| SunshineSunrise a întrebat:

Nu știu ce sa mai fac! Viata mea e un dezastru! Nu știu ce am făcut sa merit atâta bătaie de joc din partea oamenilor. Va rog sa citiți tot și sa ma ajutați, chiar dacă e mult, sper ca cineva sa reușească sa citeascăsad Sa încep cu inceputul:
Am 17 ani dar par de 11 ani, doar ca am o față galbenă, cu venele evidente la ochi, cearcăne și linii de jur imprejurul ochilor de parca i-aș avea umflați. După "defectele faciale" ar arata o femeie de 50 de ani. Vreau sa menționez ca nu duc o viata cum o duc alții numai chipsuri și toate trasnaile din lume, fac sport, în fine. Altele care mănâncă mereu de la fast-food au un corp și o fața tânără și par mature fără sa aibă tot felul de dungi. Eu mi-am comandat de pe un site dermacol unde au diferite nuanțe de culori și m-am dus sa vorbesc cu o femeie de la make-up sa îmi zica exact ce culoare exista pentru tenul meu și au zis ca exact ca tenul meu palid nici nu exista fond de ten, decât dacă îmi iau unul deschis și ma mulțumesc cu el chiar dacă nu e leit cu pielea mea, sa nu îmi dau straturi foarte mari sa evidentiez. Pe lângă asta am o fata parca maxim de uscata, parca as fi o coaja de banana și pe lângă asta ce mai lipsea? Sa se apropie cineva de mine și sa observe ca am o față aspră. Ma dau cu creme dar degeaba. Pe lângă nas am carnea distrusa numai coji și mi s-a făcut roz carnea acolo și se vede urat rau. Parul este tocit de la rădăcină pana jos deși îl îngrijesc cat se poate. Și chiar dacă îl spal tot uleios pare. Ochii ii am o culoare hidoasa exact ca un material fecal. (Ca sa folosesc o expresie frumoasa) ochii îmi sunt ca persoanele ales cu ochi de sticla un fel de gri spre negru dar de la distanta par căprui dar asa nici nu îmi deosebesti culoarea exacta. Un san mai mare unul mai mic (după ce ca am 90 la ei și toate fetele au trecut de 100 ca și mărime la sani) asta mai lipsea, sa nu fie egale straight face M-am saturat sa fiu luata în bătaie de joc pe holurile liceului de boboci și de oameni de a 12-a de felul în care arat. Fundul pare a fi pătrățos datorita structurii mele. Ca de la talie în jos vine mare la solduri și scade la mic în zona fundului, deci am fundul ca un mar, chiar dacă e bombat e vorba de forma aia inexistenta. Sunt defecta fizic din toate punctele de vedere. Vara am mâinile și picioarele bocnă deși mor de cald și nu pot sa pun mana pe o prietena/un prieten ca zbiară ca sunt prea rece. Noroc ca am gambe și nu par o schiloada, am noroc cu musculatura ca nu par o schiloada ca eu oricâtă mănânc nu pun. Menționez ca am 57 kg și 1.65. Sunt făcută drogata pentru ca mereu am ochii roșii și nu știu de ce ii am asa. Nasul cârn. În generala sa nu mai zic ca eram scuipați și agresata prin scoala din cauza fizicului. Azi la liceu, mi-a zis un grup de băieți d-aia duri de umbla cu boxa după ei cu manele și șepci King și mari "smecheri" chiulangii ca de ce sunt asa urata? Fa ceva dacă nu vrei sa mai fii batjocorita de lume, la care face unul "vreau sa fac sex cu tine, fa!" La liceu credeam ca se vor schimba treburile. Nici prietenii mei nu cred ca sunt frumoasa dar ei se uita la caracter, și aici am noroc. La caracter sunt genul ala caterinca, știu sa comunic ceea ce e cel mai important. Sunt în stare sa ajut pe oricine cum pot iar dacă nu pot parca ma marcheaza. Ca în clasa a 5-a când nu aveam minute și i se făcuse rau unei fete și n-am avut cum sa o ajut. Sa nu mai zic când e vorba de relații prima zi ne vedem, un sărut, și următoarea zi primesc mesaj ca nu merge relația pe urma aud de la o tovarășa ca m-a lăsat pentru ca se apropia de mine sa ma sărute si cică păream de parca mi-ar fi rău și îmi vine sa vomit la fata. Am avut "n" tentative de sinucidere eșuate pentru ca m-au salvat medicii. De fiecare data ma spânzuram. Ooo sa va zic de părinții mei, mama îmi zice mereu sa ma machiez ca nu ma lasă să ies din casa ca o fac de ras. crying Ce sa fac? Nu mai suport viata asta, nu mai suport bătăi de joc și sa ma duc la liceu cu frica. Nu mai suport sa fiu luata în ras de cate un țigan pe strada de cum arat. Sa nu mai zic ca din 3% dintre femeile de pe glob fac parte dintre alea cu un himen elastic de ma chinui de fiecare data la acturi sexuale si partenerul renunta, dar asta nu e important. Ce as putea sa fac? Și la 18 ani pot sa ma operez? Cat ar costa? Ce sa fac? Inebunesc! Dau funda :'(

Răspuns Câştigător
| xRaduC a răspuns:

Intr-o buna parte din randurile citite de mine, am observat ca ai tendinta de a-ti gasi mai mult defectele decat calitatile. Poate ar trebui sa incerci sa iti cauti si calitatile, pe care sa ti le expui, ce zici? Poate ai niste maini foarte frumoase sau chiar buzele, de ce nu?
Oamenii "schilozi" pot avea doar un metabolism mai activ decat al celorlalti. Si eu sunt slabut, sunt si altii ca mine, indiferent ca mananca mult. Nu mi se pare nicio problema sa fii slabut, atata timp cat nu e o problema de sanatate. -_-
Oriunde, indiferent de ceea ce ai face si cat de bine ti-ai dori sa fie, mereu va fi cineva care sa iti strice cheful gasindu-ti cate un defect, chiar si atunci cand stii ca ai corectat altele mai mari. Ca sa ii rezolvi pe acesti oameni, ii ignori (atata timp cat nu te mananca pe dinauntru), iti spui opinia (fara sa jignesti pe cienva sau sa vorbesti pe un ton tare), sau vorbesti cu oameni mai maturi ca tine (se spune ca de la o varsta mai inaintata nu se mai pune accentul pe cum arati, ci pe cum gandesti, asa ca ceilalti oameni ar trebui sa te inteleaga mai bine). Colegii mei sunt uneori ciudati (in sensul ca nu vor sa inteleaga ca mie imi place asa cum sunt), dar cu toate astea, in anumite situatii, spunandu-le ce ma deranjeaza, ma mai si elimin de stres si reusesc sa ii fac si pe ei sa inteleaga ca ceea ce au facut nu a fost chiar bine (si pe deasupra, vei creste si in ochii lor daca ai acest curaj!).
La caracter nu am nimerit-o (imi place sa ma lalai cand vorbesc, sa spun si ce am mai facut etc.) si de obicei prefer linistea in momentele de impas.
De ce sa te marcheze daca nu poti ajuta pe cineva? Doar nu e ca si cum i-ai evita intentionat. Daca nu e asa, inseamna ca n-ai de ce sa fii marcata. E vina ta ca n-aveai baterie la telefon intr-o anumita zi si ca ai decis pur si simplu sa lasi telefonul sa se incarce pe urmatoarea zi mai mult? Nu. Ar trebui sa accepti anumite decizii luate de catre tine, mai ales daca te stradui sa fie cele mai bune. (mi-a laut vreo 3 ani sa realizez ca pe jocuri nu e vina mea de fiecare data, aveam tendinta de a lua vina echipei asupra mea, lucru gresit)
Tu macar ai avut primul tau sarut... Eu inca il astept, pe cel real si sincer, si mai am mult si bine de indurat ("ca cuvantul din poveste inainte mult mai este").
Sa te sinucizi? De ce ai vrea sa recurgi la asa ceva (nu raspunde)? Pe bune, a te sinucide reprezinta o idee super gresita, din orice punct de vedere. Familia ta a investit mult in tine, pe plan material, dar cel mai mult sentimental. Tu cum te-ai simti sa iti stii un seaman ca se sinucide, spre exemplu, din cauza ca pierde la un joc? Ti s-ar parea ridicol. Cand viata iti da lamai, poti face limonada sau sa le storci in ochii oamenilor (tu decizi). Prin asta vreau sa spun ca ai mai multe optiuni de a raspunde situatiei. Machiajul afecteaza tenul, care are nevoie sa respire pentru a se reface... Rabdare, nu te panica. Doar evita sa mai iei decizii ce iti vin pe moment, precum gandurile sinucigase.
Nu ma pricep la notiunile de dermatologie, asa ca nu iti voi putea da niciun sfat. Dar daca operatia este despre implanturi cu silicon, atunci te sfatuiesc foarte sigur sa nu o faci! Esti predispusa mai mult cancerului, vei fi denaturata total, deci n-ar merita (pentru mine e mai important caracterul decat aspectul, fiindca si asa, la batranete ce vei face).
Nu imi vine sa cred ca fac asta, dar... Ia-ta o lista cu niste lucruri pe care ar fi ca un baiat ca mine sa le prefere (imi place mai mult stilul vechi) la o fata atunci cand vine vorba despre aspectul fizic (de aici poti alege ce ti-ar placea si tie):
-parul spalat, sa fie parul nevopsit si natural (cel mai mult imi place drept/semidrept)
-maini finute, ingrijite
-piele epilata
-picioare suficient de atragatoare
-spalata pe dinti, pe fata, sub brat, la urechi, la regiunea intima
-sa nu aiba pielea plina de bube/cosuri/riduri
-haine si vestimentatie modesta, dar decenta - asta inseamna o fusta 3 sferturi/o pereche de blugi confortabili (nu mulati si nici taiati!)/rochie (sa nu atragi atentia nedorita, dar sa te simti tu bine), camasa in diferite modele/pulover/tricou (fara inscriptii agresive), probabil tenisi/sandale/cizme/pantofi cu tocuri ascutite, dar nu foarte inalte (numai daca nu te deranjeaza cand mergi!)/balerini, (sosete fara gauri?), palarie(daca iti place sa porti)/caciula cu mot/sapca simpla cu care doar te protejezi de soare, fular/esarfa, ochelari de soare (daca e cald afara), jacheta denim sau din lana (toamna, primavara, vara), geaca de iarna (nu conteaza)
-poti accesorii, mai mult optional - coliere, cruciulite, cercei, bratari, ceas, insa tine minte, decenta e cea mai importanta, evita sa porti lucruri extravagante, sau risti sa fii intrebata din diferita parti ce si de ce porti
-incearca sa gasesti la ce poti sa atragi atentia celorlalti intr-un mod pozitiv, de pilda, in clasa poti exersa cardistry/pen spinning, doua activitati ce tin de indemanare (le poti invata intr-o luna, dar doar sa le tot practici), un coleg de al meu chiar reuseste foarte fain la amandoua
-incearca sa iti manifeesti emotiile negative, in moduri constructive! happy esti suparata din cauza ca la un test ai luat o nota mai mica desi ai invatat din greu? Picteaza/deseneaza/canta la un instrument! Esti nervoasa din cauza ca nu esti inteleasa? Asculta muzica pe speakere (nu data prea tare, sau risti sa iti afectezi auzul) si danseaza (imi place foarte mult Jumpstyle/Hardstyle si Shuffle, chiar recomand daca esti pasionata si iti place stilul de muzica)
-incearca, de asemenea, sa fii mai optimista decat esti. Nimeni nu ar vrea sa stea cu negativistii care mereu vorbesc si nu asculta (patesc aproape zilnic: sustin o persoana si ii dau incredere, desi nu primesc aproape niciodata nimic in schimb... trist, nu?)
Sa stii ca unele lucruri ce tin de personalitate, sunt si de aspect. Modul cum reactionezi poate sa fie iar interpretat in mai multe moduri. Cand te superi, spre exemplu, sa iti spui of-ul si punctul de vedere astfel incat sa nu deranjezi pe nimeni si totusi sa surprinzi esentialul e dragut. Si multe altele similare.
Spune-mi te rog daca cele spuse de mine te-au ajutat in vreun fel si daca da, cum?

Răspuns utilizator avertizat
| xRaduC a răspuns (pentru SunshineSunrise):

Wow... Ce raspuns rapid...
Tot ce este important este sa te simti tu bine in pielea ta, in limitele bunului simt si fara sa deranjezi pe ceialti din stanga si dreapta ta.
Ei, ma bucur atunci ca am putut sa te ajut, bafta in continuare! Dar totusi, ce mesaj are tatuajul tau? happy

5 răspunsuri:
| AdrianVoicu a răspuns:

Ha-hahaha, astea sunt probleme la tine?
Ai mancat vreodata bataie cu cureaua fara sa fii vinovat de ceva?
Ti s-a intamplat sa nu ai ce sa mananci 2 zile la rand?
Ai muncit vreodata in ploaie, toamna la 15-16 ani?
Bucura-te de viata ta alti o duc mult mai greu

| Xaya a răspuns:

Chiar daca funda a fost data nu imi pasa fiindca si eu sunt luata in bataie de joc de jmecherii clasei si sunt abia in a 8a... Nici eu nu sunt perfecta. Eu sunt o acneica care face naveta zilnic de la 4 ani cam 15km ca sa merg la scoala. Stau in general intr-un grup de 4 fete noi fiind "ciudatele clasei" cu animeuri si din astea. Fizic sa zic nu sunt nici eu perfecta sunt destul de slabuta stau intr-o vila neterminata fiindca nu-s bani si mai in toate pozele (de buletin, carnet de note) arat de parca am sangele facut din alcool desi nu beau. Asa ma ascund pe Instagram si dupa ca aud de la tine mi se face carnea salam cand ma gandesc cum o sa fie la liceu. Singura, fara nimeni cunoscut mie ma gandesc sumbru la faptul ca mai multi copii vor proveni din regiunea retardata in care stau unde intalnesti la tot pasul betivi si tantalai care vor doar sa se ****. 2 infivizi au incercat sa ma fure deja din care 1 a spus ca imi da 50 de lei daca merg cu el cu masina si faza e ca nu eram la mai mult de 20m departare de casa fix pe aleea pe care stau. Ei bine eu una iti recomand sa gasesti tupeul ala de a raspunde daca mai esti luata in bataie de joc fiindca pe mine mama m-a invatat sa le raspund celor care isi bat joc de mine fara frica. Pana acum am adus o data politia in scoala si trebuie sa te plangi si tu la fel fiindca alta solutie nu exista. Gandeste-te ca viitorul tau depinde intr-un fel de anii astia si daca nu repari prezentul probabil acel viitor va disparea. Eu una am vrut o data sa fug in padure dar m-am oprit si m-am gandit ca nu merita sa mor pentru niste prosti. Viat mea este facuta din animale fiindca ele sunt singurele care nu te pot rani emotional decat in momentul in care mor. Stiu ca suna ciudat dar la 14 ani pe care ii am eu am avut peste 400 de animale de toate felurile de la insecte pana la vrabii si porcusori de guineea. Ele sunt singura mea alinare si simt ca pot sa strang ceva in care bate o inima cand sunt distrusa. Motanul meu chiar vine la mine daca ma simt rau sau am dureri menstruale. Nu traiesti pentru a fi bataia de joc a altora inclusiv a muistelor de la make-up care sunt doar niste fitoase care oricum probabil ti-ar fi dat o nuanta random de fond de ten ca sa scape de tine. Lumea s-a schimbat si imi pare rau ca am ajuns sa ne ascundem dupa filtrele de camera.

| Abcf a răspuns:

Incer sa cred ca nu e adevarat ceea ce spui...nu exagera, nu toata lumea s-a nascut perfecta, nu asta ar trebui sa te ingrijoreze ci reactia familiei, prietenilor care nu te accepta asa cum esti! Cat despre ce ai putea face, poti sa te duci la un dermatolog pentru inceput!