| milckey16 a întrebat:

Nu mai ii suport. Parintii mei se cearta intr-una chiar acum la ora asta.Si nu ii mai suport tot zic ca divorteaza si chestii si mama plange si tata ii tot zice ca sta si nu face nimic si ca el munceste. Dra de fapt nu face nimic si doar mama se ocupa de noi(ne duce in parc, gateste, spala, calca, face curat) si tata doar ca a construit casa si ca ne tine ceea ce e datoria lui el crede ca trebuie sa-i pupam talpile pentru nenorocita asta de casa.Noi luam banii din chiria de la apartamente si de-aia niciunul nu lucreaza.Eu nu m-am dus nicaieri si acum mai si spune ca suntem faliti si ca nu avem bani de nimic si avem destul de multi, numai ca 3/4 din ei se duc pe intretinerea csei asteia imputite.Nu stiu cum sa-i fac sa se opreasca.

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Effy12 a răspuns:

Credema.si eu am o situatie destul de complicata...este o situatie destul de asemanatoare dar la mine e doar 1 lucru diferit mama mea a murit si el s-a recasatorit dar m-am obisnuit cu ideea oricum ceea ce voiam sa zic este ca si el munceste la casa mult sa contruiasca etaj si nu stiu eu ce alte chestii vrea el ma rog. si tot timpul imi zice mie si surorii mele ca munceste si el si sotia si ca nu avem bani ca nu ne permitem si alte tampenii din astea dar la un moment dat m-am scapat cand aveam o cearta si i-am zpus totul pe fata acum s-a mai schimbat poate ar trebui sa ii zici mamei tale ca esti satula de certuri si poate odata cand ei doi se cearta te duci la ei si le explici situatia in care tu esti pusa ...Ma rog mai mult tatalui tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Niciodată aceste lucruri nu sunt simple! 1. Să construieşti o casă nu înseamnă să nu faci nimic, tata are, cu siguranţă, multe bătăi de cap. 2. Spui că mama face totul, dar voi, copiii, nu faceţi nimic? Sunt multe treburi în casă pe care le-aţi putea face şi aţi ajuta-o. 3.Chiria pe apartamente ar trebui să vă ajungă, dar vă întrebaţi voi, atunci când cereţi să vi se cumpere ceva, "o să mor dacă nu am lucrul ăsta?", iar dacă răspunsul este "nu", renunţaţi la el?
Când sunt amândoi părinţii de faţă şi calmi, spune frumos ce te doare şi roagă-i să rezolve fără ceartă.
Dacă vrei puţin ajutor la română, dă click pe http://lecturirecenzate.ro/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum vreun an asa se certau si ai mei.iar eu plangeam cand a gandeam ca vor divorta. Intre timp, ei au divortat, eu m.am mutat din oras iar acum stau cu un alt barbat in casa. Si stii ce? e mai bine ca inainte.