| Georgett021 a întrebat:

Nu mai pot! Simt că trebuie să îmi descarc undeva sentimentele.

Am o față destul de asimetrica. Ochiul meu stâng e mai mic, iar cel drept mai mare, urechea mea dreapta e mai sus decât cea stânga, am un maxilar de mai bine nu îl aveam. Mai pe scurt, partea stânga a feței mele e aproape perfecta iar partea dreaptă arată ca dracu… Pe lângă asta mai am și scolioză care din fericire nu este atât de gravă, dar totodată am și cifoză care e mai "nuanțată".

Pur și simplu nu mai suport. Mă urăsc pe mine însumi, urăsc tot ceea ce fac și chiar m-am mai gândit de câteva ori sa îmi iau capăt zilelor. Am impresia că nu fac niciodată nimic bine, că toată lumea mă urăște și că viața mea in momentul de față nu are sens. Din cauza asta am început să fumez, să mă tai și nu prea mai socializez in ultimul timp. Am încercat sa vorbesc și cu părinții mei dar degeaba…

Urăsc sa văd tipul acela de adolescenți care au totul "de-a gata", care sunt prefecți din punct de vedere estetic și care pot sa se bage in seama cu o persoana fără nici-o problema.

M-am saturat sa se ia toată lumea de mine dupa felul in care arăt. Nu prea aveam vreo problema cu asta dar intr-o zi, niște colegi s-au adunat la o masa și au început sa bage in seama cu fete pe internet. Unul din ei m-a chemat sa vin si eu dar altul a spus in gura mare "ce să vină si ala, nu vezi ca are corpul făcut pe bucăți?! cine s-ar uita la el" după toți au început sa râdă. Voiam sa dispar sau sa fiu furat si sa fiu vândut pe piața de carne vie.

De atunci nu am mai fost aceeași persoana, toată lumea ma intreaba ce s-a întâmplat cu mine. De fiecare data când ma uit in oglinda mă urăsc din ce in ce mai tare.

M-am saturat sa fiu in acest "chapter" al vieții mele si dacă nu se va încheia curând, îl voi încheia eu.

5 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Sa stii ca nu exista fete perfecte, ci toti oamenii au un chip asimetric, chiar daca tie ti se pare ca nu.

Mi-e destul de greu sa cred ca toate aceste trairi negative si ganduri suicidale pornesc doar de la niste glume stupide ale unor colegi. Cu parintii ai vorbit despre ce te framanta? Cu psihologul scolii?

| anonim3247 a răspuns:

Sigur sunt alții mai urâți decât tine

| anonim3247 a răspuns:

E de ajuns să te uiți la alții cât sunt de urâți și nu o să mai crezi de tine că ești urât.

| AmandinaDragan a răspuns:

Lasa draga ca nici Terente nu era cine stie ce perfect.

| VelicanEmilia a răspuns:

Nu-ti mai cauta defecte si iubeste-te asa cum esti. Nimeni nu-i perfect si totusi se accepta asa cum este.
Bucura-te ca ai 2 maini, 2 picioare, ca esti sanatos.
Unii si-ar dori sa fie ca tine si din pacate soarta a fost crunta cu ei.
Cand ii invidiezi pe altii, gandeste-te ca sunt oameni in situatii mai dificile ca tine, care n-au un acoperis deasupra capului, care n-au ce manca cu zilele si care n-au nici apa sa bea.
Nu toti ne nastem frumosi, bogati si-n prima faza nu te mai lasa absorbit de social-media, unde majoritatea persoanelor sunt fake, unde se lasa impresia de lux si opulenta, cand ei sunt la fel ca noi.
Sa stii ca sufletul si ce ai in cap conteaza, nu frumusetea exterioara.
Ai vazut marul ala care-i perfect pe exterior si-n interior e putred si plin de viermi? Asa e si cu omul.
Lasa persoanele rele cu ale lor si tu ai grija de sufletul tau.
Vezi si lucrurile frumoase, nu doar pe cele negative. Ambitioneaza-te, invata si da-le peste nas tuturor celor care au ras de tine.
Sa stii ca frumusetea-i trecatoare si nu dureaza o vesnicie.