| Changes a întrebat:

O să pară o întrebare foarte idioată dar mă risc.Cum se împarte cu numere mari? De exemplu: 2 037 000 000 000 : 1 037 000 000.
Mâine am simulare la geografie şi am un exercitiu care necesită împărţirea la numere mari.

2 răspunsuri:
| Ignat_Eduard_1991 a răspuns:

Cea mai usoara solutie, este cea care o folosesti si la numere mici! Stiu ca pare greu la prima vedere, insa alta solutie mai simpla, nu exista, decat daca ai un calculator! Eu cand am dat bac-ul, nu prea conta rezultatul final, conta cum gandeam eu problema! Adica, sa arat cum se calculeaza (Sa zicem) densitatea populatiei pe m2 (adica, cati locuitori sunt, in medie, pe metrul patrat) eu trebuia sa arat ca trebuie sa impart numarul de locuitori, pe suprafata! Pentru asta primeam o parte din punctaj, dar atentie, calculul la geografie reprezinta doar 20% (din cate stiu eu) din nota dintr-un exercitiu! adica daca acel exercitiu, are o valoare de 5p din 100, tu o sa primesti doar 4p din 100! Deci, te invit sa iei 9, 9 la geografie! happy Mult succes!

| andreea31051996 a răspuns:

Pai de exemplu la exercitiul dat de tine.tai zerourile care sunt in prima tai si sunt si in a 2 si p urma le imparti..ca raman nr mai miki