| Baiattt a întrebat:

Nu stiu ce sa fac.Toata viata mea am fost un timid care nu am facut nimic, nu imi placea cum arat si eram batjocorit si asa am inceput sa petrec mai mult timp in casa la calculator si au trecut anii si eu nu imi dadeam seama si acuma ma trezesc la 20 de ani fara prieteni fara job fara facultate fara nimic.Toata viata am fost un timid si se pare ca si acuma sunt doar un pic mai evoluat.
Nu inteleg ce se intampla cu mine.Acuma imi pare nespus de rau ca nu am facut nimica pana acum si ca am fost un prost ca mi-am pierdut tineretea si imi vin numai ganduri de sinucidere dar nu pot sa fac acest lucru ca parca tot simt in adancul sufletului meu ca voi reusi sa trec de acest obstacol si o sa fiu fericit.Dar pana atuncea plang in fiecare zi din cauza trecutului meu ca nu am facut nimic ssi tot asta fac in fiecare zi.As vrea sa ma schimb dar nu prea stiu ce sa fac in situatia asta. Unde sa ma duc, ce sa fac, am 0 prieteni, mi-e frica sa socializez de ex daca ma duc undeva etc.
Acuma dupa atatia ani nesocializand cu aproape nimeni parca m-as duce nu stiu unde de ex intr-o discoteca sau ceva si as socializa asa la intamplare daca nu am prieteni dar tot mi-e frica ca chiar nu stiu sa socializez si ma fac de ras si atunci chiar imi bag picioru in ea de viata.... Chiar habar nu am ce sa fac. Am fost un fricos si acuma tot un fricos am ramas sad.
Tot imi zic RISCA RISCA dar degeaba sad sunt un fricos si nu stiu ce sa facsad.

2 răspunsuri:
| Ichnat a răspuns:

Viata e un risc... asumal!

Nu poti sa iei o carte si sa zici la finalul ei "stiu sa comunic" dar poti sa fi tu insuti si sa vorbesti cu oricine fara sa-ti pese ca te va respinge, poate nu o sa atragi oameni din prima dar incetul cu incetul vei invata sa comunici

| raamonraducu a răspuns:

Primul pas ar fi sa nu te mai gandesti la trecut si sa te gandesti la viitor. Apoi ar trebui sa dai la facultate acolo ai posibilitatea sa ti faci o multime de prieteni si sa ti croiesti un viitor in viata.

Multa bafta