| Tania a întrebat:

Nu stiu ce naiba am, dar sunt intr-o stare super aiurea, mai toti imi spun tot felul de lucruri care ma afecteaza. Am inceput sa ma urasc pentru cine sunt, deja incep sa ma simt ratata sau nebuna.Ca parerile mele sunt irelevante, ca viata mea este la fel, ca sunt prea detasata sau ciudata. Am ajuns sa cred ca si lucrurile care le credeam calitati de fapt sunt niste tampenii. Nu stiu cum naibii am ajuns sa ascult toate parerile negative despre mine incat sa incep sa ma displac?

Răspuns Câştigător
| Ana94 a răspuns:

Şi eu sunt în aceeaşi situaţie ca şi tine.Eu îţi spun că nu ar trebui să pui la suflet ceea ce zic alţii despre tine. Dacă tu te vezi o persoană bună şi cuminte şi cu multe calităţi, atunci nu ar trebui să te afecteze ce zic alţii.Tu trebuie să fii prima persoană care ar trebui să fie mulţumită de tine însăţi. Dacă tu te vezi o ratată şi o ciudată ceilalţi cum crezi că te vor vedea? La fel! Trebuie ca-n primul rând tu să te simţi bune în pielea ta.Şi nu mai pune la suflet vorbele altora că ei asta vor, să te vadă frământându-te.Cu cât ei văd că vorbele lor te afectează mai tare,cu atât mai mult se vor lua de tine ca să te supere, deci lasă-i, nu-i mai băga în seamă că nu merită happy

3 răspunsuri:
| mona a răspuns:

E clar ca ai ajuns sa te urasti,sa urasti viata si asta numai din cauza parerilor negative pe care le ai auzit despre tine dar nu cred ca toata lumea are aceasta parere despre tine[negativa], esti in starea asta pentru ca cineva vrea sa te vada cu moralu la pamant si tu nu te ai impotrivit deloc asa ca e timpu sa faci o schimbare pentru ca viata e scurta, azi esti si maine nu se stie.

| ROB3RT89 a răspuns:

Cred ca marea ta greseala este ca pui la suflet ce zic alti despre tine! Eu nu te cunosc personal,daca cred ca esti o fire mai sinsibila,cel putin asta rezulta din cele spuse de tine! Nu trebuie sa te simti rata si nicidecum nebuna,probabil toti am avut satari si momente de genu in viata! Ori ce om are calitati si defecte si trebuie sa fie aceptat asa cum este,dar inainte de toate trebuie sa te acepti pe tine, asa cum esti! Gandeste-te putin de ce sa ajuns aici, de ce te afli in acesta situatie si ce poti face pentru a remedia problema! Daca stai sa asculti toate parerile spuse de alti despre tine(banuiesc ca din invidie sau rautate)nu ajungi nicaieri...Incerca sa depasesti aceste stari, viata e prea scurta si prea frumosa s-o irosesti suspinand!

| hideaway a răspuns:

Nu asculta ce spun alții!
Cu capul sus!
O să dai peste lucruri și mai grele în viață!
Noroc!