti cu cineva de la Provita, desi ei se ocupa de copii nenascuti, totusi un sfat bun poate sa vina din acea parte, pentru ca printre ei sunt si preoti.

| IonutDX a răspuns:

Poti oferi servicii precum curatenie la domiciliu, ingrijire copii-bona, ingrijire batrani (preferabil in tarile din vest). Daca termini 12 clase+cursuri de asistenta (postliceala, colegiu etc) recunoscute in vest de asistenta iti poti gasi de lucru in Austria, Italia etc.

O alta varianta ar fi fost sa ai grija de o gospodarie la tara, dar cred ca varsta iti permite mult mai mult decat o astfel de slujba.

In ce localitate te afli?

| Emyemy192001 a răspuns:

Si eu sunt gen la fel lasi Facebook pe msesaje sa vb crying