| Trap69 a întrebat:

Salut,sunt baiat, am 15 ani si aproape sigur sunt in depresie deoarece ma simt trist,nu mai am nici un chef sa fac ceea ce faceam in trecut de exemplu sa vorbesc cu fetele pe facebook,ci doar cu un prieten care rad mai tot timpul,nu ma pot relaxa deloc, pur si simplu nu mai am chef de nimic, nici sa ma mai masturbez chiar...si de cand am intrat in aceasta depresie mi-au venit ganduri cum ca as fi gay pentru ca nu mai vreau sa vorbesc cu fete...si mai degraba mi se pare ca baietii arata mai bine, am dormit 5 ore noaptea trecuta iar acum nu pot sa dorm absolut deloc.ce trebuie sa fac sa imi revin?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Ar fi bine sa apelezi la ajutorul unui psihoterapeut. http://www.i-medic.ro/medici?filter0=&filter1[]=2155

| slayer09 a răspuns:

In primul rand ai 15 ani, chiar nu stiu de ce te-ai confrunta cu asemenea complexe. In al doilea rand cred ca nu iti plac fetele dintr-un motiv pur si simplu, ci cred ca au fost niste cazuri in care fetele te-au facut sa te intristezi in decursul copilariei, sau pe parcursul anilor ai acumulat ganduri negative pentru fete datorita generatiei de azi (nu iti plac cum se imbraca, rujeaza, cum se cred ele dive...etc.). Ca un sfat eu zic sa nu iti mai faci probleme si sa nu te gandesti mereu la ele ca fiind fete care nu iti plac ci gandeste-te ca sunt oameni, gandeste-te ca nu iti fac nimic (daca iti e frica de ele), sau pur si simplu esti scarbit de fete, daca e asa, atunci nu te mai gandi la ele in scarba ci doar gandeste-te ca ele sunt oameni si ca poti comunica cu ele ca niste amice. In fine, incearca sa gandesti pozitiv, incearca sa faci ceva (citeste o carte, joaca un joc, ceva ce iti acapareaza atentia) atunci cand iti vin fel de fel de ganduri negative in cap care te lasa fara vlaga.

| Kent_Veronika_1984 a răspuns:

Raspunsul la tristetia ta il sti doar tu cu adevarat! cauta in memorie si vezi unde a inceput totul si de ce! Cauta problema "factorul declansator" si vei gasi rezolvarea! trebuie sa te gandesti bine-bine la tot!

| Sarge a răspuns:

Mergi la medicul psihiatru. Nu ar strica niste psihoterapie.

| roxanamadu a răspuns:

Eu zic sa mergi la un psiholog, sunt sigura ca el te poate ajuta.