| lc13cm3 a întrebat:

Nu sunt genul ala care sa se taie dar totusi am facut-o o data (nici eu nu stiu de ce). În ianuarie sau decembrie, nu mai tin minte exact, m-am tăiat pe picior cu un cutit cu zimti (adica ma refer ca nu taie asa tare si ca nici eu n-am vrut sa ma tai asa rău incat sa folosesc o lama sau ceva care taie asa tare ) (mai mult am apăsat decat sa tăi, am apasat un pic si in timp ce taiam dar nu prea mult pentru ca totusi mi-era frica sa ma tăi încât sa-mi curgă sânge dar mi-a curs totusi vreo picatura de sange).Asa si....acum încă se mai cunoaste ca m-am tăiat.(când ma taiasem atunci se vedea cam ca si cum as avea vreo 6 sau 5 zgarieturi iar acum se vad numai 2).Am intrebat-o si pe mama daca o sa dispară sau o sa se vadă asa mereu si ea a zis ca o sa rămână mereu asa, dar m-a intrebat si cum m-am tăiat dar nu i-am zis.Si... ce voiam sa stiu de fapt este daca o sa se vadă mereu asa.Si ca de obicei sper ca se intelege ce vreau sa zic.

3 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Se intelege, dar cu mare efort. O sa ramana cicatrice. Gesturile noastre au consecinte.

| IonutZEW a răspuns:

Încetează cu asta. Nu.i spune mamei tale adevarul. Spune.i ca te.ai tăiat intr.o tablă. Acest gest pe care il faci este un gest sinucigas si cel mai important e sa nu continui.

| AlphaMisterious a răspuns:

Din fericire ai scăpat ușor, rămânând in loc de 6, cu doar 2 zgârieturi.
Dar din păcate, aceste 2 zgârieturi s-au transformat in cicatrici, iar cicatricile sunt semne ce raman pe viata...iar asta inseamna ca adeverește spusele mamei tale, nu numai trec... Dar nu trebuie sa ti faci griji, si eu am o astfel de cicatrice la picior, chiar pronuntata, iar la început eram si eu îngrijorat, dar acum am dat o uitării, si așa este bine sa faci si tu. O sa vezi, vei uita de ea rapid... Iar alta data sa nu te mai tai!
Sper ca te am ajutat!