| fetitaCUPiscoturile a întrebat:

O intrebare de matematica si nu prea tongue
3 persoane platesc o camera la un hotel 30 $ (10$ de pers.)
camera costa 25 $. Receptionera ramane cu 5$ le da inapoi cate 1 $ de fiecare si ramane cu 2 $.

De aici reiese ca persoanele au platit 9 $ de fiecare >= 27 $ + 2 $ ramasi receptionerii = 29 $. Unde a disparut 1 $.

5 răspunsuri:
| Gabryelootsa a răspuns:

Nu au platit 9 $ de fiecare pentru ca camera costa 25 $big grin 25:3=8,(3) Adica : erau 30 $, dintre care 25 $ camera, 3 $ au luat inapoi si 2 $ i-au ramas ei. Deci iese la calculwinking

| fetitaCUPiscoturile explică:

Am uitat sa precizez ca deoarece nu putea sa imparta 5 $ la 3 persoane in mod egal, le-a dat doar 3 dolari inapoi si ia si-a oprit bacshis 2 $... deci unde a disparut 1 $. Problema e destul de simpla, psihologica! Inca mai astept rasunsuri big grin

| dYdY200 a răspuns:

L-a furat receptzioneralaughing)rolling on the floor)big grinlaughing

| Stefaniaaaaaaaaaa1 a răspuns:

Erau 30 de $ pentru ca 25 au dat pe camera impreuna si doi dolari pentru receptionera si le.au mai ramas 3 $ deci in total au fost 30 de $.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tva?