| Psihoyounger a întrebat:

Nu imi pot da seama cum de tineretul din ziua de azi stie sa scrie in engleza la perfectie o sumedenie de ID-uri, hi5, nick-uri etc. si in romana scriu ca vai de ei. Recunosc ca atat ID-ul meu cat si nick-ul de pe TPU sunt in engleza, dar pot sa spun ca nu fac 10 greseli de ortografie intr-o propozitie cu 9 cuvinte. Oare de ce se intampla acest lucru?

Răspuns Câştigător
| VladRO a răspuns:

Acum, mai nou, daca scrii cu tz, sh, k, esti "smecher". Si majoritatea adolescentilor scriu cu tz, sh, k si bla bla, bine, acum si nickul meu e scris cu 2 de z, dar doar numele, in discutii, si in convorbiri pe mess nu scriu asa... si da, multi fac greseli pentru ca se grabesc, de ce se grabesc? nu stiu, ca doar nu pleaca trenul... Si nu stiu sa scrie in romana pentru ca s-au prostit cu limbajul asta de mess si de "haifaiv"

11 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Toata lumea greseste nu neg asta si nu fac referire la cei ce mai gresesc, ci la cei ce insista ...ati vazut si voi asta. Înca ceva sunteti pe un forum nu va grabeste nimeni sa postati mesajele repede.

| Psihoyounger explică:

@luchass, bineinteles ca sunt si exceptii. Singurul meu defect este ca nu ma pot obisnui sa scriu cu diacritice si recunosc asta.

Psihoyounger

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Eu am ales să scriu în româneşte. Inclusiv cu diacritice. E mai greu, mai ciudat, dar suntem români şi cred că ar trebui să scriem româneşte (nu romaneshte). Engleza probabil e mai "populară" şi de aceea se foloseşte. Sunt de acord cu aproximativ orice variantă, dar sunt de părere că ori scrii în engleză ori în română. Să te apuci să scrii 3 cuvinte în română şi apoi unul în engleză, încă 2 în română şi alte 2 în engleză gândeşte-te ce ar ieşi. E totuşi trist faptul că e mai comercială engleza decât româna. Dar în engleză scriu corect?

| cioko19 a răspuns:

Buna!

Sincer? Nici eu nu imi pot da seama.

Probabil li se pare ca sunt mai .smecheri. Dar asa este. Sunt si exceptii.

| ViVi a răspuns:

Pentru ca scriem repede mai pierdem litere cand scriem la calculator...winking fiecare are numele cum vrea poate sa fie si in rusa important e sa ai internet rolling on the floor

| ViVi a răspuns:

Eu nu am nick-ul in engleza eu am scris numele meu love struck

| Georgiana2905 a răspuns:

Lumea o ia razna si mai ales tineretul. Totul a incepus sa aiba un nick name si o prescurtare. Vom ajunge sa nu ne mai intelegem intre noi iar de la atatea prescurtari vom ajunge sa vb codat. De greseli ce sa mai spui. Grea mai e si limba romana. Oricum suntem tari ca stim engleza si o folosim atat cat stim in limbajul nostru "cool" si in multe altele. Si oare de ce se intampla acest lucru? Lumea in loc sa evolueze, sa creasca, involueaza iar tot ce altii au agonisit si au lasat devine ceva ce e in plus. In curand, daca tot se va gresi asa, va trebui sa se faca un dictionar al noii. limbi.

| faranume a răspuns:

Pentru ca tuturor li se pare la moda sa scrie in englezasmug
Bine trebuie sa recunosc si nick-ul meu este in engleza dar nu fac 10 greseli intr-o propozitie cu 9 cuvintetongue
Dupa cum am zis..li se pare ca sunt mai tari si ca suna mai binewinking

| VladRO a răspuns:

Ms Psihoyounger pentru fundita big grin

| kenzo007 a răspuns:

Bunahappy
Ca sa fie si ei "trengy" la moda mai ales cocalari aceialaughing cand ii vezi... ma rog mai bine tin pentru minebig grin.
Macar de ar scrie corect. dar majoritatea aleg engleza pentru ca suna altfel, porecle sau ce altceva ar mai fi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe TPU n-am nick-ul în engleză, dar ID-urile, adresele de mail... da, sunt în engleză. Dar nu mă vezi nenorocind limba română cu mIRCeza generației haicinci. Să știi că mai sunt și excepții de adolescenți care scriu normal (whatever that means), așa cum sunt și excepții de adulți (trecuți chiar și de vârsta a doua) care scriu cu "k", "sh", "tz" și așa mai departe.