| IoanaAndreeaIon a întrebat:

Nu mă criticați.
Am o relatie de 4 ani aproape, cu un baiat, am 19 ani el 28 ..Si in acesti ani el nu a vrut sa ne mutam impreună, a zis sa mai asteptam ca nu e pregatit.
Anul trecut am cunoscut, de cand m-am mutat din orasul meu natal langa bunici, un baiat.El se uita dupa mine de mult timp dar eu il salutam, pana m-a bagat in seama dupa muuuult timp si am vorbit cu el si mi-a spus ca ii place foarte mult de mine, mereu venea la ai mei bineinteles ca sa ma vada pe mine..Cand ieseam in parc venea dupa mine si voia sa se aseze langa mine. Dupa ce am stat asa de vorbă, eu simt fluturasi in stomac si nu mai pot ..imi place de el, dar ai mei nu prea pentru că bea cam mult.laughing Nu stiu ce sa fac, tin la el foarte, foarte mult si la iubitul meu la fel, nu pot sa il ranesc..nici sa il insel cu baiatul acesta nu vreau pentru nu vad un viitor prea bun cu el..Nu mai pot...

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Păi și dacă oricum nu-ți vezi vreun viitor cu el, ce rost ar avea să-ți distrugi actuala relație? care oricum cred că-i distrusă din ce povestești. laughing) 28 de ani, 4 ani de relație și încă nu e EL pregătit să vă mutați împreună? Mie ceva nu-mi miroase a bine aici.

| Bondarel99 a răspuns:

Răspunsul la intreabarea ta e in penultima propoziție pe care ai scris-o.

| Andreeush a răspuns:

Se vede cât de mult îți iubești prietenul dacă îți fug ochii după altul laughing
La 28 de ani nu se simte pregătit iubitul tău?
Cred că e o scuză. Tu ar trebui să fii cea care să zică că nu se simte pregătită, mai ales la vârsta ta.
Dacă te-ai îndrăgostit de altul desparte-te de actualul, nu te juca cu ei.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Pune in balanta lucrurile.
Fa o lista cu lucrurile care iti plac si nu-ti plac la fiecare si cum crezi ca ar fi viitorul cu fiecare. Te va ajuta sa-ti dai seama.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Buna!

Inteleg ca nu vrei sa iti ranesti iubitul. Ai un suflet bun si sti de ce? Pentru ca multe fete ar fi renunțat la el pur si simplu ca sa fie cu persoana de care sunt atrase in acel moment.
Cu toate astea insa, din pacate nu se poate sa le ai pe toate. Adica, nu sa poate sa fi cu noul băiat și in acelasi timp sa nu iti ranesti iubitul.
Nici nu ai prea multe optiuni. Singura cale de ieșire, este sa te desparți de actualul tau. Il va durea probabil si isi va pune intrebari insa asta este. Sa il amagesti cu sentimente pe care nu le mai ai pentru el este crunt, nedrept si foarte nasol pentru amândoi, ca sa nu mai zic de înșelat care e si mai si.

Indiferent ca te duci sau nu cu Gabriel ala (Băiatul care te place) sau nu, nu e bine sa iti mi ti iubitul. Daca nu mai simti ceva pentru el ca si iubit, trebuie sa te desparți de el. Nu fa insa greseala ca dupa 4 ani de relație sa te desparți prin telefon. Fata in fata trebuie facuta treaba. Eu propun insa sa mai astepti. Relatia voastră trece printr-o perioadă mai grea si este posibil sa treci peste toata chestia asta si sa iti dai seama cat de perfect este actualul tau de fapt. Adica, gandeste-te ca s-ar putea sa nu realizezi ce ai avut pana nu il pierzi. Ai ceva bine stabilit, cu cineva care te iubeste si cu care sunt de acord ai tăi. Eu as zice sa te gandesti tare tare bine. Daca nu mai simti nimic, nu il tine aiurea.

Gigel ala pe de altă parte, nu mi se pare o alegere buna deloc. Aproape ca te-a stalkerit. Sa te urmărească sa se aseze langa tine de fiecare data cand te vede? Mai e si băutor. E posibil ca ăștia care te fugaresc in halul asta, sa devina abuzivi pe viitor. Mai ales că e si băutor. Nu vezi niciun viitor cu el si crede-ma, mai bine. Mie nu-mi inspira incredere. Esti doar atrasă temporar de el.

In concluzie, daca nu mai simti ceva pentru actualul tau, nu il chinui. Rămâneți prieteni. Să-i fi alaturi mereu, la bine si la greu. Sa rămâneți apropiati daca ti la el dar nu in relatie. Eu zic insa sa te gandesti bine si sa dai ceva timp. Daca te desparți de el, nu te du cu băiatul ăla! Ca nu e bun. Iti trece de el. De celălalt insa mai greu ca doar m na, 4 ani impreuna.

Mult noroc!
happy

| DevilRock a răspuns:

De ce nu mai poți?
Alege pe unul din ei, doar nu vrei să fii cu amândoi nu?

| Blajo16 a răspuns:

Asa am patit și eu. Aveam 21 de ani și iubitul meu cu care eram intr-o relatie de 3 ani avea 32. Părinții mei îl plăceau foarte mult, doreau sa ne căsătorim și încă sunt prieteni cu părinții lui. Am fost intr-un weekend cu niște prieteni la o cabana și acolo l-am cunoscut pe un prieten de al unei prietene. Neavând net, nu am mai vorbit cu iubitul meu și am început sa ma cunosc cu băiatul respectiv. Asa am aflat multe lucruri despre el și la un moment dat am rămas singuri. Părea sa se dea la mine, deși știa ca am prieten. După ce a plecat ma gândeam doar la cum ar fi sa fiu impreuna cu el. Uitasem complet de iubitul meu. Următoarea zi, am întrebat-o pe o prietena dacă stie ceva de el, iar ea mi-a zis ca cică ma place foarte mult, dar mi-a zis ca are ceva probleme cu anumite substanțe. Am început sa ma gândesc tot mai mult la ce am vorbit cu băiatul acela și am realizat ca este pregătit de ceva serios, nu ca și iubitul meu care, la fel, nu voia sa ne mutam încă impreuna. Lucrurile nu erau sigure, nu avea job stabil, deci practic relația era pusă sub un mare semn de intrebare. Plus ca mai avea faze și faze care ma deranjau foarte tare. Na și a venit și a doua seara la cabana. Băiatul acesta a început sa și-o dea pe ketamina și metamfetamina. Am incercat sa îl opresc și sa ii spun ca nu e ok, apoi am avut o discuție mai deep in care-mi-a zis ca nu mai are mult pana își ia viața. La un moment dat a incercat sa ma sărute și tot l-am refuzat. După câteva zile de la weekendul de la cabana, am auzit ca se sinucise. Am regretat foarte mult și M-am simtit vinovata. Puteam ajuta. Și ca sa o scurtez, relația mea cu acel iubit nu a mai durat mult și s-a dovedit ca nu a meritat sa rămân cu el. In concluzie, incearca sa îl cunosti mai bine pe băiatul ala, iar legat de iubitul tau actual, incearca sa ii afli planurile de viitor și dacă tu exiști in ele. Dacă nu exiști și dacă nu se muta curând cu tine, inseamna ca nu stie dacă relația e buna, se gândește ca nu esti suficientă pentru el, sau chiar are gânduri de despărțire. Oricum, nu gândi pripit ca sa nu regreți după deciziile.