| ralucaralu a întrebat:

Nu prea am prieteni si nu sunt foarte sociabila. Vreau sa schimb asta, dar nu stiu cum. Nu prea ies, intr-adevar, dar daca cunosc o persoana noua sau vreau sa ma imprietenesc cu cineva, o dau in bara. Pur si simplu am impresia ca se plictisesc oamenii cu mine, nu stiu ce subiecte de discutie sa aduc, nu sunt deschisa. Daca incerc sa intretin o conversatie, peste cateva minute nu mai stiu ce sa zic si ori zic ceva aiurea ori nimic. Ce pot sa fac?

3 răspunsuri:
| ignore a răspuns:

Lasa si pe ea sa vorbeasca daca ea nu zice nimic tu ce ai putea zicehappy gasesti pr care se aiba in comun lucruri cu tinewinking

| BornFree a răspuns:

Sincer daca incerci sa iti schimbi persoana brusc ii va deruta pe alti,si o sa fie mai rau.Iar teoretic nu poti sa iti schimbi firea ci doar sa minti ca ai alta fire.
Ce iti recomand este sa o iei incet,intereseaza-te despre "prietenie" si sensul ei de pe site-uri,reviste,filme etc. Apoi imprieteneste te cu colegii tai, iesi la o cafea undeva.UN BUN SUBIECT DE DISCUTI CARE ESTE FOARTE APRECIAT ESTE DESPRE CHESTIILE AMUZANTE CARE TI S AU INTAMPLAT, fa-ti prieteni sa rada si o sa te placa din ce in ce mai mult. Sper ca am ajutat.;-*

| enverhoxha a răspuns:

Pentru conversaţii e foarte simplu: fă-i pe ceilalţi să vorbească. Le pui mereu întrebări. Cum a terminat unul de zis ceva, te foloseşti de ce a spus ca să pui o întrebare. În plus, poţi să ceri mereu opinia celorlalţi, despre orice lucru care apare în conversaţie.