| raspunz a întrebat:

Am observat că atunci când scriu un răspunsa sau un mesaj anumite cuvinte apar subliniate cu roșu deși folosesc limba română în windows și scriu cu diacritice, corect. Dacă scrii în engleză nu apar subliniate aiurea cuvinte corecte, deci cred că spellchecker-ul este pentru limba engleză. Acesta este totuși un site pe care se folosește limba română.
Ce părere aveți, ar fi utilă implementarea unui spellchecker în limba română? Ar detecta astfel și erorile atât de comune și de enervante cum sunt "șii, ști, v-oi, v-or" și altele. Momentan detectează la greșeli de ortografie doar câteva cuvinte, precum "pentru".
Dacă voi considerați că e o idee bună, cum am putea face ca ea să fie aplicată pe site?

Răspuns Câştigător
| Ana94 a răspuns:

Aşa mi se întâmplă şi mie.Dar nu cred că acest spell-checker este de pe site, ci din browser.La mine cel puţin e din browser şi e setat pe engleză. Dacă-l setez pe română nu-mi mai apar cuvintele subliniate când scriu un răspuns.

4 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Da, cred că ar fi o idee bună (deși roboțelul oricum corectează o mare parte din greșeli, după ce dai clic pe "Răspunde" sau "Trimite" (în cazul întrebărilor)).
Iar ca propunerea ta să fie luată în considerare, ai putea s-o trimiți la Contact.
Succes.

| TPU.ro a răspuns:

Aceasta nu este o optiune de pe TPU.ro, este un spell check al browserului pe care il folosesti. Pentru modificarile lexicale sau gramaticale, folosim deja propriul sistem de inlocuiri.

Alexandra - TPU

| raspunz explică (pentru TPU.ro):

Salut, am rezolvat problema cu browserul și acum am posibilitatea de a face spellcheckul automat în browser și în limba română.
Pentru cei care nu folosesc Firefox ar fi util să implementați acel spellchecker în timp real, adică omul să vadă când a scris ceva greșit în timp real.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu esti singura persoana care pateste asta.Sint anumite erori si greseli, se lucreaza la remediere. Poti sesiza la "contact" astfel de situatii.Numai bine.