| costyn162 a întrebat:

Nu stiu din ce cauza dar ma dor foarte tare ochii... Cel putin astazi nici nu vedeam bine cu ochiul drept... Vreau sa va intreb daca credeti sa ar putea fi de vina statul mult in fata calculatorului. Voua vi s-a intamplat? Si in saptamana care a trecut am cam exagerat deoarece sunt fan al tenisului si turneul din prezent se difuzeaza noaptea tarziu. Astept raspunsurile voastre

Răspuns Câştigător
| andreiyo50 a răspuns:

Oboseala, stresul, si statul prelungit in fata calculatorului obosesc muschii ochiului. Pentru a relaxa muschiul ochiului trebuie sa privesti in departare, un obiect aflat la distanta mare (chiar kilometrii departare) timp de 5-10 minute fara sa te misti din loc si fara sa te uiti la altceva. Acest exercitiu va relaxa muschiul incordat al ochiului care privea in monitor.

8 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Poate fi de la tv, de la calculator, de la citit. E bine totusi sa faci un control la un medic oftalmolog.

| cristina4love a răspuns:

As spune sa te duci la un control oftalmologic. Mie personal calculatorul mi-a cam distrus vederea daca pot spune asa.Acum port ochelari cu dioptrie 0. 50 la ambii ochi. Daca vei avea probleme cu vederea si va trebui sa porti ochelari de vedere iti recomand sa iti iei si cu antireflexie pentru calculator. Dar sa speram ca nu vei avea nevoie si doar au obosit ochii tai:*

| Яùxsi a răspuns:

Du`te si fa`ti un control. la oftalmolog

| madutza_ubytzik a răspuns:

S-ar putea sa fie din cauza oboselii insa poate sa fie si o problema de vedere! Mai bine consulti un medic! E mult mai bine asa!

| TeenageGirl a răspuns:

Oftalmolog fratioare[app n`ai gusturi deloc la papuci]

| LOADING █████████99% a răspuns:

Se poate, mie m-i se intampla, mai ales seara pentru ca sunt mai obosita

si uneori mi se mai intampla(de obicei daca ma uit la tv sau stau la calculator)sa vad lucrurile indepartate cu vreo1-2 m, depinde la ce distanta este plasat obiectul la care ma uit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca mai mult e din cauza ca ai stat in fata calculatorului. se vede ca ochiul drept e mai obosit decat ala stang. un control la medic nu ar strica. o sa iti recomande o solutie de pus in ochi, atunci cand ti se mai intampla sa ii obosesti.

| ǺyĐÄ a răspuns:

Dap du-te la un control oftarmologic, fiindca si eu din cauza statului prea mult in fata pc am ajuns sa port ochelari.sad