| gomen a întrebat:

Nu stiu ce sa devin in viata. Iar materiile scolare nu imi plac, poate putin biologia, dar nu vreau sa devin medic, nu imi place. Singurele lucruri care imi plac sunt: sa cant, sa desenez, sa calatoresc, sa fac poze. La cantat sunt varza, la desen multi imi zic ca stiu sa desenez dar eu nu prea cred asta, cu calatoritul n-am bani iar sa fac poze n-am aparat foto si telefonul meu nu face fotografii faine.
Iar mai departe la liceu nu stiu unde sa merg. O colega mi-a zis daca vreau sa merg cu ea la liceul de arte plastice din Timisoara. Dar daca vreau sa merg la desen, mi ca voi pica, dar am zis ca as putea merge la design, dar nu stiu la ce voi da proba inainte. Ajutor! sad

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca iti place si simti ca locul tau este printre artisti atunci incearca, nu o sa regreti! Exerseaza cu desenatul, priveste tutoriale de pe internet, foloseste-te de cartea de desen (banuiesc ca esti in a8a) cu cat desenezi in fiecare zi cu atat te perfectionezi
Dar daca nu te simti bine pe partea de desen, incearca sa iti faci niste ideii de licee unde ai putea sa te incadrezi

| kanechy a răspuns:

E normal sa fi asa indecisa! Incearca sa te gandesti atent la lucrurile aste si ma refer sa le cauti punctele slabe si cele forte! Asa iti sortezi din ganduri! Eu cand trebuie sa iau o decizie grea, ma gandesc atent ce benefici as avea daca as face asta si ce as pierde ca o fac! Asa la fiecare in parte! Nu trebuie sa te gandesti doar la beneficiile sau partile proaste ale unei probleme de genul! Gandeste.te atent ca in urma alegerilor de acum vei depinde pe viitor de ele! Daca vei lua o decizie nu prea bjna acum poate pe viitor vei avea consecinte pe masura dar asta nu inseamna ca se sfarseste lumea, ai ocazia sa repari ce ai gresit iar pe viitor vei stii cum sa rezolvi o problema! Asta te va face capabila plus ca vei putea lua o decizie mult mai repede si cu incredere! Omul care nu a cazut inseamna ca nu a incercat! La liceul de arte nu ar fi o problema de admitere! Gandeste-te ca daca vei merge acolo automat ei te vor invata toate tehnicile de a desena, nimeni nu se naste invatat, cu un talent, poate, dar degeaba daca nu il dezvolti! Niciodata nu e prea tarziu sa incerci lucruri noi, esti inca tanara, poti sa testezi tot ce crezi tu ca ti.ar placea! Aici fac o mica paranteza, nu ma refeream viciilor sau anturajelor proaste!, daca te pasioneaza fotografia si nu ai aparat asta nu inseamna ca nu poti sa te faci fotograf! Plus ca daca dai la arte, inveti mai repede si poti sa combini lucrurile care iti plac asa mult( desenul si fotografia, muzica). Nu lasa descurajarile ca nu ai sa u ca nu poti sa te predomine! Incearca! Nu omori pe nimeni!

| Arii2 a răspuns:

Apreciez faptul ca vrei sa devii cineva in viata si iti doresti asta.Du-te unde doresti si unde ai posibilitati. Oricum daca nu iti va placea la un liceu te poti transfera.