| PussicatDolls a întrebat:

Cum aflu perimentrul unui triunghi echilateral daca stiu doar aria acestuia? love struck
Multumesc happy

4 răspunsuri:
| didiDia a răspuns:

Aria unui triunghi echilateral se calculeaza cu formula:
S=[(radical din 3)/4]*(l patrat)
unde S- aria triunghiului echilateral
l- latura triunghiului
Din formula aceasta afli latura triunghiului pe care o introduci in formula perimetrului triunghiului echilateral care este P=3*l, unde P-perimetru, l-latura triunghiului.(Poti sa faci si invers, sa scoti latura in functie de perimetru l=P/3 si sa o introduci in expresia ariei triunghiului echilateral si atunci ai o relatie intre aria si perimetrul triunghiului echilateral).
P.S.: Nu te lua dupa prostiile scrise de dorykutza, ca nu te ajuta la nimic. Ea presupune(prost) ca stii inaltimea. Ori tu ai zis din start ca stii doar aria triunghiului.

| dorykutza a răspuns:

Salut,e foarte simplu... sa iti arat :
1.-aria triunghiului este baza x inaltimea totul supra 2 (ca o fractie)
2.- perimetrul este suma tuturor laturilor
Acum, sa zicem ca triunghiul tau are aria de 50 cm. Daca ti se da inaltimea in problema faci asa:
imparti pe 50 la 2 si rezultatul il imparti tot la 2 (fiinda ii triunghi echilateral), rezultatul obtinut ii baza, ca sa afli perimetrul faci rezultatul x3!

Cam atat! Sper ca te-am ajutat! fundita?

| didiDia a răspuns (pentru dorykutza):

Ai scris prostii. Fata spune clar ca i se da DOAR aria, asa ca povestea ta aiuristica legata de inaltime este complet inutila. Uita-te la raspunsul meu daca vrei sa inveti ceva. Eu am dat direct formula ariei triunghiului echilateral, de unde se poate scoate latura, care apoi se inlocuieste pentru a afla perimetrul.

| Adriana_Antonie_1998 a răspuns:

M
ă
sura unui unghi al unui hexagon regulat este de va rog sa ma ajutatii