| theLOVEsc a întrebat:

Nust unde sa pun acestee 2 intrebari:
1) cum aflu aria unui triunghi echilateral
2)si daca stiu aria unui triunghi echilateral cum aflu latura? funda pentru cel mai bun raspuns happy

Răspuns Câştigător
| Helăăău a răspuns:

1.Pai daca stii latura triunghiului ai formula : http://upload.wikimedia.org/math/c/4/0/c404165353a0619c6c07ebb50233afda.png
si inlocuiesti.

2. daca stii aria o inmultesti cu 4 si o imparti la radical din 3 si scoti radical din ce ti-a mai ramas ( mergi in inversul formulei )

2 răspunsuri:
| Nimeni1996 a răspuns:

Aria=latura la a3-a radical din 3 supra 4.
latura=aria impartit la 3., pentru ca l triunguiului echilateral sunt egale.
fundita? daca e bine...normalhappy

| Helăăău a răspuns:

Merci de funda happy