| Miruna19miru a întrebat:

Nu stiu ce sa fac cu viata mea. Am terminat scoala si nu stiu in ce directie sa o iau. Am fost un copil pus la treburile casei plus avut grija de un parinte bolnav, nu am avut timp de joaca, pasiuni, nu am avut ocazia sa imi descopar vreun talent. Iata ca am crescut si nu stiu ce imi place, nu stiu ce vreau. Stiu ca nu vreau sa stau degeaba sau sa continui sa fac lucrurile casnice in casa si gradina, vreau sa merg la un serviu. Doar ca eu sunt foarte timida si nu am incredre in mine si nu stiu ce vreau. M-am gandit luni intregi ce mi-ar placea, la ce m-as descurca, altceva decât treburi casnice.
Pe mine nu are cine sa ma sfatuiasca si de asta m-am gandit ca m-ati ajuta, voi utilizatori TPU.

Răspuns Apreciat de Editori
| Bondarel99 a răspuns:

Pentru inceput cauta un serviciu, orice serviciu, de preferat ceva care sa nu iti ocupe chiar tot timpul si pe parcurs te poti gandi ce vrei sa faci mai departe. Ai timp sa te gandesti daca vrei sa incepi un curs sau o facultate (daca vrei la o facultate de stat ar cam trebui sa te intretina cineva sau sa lucrezi doar part-time ori in ture de noapte pentru ca se cere prezenta la cursuri).

3 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Păi legă-te de cea mai mică plăcere a ta și vezi dacă poți face bani din ea, dacă nu încearcă alta. Baftă în viațawinking!

| Donsavas a răspuns:

Mergi mai departe la o postliceala dacă la facultate nu se poate acum! Ar fi păcat sa te apuci de munca cat inca mai ai de invatat.

| eckblume a răspuns:

Nu stiu daca ai posibilitate financiara, dar ai putea merge la un psiholog sa iti aplice un test de orientare vocationala (nu e test de cunostinte, ci despre interese) si ai putea sa descoperi ce meserie ti s-ar potrivi.
Vezi ce job gasesti si incearca. Asa vei vedea cum e sa lucrezi in afara casei. Poti urma o scoala profesionala daca iti descoperi pasiunea (ex:scoala de asistente)