| Clopotel a întrebat:

O sa fiu scurt si la obiect:
1. In vid aprinzi o lanterna directionala(adica care trimite un fascicul de lumina,asemanator laserului). Oriunde ai pune un obiect in directia fasciculului, lumina ce "cade"pe el are aceeasi intensitate? sau odata cu cresterea distantei, intensitatea scade?
2. Daca de pe Pamant ai transmite un fascicul de lumina(cu o putere aproape infinita, chiar nu conteaza puterea) tangent o planeta foarte mare, cu o gravitatie foarte puternica, fasciculul de lumina s-ar curba, ar fi "atras" de gravitatia planetei? Adica un observator aflat "deasupra" ambelor planete, ar vedea in loc de o linie dreapta tangenta la planeta mare(fasciculul de lumina), ar vedea o linie curba? curbata in directia planetei?

Multumesc anticipat pentru toate raspunsurile voastre!

3 răspunsuri:
| Sunnyツ a răspuns:

O sa fiu scurta si la obiect : habar nu am.

| Clopotel explică (pentru Sunnyツ):

Era o vorba: "Daca taceai filosof ramaneai".
Daca nu sti raspunsul, de ce mai raspunzi?
Chiar nu ii inteleg pe acesti oameni, astea sunt adevaratele "rebuturi" ale omenirii, care trag specia in jos!

| Sunnyツ a răspuns (pentru Clopotel):

Nu-ti fa griji ca te fac eu sa intelegi! Primesti puncte pentru 1, 2, 3, 4 si 5 raspuns indiferent de ce contine. Intelegi? Asta e jmenu...si ca s-ti dai repay-ul la ce ai zis tu : daca nu puneai intrebare asta ...nu, tot prost ai fi ramas.