| sexychick_4075 a întrebat:

Nu inteleg de ce voua vi se pare foarte ciudat ca o fata sa-si inceapa viata sexuala la 14 ani, iar la baieti nu este nici o problema si ei pot oricand sa faca sex! Explicati-mi va rog de ce?

Răspuns Câştigător
| monyalexandra a răspuns:

Eu am inceput la 14 ani si 7 luni si nu imi pare rau acum am 23 ani.Parerea mea e ca nimanui nu trebuie sa ii para rau ca si-a inceput"viata sexuala" prea devreme deoarece este cea mai frumoasa si placuta parte din viata unui om, nu conteaza cand o incepi nu e niciodata prea devreme sau prea tarziu, pentru ca in clipa care o faci, o faci pentru ca vrei, pentru ca simti, deci nu poate fi niciodata prea devreme tongue este valabil si pentru fete dar si pentru baieti.
La noi in tara inca persista acea conceptie comunista(in opinia mea) ca fata sa fie virgina in noaptea nuntii sa cel putin la 18 ani, poate de aceea li se pare multor ciudat ca o fata si-a inceput "viata sexuala" la 14 ani deoarece au fost crescuti cu asemena conceptii, daca incercam sa privim un pic spre viitor gen peste 20-30 ani, nu cred ca aceasta conceptie va ramane deoarece in ziua de azi ft multe fete aleg de a-si incepe viata sexuala la varste mici dar foarte multe au o cunostinta destul de vasta legat de actul in sine si ceea ce trebuie sa faca si cum sa se protejeze, deci nu mai este un pericol atat de mare sa apara tinere "mamici" ca inainte cand nu aveam acces la atata informatie(reviste legate de sex, tv, si cel ma important informatia de pe internet), poate atunci nu li se vor mai parea ciudat unora ca o fata si-a inceput viata sexuala la 14, in schimb daca ar fi vorba de un baiat ar fi ok.
Pe cealalta parte, legat de baieti, ei intr-adevar sunt scutiti de unele conceptii, deoarece, parerea mea, este de vina tot trecutul, pentru ca nu era atat de grav ca un baiat isi incepea viata sexuala devreme ca de ex o fata care putea ramane insarcinata la o varsta mai mica deoarece nu era informata cum trebuie sa se protejeze si de aceea fata era un caz ciudat si baiatul nu, poate baietii su fost "scutiti" de aceste conceptii din aceste cauze, in ziua de astazi nu cred ca se mai fac diferente atat de mari, gen baietii au voie fetele nu, pentru ca conceptiile s-au schimbat foarte mult si sunt intr-o continua schimbare, banuiesc ca se va ajunge la un moment dat cand baietii si fetele vor fii vazuti pe aceiasi linie.
Sper ca ti-am fost de folos, oricum nu stiu daca ti-am raspuns foarte bine, insa banuiesc ca ai inteles esentialul. Cel mai important este, atat la baieti cat si la fete, nu la ce varsta iti incepi viata sexuala ci modul in care o faci si cat de bine te simti si ca prima experienta sexuala sa fie foarte placuta si inainte sa fii informat de cum sa te protejezi sa nu apara situatii neplacute neprevazute si sa ajungi un exemplu negativ in fata celorlalti.

2 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu este adevărat. Este o problemă şi la băieţi să-şi înceapă viaţa sexuală la 14 ani, mai ales dacă nu sunt informaţi.
Totuşi, treuie bine înţeles aspectul potrivit căruia fiziologia feminină este mult mai diferită şi mai complicată decât cea masculină.
Eu mi-am început viaţa sexuală la 15 ani cu prietena mea de atunci care avea 18 şi nu a fost nicio problemă.
Dar, din punct de vedere fizic, cam pe la 14-15 ani, băieţii sunt deja destul de maturi din punct de vedere sexual şi dacă sunt bine informaţi, nu au de ce să se teamă pentru sănătatea lor când îşi încep viaţa sexuală.
La fete, pe de altă parte, trebuie mai întâi de toate să înceapă ciclul menstrual (la unele nu vine decât abia pe la 13-14), înainte de acest debut fiind o idee foarte proastă începerea vieţii sexuale.
Apoi, acesta trebuie să se regleze, proces care durează minim 1 an. Şi, mai apoi, trebuie ca acestea să fie obişnuite cu propriile trăiri sexuale. Băieţii se masturbează (aproape toţi) începând cu vârsta de 12-13 ani, în vreme ce fetele n-o fac niciodată, foarte puţine dintre ele îndrăznind să facă asta.
Prin urmare, începerea vieţii sexuale la 14-15 ani, la fete, este o idee proastă din simplul fapt că nu-şi cunosc corpul şi propria sexualitate caz ce duce la apariţia de traume la nivel fiziologic (organismul percepe ca o traumă sexul).
În plus, pentru că fiziologia feteleor este mai complicată şi sexualitatea este mai complexă. Prin urmare, este nevoie de un partener mai experimentat pentru primele partide căci dacă primele partide "ies" bine, după aceea fata va şti la ce să se aştepte. Dacă primele ies prost, mai apoi fata nu va vrea prea mult să facă sex, sau nu se va simţi bine.
Mie nu mi se pare ciudat căci cunosc şi fete care şi-au început viaţa sexuală la 14 şi le este foarte bine şi se simt bine. Bravo lor. Totuşi, există foarte multe fete cărora începerea vieţii sexuale le-a adus numai probleme.
Era şi aici pe TPU o fată care a rămas însărcinată la 14 ani, ceea ce e foarte grav.
Revoltarea ta, probabil, vine după ce ai văzut răspunsul habotnicilor cum că virginitatea e o virtute şi bla bla bla bla. Asta e o prostie. De asemenea, există nucleul de bătuţi în cap aici pe TPU care spun că începerea vieţii sexuale la fete sub 17 ani înseamnă imediat apariţia cancerului de col uterin, de asemenea o imensă prostie.
Nu e ciudat, doar că trebuie să ai mare grijă ce partener alegi. Prin urmare, consider că mai bine aştepţi să mai creşti puţin (până la 15 spre 16 zic eu mai mereu) pentru a fi mai convinsă că ştii ce vrei.
În plus, dacă partenerul tău e major şi tu ai sub 15 ani, el poate face închisoare pentru corupere de minori.

Succes.

| Lilik a răspuns:

Pentru ca in clasa a 8-a ar trebui sa ai alte preocupari, nu dansa-n-transa. d-aia.