| RP1999 a întrebat:

Nu mai stiu ce sa fac, am intrat intr-o depresie de aproape 2 saptamani, ma tot gandesc sa sar de pe un bloc ca sa se termine toate astea.Scap de gandurile astea pentru maxim o zi si dupa iar revin, nu vreau sa vorbesc despre asta cu familia mea sau cu prietenii mei si cei mai grav este ca nu stiu motivul acestor ganduri...repet, nu mai stiu ce sa fac...

8 răspunsuri:
| Kanpeki a răspuns:

Psihiatrul te va ajuta.

| RAY a răspuns:

Du-te la un psiholog, macar de ai avea un motiv da nici macar asta nu ai ceea ce pacat sasi iei viata fara motive

| peperonies a răspuns:

Si? cum merge clasa a 8-a?

| horansgang a răspuns:

Dar ce te supăra atât de rău?

| Porcusorul a răspuns:

Daca ai ganduri de sinucidere, atunci esti departe de a te vindeca de depresie prin conversatii si psihoterapie. Iti recomand sa mergi nu la un psiholog, ci la psihiatru. Tratamentul pe care il vei primi te va face sa te simti mult mai bine.

| Simonika1264 a răspuns:

Chiar daca nu le poti spune prietenilor (sau familiei, ceea ce e foarte rau), poti incerca sa petreci mai mult timp cu ei si sa faceti glume. Sau sa te refugiezi in filme, carti ori sa iti faci prieteni pe internet cu care sa vorbesti. Nu e bine sa tii totul in tine. Macar vorbeste cu cineva necunoscut dispus sa te asculte, exista tot felul de numere de telefon la care iti raspund specialisti dispusi sa-ti asculte problemele. Fa o schimbare in viata ta...nu stiu. Dar nu merita sa-ti iei viata fara motiv. Multa bafta!

| visulmeu a răspuns:

Cum ai procedat atunci cand scapai de gandurile pentru o zi? Cum? Ce ai gandit? Ce ai simtit? Ce ai facut? Zi-mi cum ai facut-o? RASPUNDE SI GANDESTE CUM AI PROCEDAT SI ZI-MI SI MIE.

| Sorana_Sori_1996 a răspuns:

Nimic nu poate fi atat de grav ca sa iti iei viata trebuie sa gandesti la rece laughing