| anonim_4396 a întrebat:

Oare imi pierd prietenii?
Din totdeauna am fost o fire mai inchisa, niciodata nu am avut o prietena foarte buna, ci doar grupulete din care faceam parte. De luni buni sunt impreuna cu prietenul meu si ne iubim enorm. Avem o gramada de planuri impreuna si de aceea tind sa petrec cea mai buna parte a timpului cu el. Iesim in oras si cu alte persoane, insa adesea numai cu cupluri, deoarece asa ne simtim cel mai in lagul nostru. Am inceput astfel sa ma inepartez de colegii de clasa, dar totusi simt ca nu am pierdut nimic. Ma distrez cu prietenul meu si nu vad alt mod mai frumos de a-mi petrece anii tineretii, care sa duca mai apoi la un punct serios. Este un baiat extraordinnar de bun si ma especta enorm. Mai nou, una din colegele mele mi-a atras atentia ca petrec prea mult cu el si ca imi ignor toate cunostiintele(caci nu pot numi pe nimeni PRIETEN). Aceasta colega obisnuia sa mi fie apropiata, are si ea o relatie de durata, insa o relatie destul de ciudata, intrucat iubitul ei o inseala mult prea mult, iar ea acceapta tot. E oare gresit ce fac? Parintii mei stiu despre relatia mea si sunt de acord, ba mai mult, il plac foarte mult pe prietenul meu.SUnt clasa a 11-a si uneori imi doresc o prietena buna cu care sa pot vorbi tot..Sau careia macar sa i povestesc ca sunt fericita si sa o ajut. Ce mai pot face acum?

Răspuns Câştigător
| foxsilver a răspuns:

Pe de o parte faci bine, dar pe de alta parte, nu! Este bine ca petreci mult timp cu prietenul tau, pentru ca in felul acesta va veti cunoaste foarte bine, adica si partile bune si pe cele proaste. Ceea ce este foarte important intr-o relatie care tinde sa devina serioasa.In schimb, faptul ca nu ai nici o prietena buna, e o problema la fel serioasa.
Pune-te in situatia colegei tale, care avand probleme cu prietenul ei, simte nevoia sa se destainuie cuiva.Banuiesc ca tu ai aflat de la ea de problemele pe care le are.
Daca printr-o intamplare nefericita,vei avea probleme cu prietenul tau,la cine vei apela? Cui te vei destainui?
Bine,poate le vei spune parintilor tai, ceea ce e foarte bine, dar in afara de ei tot vei simti nevoia de o prietena, careia sa-i spui ce ai pe suflet.
E adevarat ca prieteni buni sunt greu de gasit, dar nu imposibil.
Nu te sfatuiesc sa faci compromisuri doar de dragul prieteniei, si de-acum incolo sa accepti pe oricine in viata ta.Este clar ca poti selecta oamenii, si sa alegi persoane care sunt pe aceeasi lungime de unda cu tine, dar nici nu trebuie sa te distantezi de ei.Incearca sa fi mai sociabila, mai deschisa catre comunicare.
Nu e nevoie sa incepi de maine sa faci acest lucru, dar cu timpul va trebui sa studiezi mai bine pe cei din jurul tau, pentru a vedea care sunt persoanele demne de prietenia ta, si in final sa faci o alegere.Dar asta se intampla DOAR COMUNICAND cu oamenii.

2 răspunsuri:
| Tynnna a răspuns:

Sunt de acord cu bogotu300. Amica ta probabil nu este asa legata de iubitul ei si isi doreste ce ai tu. Daca tu ai o legatura puternica cu iubitul tau si va intelegeti bine, nu schimba nimic si nu petrece mai putin timp cu el pentru niste persoane carora nici macar nu le simti lipsa. Le vezi destul in clasa, puteti iesi la suc dupa ore sau sa le inviti din cand in cand sa iasa cu voi si acele cupluri. Dupa liceu probabil nici nu veti pastra legatura. Mie mi s-a intamplat cu cea pe care o credeam o prietena extraordinara si cu care faceam totul. Nu intotdeauna se leaga prietenii adevarate in liceu, ci mai tarziu. Ai grija totusi, nu te izola de lume. Daca cumva te desparti de el vreodata ar fi urat sa te intorci la colegii/amicii tai si ei sa iti intoarca spatele.

| bogotu300 a răspuns:

Nu nu este gresit ce faci deoarece trebuie sa iti traiesti viata cum iti doresti cat despre prietena care ti-a atras atentia eu cred ca este intr-un fel geloasa. Referitor la prietenii "pierduti" eu cred ca nu i-ai pierdut doar v-ati indepartat ceea ce mi se pare normal atata timp cat ai o relatie. Sper ca te-am ajutat